Salon

Jakie rośliny wybrać do salonu?

Salon to najbardziej reprezentacyjne miejsce w naszym domu. To właśnie tam przyjmujemy gości, wyprawiamy uroczystości rodzinne, takie jak urodziny czy imieniny. Warto zadbać, aby urok salonu został podkreślony nie tylko meblami czy kolorem ścian, ale także odpowiednio dobranymi roślinami i donicami.

Jakie wybrać rośliny do salonu

To, że pewne rośliny podobają się nam, a inne nie, jest oczywiste – w końcu powiedzenie mówi, że o gustach się nie dyskutuje. Można polemizować na ten temat… tylko po co? Jestem zwolennikiem praktycznych kroków, oszczędzania pieniędzy, szukania mądrych rozwiązań, aby osiągnąć efekt najlepszy z możliwych przy rozsądnej cenie. W tym wpisie chciałbym przedstawić Wam swój punkt widzenia w temacie doboru roślin do salonu.

Jakie rośliny do salonu: małe czy duże?

W przypadku mniejszych salonów, gdzie powierzchnia jest ograniczona, nie stawiajcie wielkiej rośliny, która będzie zajmować miejsce i utrudniać poruszanie się. Roślinę będziecie potrącać i w ten sposób uszkadzać, a w skrajnych przypadkach może ona kłuć gości w plecyW takich sytuacja proponuję małe kompozycje z roślin w dekoracyjnej doniczce – staną się one ozdobą stołu, komody czy parapetu. Bo przecież nie chodzi o ustawienie dużej ilości doniczek z roślinami. Więcej nie znaczy lepiej! Takim podejściem możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego – oczami wyobraźni widzę stale przestawiane doniczki z roślinami, zwłaszcza w ostatnim momencie, kiedy jest już nalewana zupa, a kolejne potrawy lądują na stole. To strasznie denerwujące, nie uważacie? Specjalnie przygotowane kompozycje stworzone z mało wymagających sukulentów będą idealnym rozwiązaniem– nawet jeśli zapomnicie je podlać, to nic im się nie stanie. Zaletą takiej kompozycji jest jej trwałość i łatwość w utrzymaniu.

Jeśli macie więcej miejsca w salonie, zachęcam Was do wybrania dużych roślin, których piękno możecie dodatkowo podkreślić odpowiednio dobraną donicą. Tu wybór jest bardzo szeroki. Możecie zdecydować się na piękne okazy palm, takich jak choćby ogłoszona przez nas rośliną miesiąca w lutym palma woskowa, areka, howea, daktylowiec, waszyngtonia… Mogą to być także piękne i duże okazy dracen (dracena deremeńska, wonna, zagięta). W salonie dobrze może odnaleźć się fikus, filodendrony czy krotony.

Uwaga!

Pamiętajcie, aby rośliny dopasowywać do warunków panujących w salonie. Salon nie dopasuje się do wymagań roślin, nie stanie się widniejszy czy nie powiększy swoich rozmiarów; postarajcie się stawiać rośliny w miejscach, gdzie nie będą narażone na trącanie, połamanie czy inne uszkodzenia; pamiętajcie, że donica jest dodatkiem, który podkreśli urok salonu i piękno rośliny.

Rozwiń opis

Aktywne filtry