Maranta| Marantowate | Tomaszewski - piękne kwiaty od pokoleń!

Maranta - roślina doniczkowa z rodziny 'marantowate'.

Kilka słów o Marantowatych

Rośliny z rodziny marantowatych budzą niewątpliwe duże zainteresowanie, a ich zdjęcia stałe królują na instagramie. Po pierwsze, uwagę przyciągają niesamowicie różnorodne liście, które mają piękne wzory i bogate kolory, wyglądają niemal jak malowane przez profesjonalnego malarza. Drugą cechą jaką odznaczają się te rośliny jest ruch jaki wykonują w ciągu doby. Trzy godziny przed zmrokiem rozpoczynają taniec składania liści, zwykle godzinę po zapadnięciu zmroku rośliny są podniesione całkowicie do góry. Natomiast, kiedy słońce zacznie wschodzić, roślina dużo szybciej liście opuści i będzie aktywnie nimi ruszać, żeby maksymalnie wykorzystać światło.

Oprócz tych najciekawszych cech, roślina ma szereg innych atutów. Nie tylko kolor liści jest ważny, ale również faktura i kształt. Liście marantowatych mają kształt od lancetowatego po całkiem okrągłe. Faktura liści natomiast może być od całkiem połyskujących gładkich, przez miłe w dotyku aksamitne liście, po liście pokryte drobnymi włoskami.

Pielęgnacja - Jak uprawiać kalatea, marante i ich krewniaki?

Uważa się, że te rośliny są dość wymagające. Jednak prawda jest taka, że są to rośliny wrażliwe głównie na przelanie, a są bardzo odporne na słabe warunki świetlne i delikatne przesuszenie. Dobrze utrzymywana roślina jest w stanie odbić nawet po całkowitej utracie części zielonej! Jednak taką zdolność roślina osiągnie dopiero po pewnym czasie w uprawie, małe sadzonki z zasady nie mają odpowiednio przystosowanych organów, które umożliwią im przetrwanie trudnych warunków. Te rośliny nie lubią przeciągów i silnego światła. W sezonie wiosenno - letnim, kiedy roślina aktywnie rośnie należy regularnie ją nawozić nawozem do roślin zielonych. Zimową porą, kiedy roślina odpoczywa najlepiej zaprzestać nawożenia lub bardzo silnie je zredukować.

Rozmnażanie - Jak namnożyć marante?

Marantowate łatwo rozmnaża się przez sadzonki pędowe. Z ładnie zdrowo rosnącej rośliny ucinamy kawałek pędu z 2 - 3 węzłami ( miejsca z których wyrastają liście ) i wkładamy do wody o temperaturze pokojowej. Wodę warto wymieniać nawet raz w tygodniu, żeby nie zaczęły w niej rozwijać się glony. Roślina po miesiącu powinna mieć już wyraźne korzonki, kiedy korzenie osiągną 5 cm długości. Roślinę przesadzamy do podłoża, możemy wybrać mix do roślin zielonych lub nawet uprawiać w podłożu do hydroponiki.

Dlaczego one się ruszają i dlaczego mają takie kolory?

To jest trudne pytanie, na które znaleźliśmy kilka teorii, jeżeli znacie jeszcze jakieś, napiszcie do nas! Maranty są roślinami, które nie produkują substancji szkodliwych dla zwierząt, dlatego jest teoria, że kolory pomagają im odstraszać potencjalnych roślinożerców przez upodobnianie się do roślin faktycznie trujących. My na przykład jak je oglądamy nie mamy najmniejszej ochoty na ich jedzenie. Chociaż ślinka cieknie. Podnoszenie liści na noc, może pomagać roślinie zebrać wodę w obrębie systemu korzeniowego. W dzień blaszki są potrzebne do pozyskiwania cukrów i do odżywiania rośliny, a nocą roślina tworzy z liści lejki, które mogą łapać wodę z potencjalnych opadów.

Szkodniki marantowatych

Najczęściej w uprawie spotykamy się z przędziorkami, często nie widzimy go dopóki nie jest za późno. Regularnie należy przeglądać spodnią stronę liści w poszukiwaniu drobnej pajęczynki i drobnych widocznych gołym okiem pajączków. Jeżeli zaobserwujemy małą liczbę szkodnika, wystarczy roślinę porządnie wyczyścić wilgotną ściereczką i dodatkowo zastosować środek przeciwko przędziorkom, zabieg należy powtarzać zgodnie z instrukcjami producenta. Jeżeli szkodnika będzie duża ilość, roślinę może być bardzo trudno uratować.

Drugim najczęściej spotykanym szkodnikiem jest wełnowiec, którego najszybciej zaobserwujemy jako białe kawałki wełny przy węzłach z których wyrastają liście. Wełnowca najłatwiej usunąć patyczkiem do uszu nasączonym w alkoholu, dodatkowo stosować odpowiedni środek chemiczny. Inne szkodniki występują rzadziej, jednak warto regularnie obserwować roślinę i szukać w internecie niepokojących objawów.

Choroby marantowatych

Najczęściej spotykanymi chorobami są te pochodzące od niewłaściwej pielęgnacji. Zbyt duża ilość światła czy składników takich jak fosfor i fluor. Prowadzi do przypaleń na liściach, które uwidaczniają się w formie najpierw żółtych plamek lub brzegów liści, które stopniowo usychają. W przypadku przypalenia słonecznego, wystarczy zmienić stanowisko rośliny na mniej nasłonecznione, roślina będzie powoli zrzucać uszkodzone liście, jednak na bieżąco będzie tworzyć nowe i w końcu odchoruję. Jeżeli wiemy, że nie światło jest problemem, należy roślinę przesadzić do nowego podłoża, usuwając jednocześnie stare w którym najprawdopodobniej jest nagromadzony nadmiar składników pokarmowych.

Częste zalewanie i nadmierne zraszanie może prowadzić do choroby grzybowej, która powoduje powstawanie drobnych plamek na obszarze liścia, które będa prowadzić do powstania większych plam. Kiedy pojawi się problem roślina bardzo trudno wraca do zdrowia. Najlepiej zapobiegać poprzez podlewanie rośliny tylko rano w taki sposób, żeby nie moczyć liści rośliny i zadbać, żeby roślina nie stała w wodzie po podlaniu. Podlewanie rano pozwoli podłożu oddać nadmiar wilgoci w czasie kiedy operuje słońce. Zraszanie rośliny nie jest polecane.

Krótki opis wybranych gatunków i odmian

Maranta 'Fascinator Tricolor'
Drobna roślina o wzroście płożącym, bardzo łatwo się rozgałęzia i pięknie prezentuje się w wiszących koszach. Wyróżnia się pięknym kolorem liścia i atrakcyjnym wzorem.

Maranta kerchoveana
Identyczna pod względem sposobu wzrostu roślina, co opisana wyżej. Jedyna różnica to kolorystyka liści, dominuje bladozielony kolor i ciemne plamki regularnie rozmieszczone wzdłuż nerwu głównego.

Kalatea ‘Sanderiana’
Roślina o wzniesionym pokroju i niezwykłych ciemnych liściach o różowych paskach, wyglądających jak muśnięte pędzelkiem.

Kalatea Warsewiczii
Tak jak inne kalatea, wyróżnia ją wzniesiony pokrój. Jej liście mają elegancki ciemnozielony kolor przeplatany z jasno zielonymi paskami. Jednak jej głównym atutem jest aksamitny w dotyku liść.

Ctenante 'Golden Mosaic'
Ctenante ma pokrój wzniesiony. Wyróżniają ją jasnozielone liście o żółtych przebarwieniach i niespotykany delikatny pokrój.

Odmian marantowatych jest nieprzebrana ilość. Napiszcie do nas, jeżeli chcielibyście, żebyśmy stworzyli dokładniejszy spis odmian.

Rozwiń opis

Aktywne filtry