HISTORIA

W tym roku mija 100 lat odkąd nasz pra-pra dziadek założył firmę, którą nazwał swoim nazwiskiem- Tomaszewski. W 1920 roku Jan Tomaszewski trudnił się uprawą i sprzedażą warzyw na stołeczne bazary. W 1936 roku jego syn Mieczysław rozbudował gospodarstwo i wybudował pierwsze inspekty, tzw. belgijki, czyli drewniane skrzynie leżące na ziemi i przykrywane oknami. Chroniąc przed przymrozkami, dawały one możliwość uprawy warzyw bardzo wczesną wiosną. W tamtych czasach był to milowy krok ku nowoczesności dający dużą przewagę konkurencyjną. Dzięki temu, firma Tomaszewski stała się znanym dostawcą wiosennych warzyw – nowalijek. Inspekty okazały się być zaczątkiem ery szklarniowej. Dostrzegając korzyści płynące z upraw w belgijkach, właściciel firmy zdecydował się na budowę pierwszych ogrzewanych szklarni.

W czasie II Wojny Światowej dom rodziny Tomaszewskich został zaanektowany przez Niemieckich oficerów. Małżonka Mieczysława – Jadwiga Tomaszewska cudem uniknęła więzienia po spoliczkowaniu jednego z oficerów. Pomimo trudności rodzina nadal prowadziła gospodarstwo. Produkowane warzywa były przekazywane powstańcom walczącym w stolicy, za co Mieczysław Tomaszewski pośmiertnie został odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

W latach 70. gospodarstwo zostało przejęte przez syna Mieczysława- Rafała. Jako jeden z niewielu w Polsce, wprowadził on do oferty różne gatunki storczyków, których uprawa była jego pasją. Wprowadzenie do sprzedaży kwiatów ciętych i rezygnacja z uprawy warzyw znacznie poprawiła rentowność gospodarstwa. Pozwoliło to firmie przetrwać, nawet gdy trzeba było oddać część działki pod budowę państwowej fabryki. Gospodarstwo rozwijało się, a Rafał Tomaszewski stał się jednym z głównych dostawców kwiatów do Warszawskich kwiaciarni, cenionym za wysoką jakość roślin. Przełomową decyzją dla losów firmy okazało się wprowadzenie do oferty kwiatów doniczkowych w drugiej połowie lat 80.

W latach 90. w gospodarstwie zaszło wiele zmian. Nowymi właścicielami zostały córki Rafała Tomaszewskiego: Agata i Dorota wraz z mężami. Warszawskie gospodarstwo stało zmodernizowane, a w 1994 roku firma kupiła Szklarniowy Zakład Doświadczalny Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach. Inwestycja wymagała zastawienia pod kredyt całego gospodarstwa, ale okazała się strzałem w dziesiątkę i szybko się zwróciła. Zaczęła się tam produkcja roślin doniczkowych pod kierownictwem wybitnej specjalistki od uprawy roślin – Barbary Ciereszko. Po kilku latach zostały dobudowane 4 nowe szklarnie i dziś kompleks szklarni firmy Tomaszewski ma powierzchnię 34 tysięcy metrów kwadratowych.

Obecnie firma dostarcza ponad 10 milionów roślin rocznie do sklepów w całej Polsce. Klienci indywidualni mogą odwiedzać nasze sklepy firmowe w Warszawie i Skierniewicach, gdzie czeka na nich aż 500 gatunków roślin doniczkowych z całego świata.

W 2018 do firmy dołączyło piąte pokolenie Tomaszewskich co zaowocowało otwarciem sklepu internetowego z kwiatami doniczkowymi.