Tomaszewski – rodzinna firma ogrodnicza.

Jesteśmy rodzinną firmą ogrodniczą z ponad 100-letnią tradycją.

Naszą misją, wypływającą z pasji do kwiatów i wieloletniego doświadczenia, jest dbanie o najwyższą jakość zarówno produkowanych roślin, jak i obsługi klienta.

Czerpiąc z blisko stuletniej tradycji, na którą pracowało kilka pokoleń, udało nam się rozwinąć gospodarstwo do pozycji lidera dystrybucji roślin doniczkowych w Polsce. Każdego roku wiele milionów naszych roślin trafia do Polskich domów.

Dostarczamy rośliny do klientów indywidualnych, a także do kwiaciarni i marketów w całej Polsce. Posiadamy również 2 sklepy firmowe: w Warszawie i w Skierniewicach. Siedziba firmy oraz centrum dystrybucji znajdują się w Warszawie, natomiast produkcja roślin odbywa się w Skierniewicach na 34. tys. m2 upraw szklarniowych. Proces produkcji roślin jest nadzorowany przez specjalistów o wysokich kwalifikacjach. Nasz przepis na uprawę roślin najwyższej jakości to połączenie wieloletniego doświadczenia i nowoczesnych technologii. Dzięki temu rośliny z naszych szklarni  są ozdobą tysięcy domów, ogrodów, tarasów, biur, hoteli i restauracji w całej Polsce.

Nasza Historia

Dyplom zasługi dla Mieczysława Tomaszewskiego – 1948 r.

Firma Tomaszewski powstała w 1920 r.

Minęło już ponad 100 lat odkąd nasz pra-pra dziadek założył firmę, którą nazwał swoim nazwiskiem- Tomaszewski. W 1920 roku Jan Tomaszewski trudnił się uprawą i sprzedażą warzyw na stołeczne bazary. W 1936 roku jego syn Mieczysław rozbudował gospodarstwo i wybudował pierwsze inspekty, tzw. belgijki, czyli drewniane skrzynie leżące na ziemi i przykrywane oknami. Chroniąc przed przymrozkami, dawały one możliwość uprawy warzyw bardzo wczesną wiosną. W tamtych czasach był to milowy krok ku nowoczesności dający dużą przewagę konkurencyjną. Dzięki temu, firma Tomaszewski stała się znanym dostawcą wiosennych warzyw – nowalijek. Inspekty okazały się być zaczątkiem ery szklarniowej. Dostrzegając korzyści płynące z upraw w belgijkach, właściciel firmy zdecydował się na budowę pierwszych ogrzewanych szklarni.

W czasie II wojny światowej do domu rodziny Tomaszewskich zostali dokwaterowani niemieccy oficerowie. Znajdował się w strategicznym punkcie na rogatkach Warszawy, gdzie z tarasu można było obserwować wojska przemieszczające się al. Krakowską – jedną z głównych dróg prowadzących do miasta. Życie pod jednym dachem z wojskowymi nie było łatwe. Małżonka Mieczysława – Jadwiga Tomaszewska cudem uniknęła więzienia po spoliczkowaniu jednego z oficerów, który odnosił się do niej w wulgarny sposób. Okupanci pozwolili na prowadzenie gospodarstwa, nie zdając sobie jednak sprawy, że część żywności po kryjomu przekazywana była powstańcom walczącym w stolicy. Mieczysław Tomaszewski za pomoc powstańcom został pośmiertnie odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Po II wojnie światowej gospodarstwo pozostało w rękach rodziny Tomaszewski. Było zbyt małe, aby podlegało konfiskacie w ramach reformy rolnej z 1944 r. Natomiast położenie poza granicami administracyjnymi Warszawy, uchroniło je przed nacjonalizacją w wyniku tzw. „dekretu Bieruta” z 1945 r. Tym samym gospodarstwo Tomaszewski kontynuowało działalność przez cały okres PRL jako inicjatywa prywatna.

W latach 70. Rafał Tomaszewski przejął gospodarstwo po swoim ojcu. Jako jeden z niewielu w Polsce, wprowadził do oferty różne gatunki storczyków, których uprawa była jego pasją. Wprowadzenie do sprzedaży kwiatów ciętych i rezygnacja z uprawy warzyw znacznie poprawiła rentowność gospodarstwa. Pozwoliło to firmie przetrwać, nawet gdy trzeba było oddać część działki pod budowę państwowej fabryki. Gospodarstwo rozwijało się, a Rafał Tomaszewski stał się jednym z głównych dostawców kwiatów do Warszawskich kwiaciarni, cenionym za wysoką jakość roślin. Przełomową decyzją dla losów firmy okazało się wprowadzenie do oferty kwiatów doniczkowych w drugiej połowie lat 80.

Rafał Tomaszewski pasjonował się uprawą storczyków.

W latach 90. w gospodarstwie zaszło wiele zmian. Nowymi właścicielami zostały córki Rafała Tomaszewskiego: Agata i Dorota wraz z mężami. Infrastruktura gospodarstwa została zmodernizowana, a w 1994 r. jego współwłaściciele nabyli Szklarniowy Zakład Doświadczalny Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach. Inwestycja wymagała zastawienia pod kredyt całego gospodarstwa, ale okazała się strzałem w dziesiątkę i szybko się zwróciła. Zaczęła się tam produkcja roślin doniczkowych pod kierownictwem wybitnej specjalistki od uprawy roślin – Barbary Ciereszko. Pod jej okiem uprawiane były piękne kwiaty z sadzonek sprowadzanych z najodleglejszych zakątków świata (m.in. z Kostaryki, Sri Lanki czy Filipin). Pod koniec lat 90. miały miejsce kolejne ważne wydarzenia: zostały dobudowane 4 nowe szklarnie i dziś kompleks szklarni ma powierzchnię 34 tysięcy metrów kwadratowych. W tym okresie powołaliśmy również spółkę z o.o. pod firmą Tomaszewski.

Obecnie firma dostarcza ponad 10 milionów roślin rocznie do sklepów w całej Polsce. Klienci indywidualni mogą odwiedzać nasze sklepy firmowe w Warszawie i Skierniewicach, gdzie czekają na nich setki gatunków roślin doniczkowych z całego świata.

W 2018 do firmy dołączyło piąte pokolenie Tomaszewskich co zaowocowało otwarciem sklepu internetowego z kwiatami doniczkowymi.

Zachęcamy do odwiedzenia naszych sklepów. Godziny otwarcia oraz wskazówki dotyczące dojazdu można znaleźć w zakładce kontakt.