Sansewieria, wężownica kwiaty doniczkowe - Tomaszewski

Sansevieria (Sansewieria)

Piękna i niezniszczalna

w Twoim domu

.

oczyszczajace.svg

W wielu mieszkaniach i biurach królują majestatyczne sansewierie. Zdobyły uznanie jako rośliny o wyjątkowo atrakcyjnej formie, odporności na błędy, prostocie w uprawie, małemu zapotrzebowaniu na wodę i właściwościami oczyszczania powietrza. Ich zalety można by wymieniać w nieskończoność. Jednak chcielibyśmy, żeby sami Państwo zakochali się w tej roślinie zamawiając okazy z naszej oferty!

Kilka słów o sansewierii, czyli co to jest sansewieria?

Sansewieria w naturze występuje na bardzo dużym obszarze, można ją spotkać w Afryce, na półwyspie Arabskim oraz w Azji. Swoją Polską nazwę - wężownica, zawdzięczają fantazyjnie wygiętym liściom i potężnemu podziemnemu kłączu, które wije się jak wąż, wypuszczając kolejne rozety. Sansewieria szybko zapełni całą doniczkę, jeżeli nie przesadzimy jej na czas jest zdolna nawet rozerwać plastikową doniczkę produkcyjną! Dobrze zadbane egzemplarze potrafią zakwitnąć gronem drobnych białych kwiatków o silnym przyjemnym zapachu. Najszybciej najpierw poczujemy słodki zapach, jeszcze zanim uda nam się dojrzeć kwiaty.

Wężownica do wnętrz.

Sansewieria występuje w szerokiej gamie odmian. Duży wybór form i wariantów kolorystycznych daje niemal nieograniczone możliwości zastosowania. Najpopularniejszą grupą gatunków są rośliny o mieczowatych liściach, jednak spotykamy również gatunki o liściach cylindrycznych. Dalej możemy wyróżnić kultywary osiągające różne wysokości. Odmiany karłowate np. ‘Hahni’ tworząca małe rozetki, osiągające zazwyczaj najwyżej 20 - 40 cm wysokości. Odmiany kompaktowe np. ‘Robusta’, rozety są bardzo gęste, osiągają zwykle najwyżej 60 - 80 cm wysokości. Odmiany wysokie np. ‘Laurentii’ liście tej rośliny osiągają nawet 120 cm. Znane są również odmiany tworzące liście dorastające do 3 m! Kupując małą sadzonkę przeczytaj dokładnie opis. Znając wielkość dorosłej rośliny, możemy świadomie zaplanować uprawę w warunkach domowych. Szukając rośliny na biurko wybierzmy odmianę karłowatą, natomiast roślina stojąca w salonie powinna być odmianą kompaktową lub nawet wysoką.

Jak zadbać o zdrowy wzrost sansewierii, czyli co lubi sansewieria?

Sansewierii zaszkodzić jest trudno, jej piętą Achillesową jest zbyt duża ilość wody. Znamy przypadki, niewłaściwej uprawy sansewierii przez rok w stale wilgotnym podłożu, mimo tego, roślina nie dała się stłamsić. Kłącze rosło tylko nad poziomem ziemi, jakby chciało uciec od zbyt wilgotnego podłoża, a liście były długie i nienaturalnie cienkie, jednak po przesadzeniu do podłoża uniwersalnego i dbaniu o odpowiednią rutynę podlewania roślina zaczęła rosnąć normalnie, ze zdwojoną siłą.

Podlewać roślinę należy, gdy podłoże przeschnie i przez kilka dni będzie suche. Najlepiej raz w tygodniu sprawdzać organoleptycznie, przy użyciu palca stan podłoża. Wyczuwając wilgoć, nie podlewamy. Trzymając się zasady lepiej wężownice przesuszyć niż przelać. Objaw marszczenia się liści przy suchym podłożu, jest znakiem, że udała nam się trudna sztuka przesuszenia sansewierii. Nie należy się jednak martwić, wystarczy podlać w normalny sposób, a roślina w ciągu miesiąca przywróci sprężystość liścia! Roślina jest zdolna rosnąć nawet na pełnym słońcu, a dzięki zmagazynowanym w kłączu składnikom, będzie w stanie znieść długi okres minimalnej dostępności światła.

Sansewieria będzie zdrowo rosła nawet w nieproporcjonalnie małej doniczce, jeżeli nie boimy się o to, że jej kłącze rozerwie doniczkę wcale przesadzanie nie jest potrzebne. Kupując roślinę najczęściej otrzymamy ukorzenioną sadzonkę w podłożu kokosowym, które jest idealne do ukorzeniania, jednak wyjątkowo ubogie w składniki odżywcze. Przesadzając roślinę należy wyjąć z doniczki produkcyjnej, jeżeli korzenie mocno przerosły spód doniczki lub kłącze mocno się rozrosło, odkształcając doniczkę, powinniśmy doniczkę rozciąć, żeby nie uszkodzić silnych korzeni lub kłącza. Nowa doniczka powinna być odpowiednio obszerna, żeby zmieścił się w niej cały system korzeniowy i kłącze. Kolejnym etapem będzie delikatne oczyszczenie korzeni z nadmiaru podłoża i tak zwane rozluźnienie bryły korzeniowej, tak żeby korzenie swobodnie zwisały do dołu. Gatunki sansewierii są wyjątkowo tolerancyjne jeśli chodzi o dobór podłoża, dlatego najczęściej wybieramy podłoże uniwersalne, dodatkowo można zmieszać je ze składnikiem rozluźniającym takim jak perlit, nawet w stosunku 1:1. Nie jest to jednak konieczne. Na spód doniczki wysypujemy warstwę keramzytu, która pomoże dostarczyć powietrze do korzeni i stworzy lepszą ochronę w przypadku niewłaściwego podlewania.

Rozwiń opis

Aktywne filtry