Doniczki ceramiczne, gliniane, z otworem

Doniczki do kwiatów 

Otwór na dnie i podstawka - czym cechuje się dobra doniczka.

Doniczka wykonana jest zwykle z materiału, który pozwala na ograniczony przepływ powietrza i wilgoci, jak glina, ceramika. Otwór na dnie umożliwia odpływ nadmiaru wody. Dzięki temu do doniczki możemy bezpiecznie przesadzić roślinę. Do doniczki powinniśmy dobrać pasującą podstawkę - to na niej będzie zbierał się nadmiar wody. Część doniczek sprzedawanych jest w zestawie z podstawką.

Przelanie - największy wróg każdej rośliny.

Lepiej przesuszyć niż przelać - to podstawowa porada uprawy roślin doniczkowych. Przelanie rośliny może prowadzić do gnicia bryły korzeniowej, chorób grzybowych a także sprzyja rozprzestrzenianiu szkodników.
Dlatego zalecamy przesadzać rośliny do doniczek z otworem na dnie, który odprowadzi nadmiar wody. Nie zalecamy przesadzania roślin do osłonek. Osłonki nie mają otworu i pełnią funkcje dekoracyjną. Nie przesadzamy do nich roślin lecz umieszczamy w nich roślinę w doniczce produkcyjnej, którą można wyjąć do podlania. Wyjątek stanowią osłonki z systemem podlewania pozwalającym monitorować poziom wody na dnie doniczki. 

Jaką doniczkę wybrać do przesadzenia rośliny?

Doniczka do monstery, filodendronów i większości rozłożystych roślin zielonych powinna być większa o 1-2 rozmiary od plastikowej doniczki produkcyjnej.
Doniczka do zamiokulkasa i sansewierii nie powinna być zbyt szeroka aby roślina się nie "kładła". Te rośliny przesadzamy dopiero gdy bulwy wyraźnie wychodzą z doniczki. 

Rozmiar doniczki produkcyjnej można odczytać na spodzie doniczki. Zazwyczaj oznaczony jest grecką literą Φ (fi) - oznaczającą średnicę. Np. doniczka Φ26 ma średnicę 26 cm. 

Doniczki na balkon

Na balkon zalecamy doniczki mrozoodporne.

Doniczki ceramiczne, osłonki czy kosze?

Osłonki i kosze stanowią element ozdobny, którego celem jest ukrycie plastikowej osłonki produkcyjnej. Nie przesadzamy do nich roślin.

Akcesoria do kwiatów | Rośliny doniczkowe | Rośliny zielone

Rozwiń opis

Aktywne filtry