Rośliny kolekcjonerskie

Jedyne w swoim rodzaju.

Specjalnie z myślą o entuzjastach uprawy wyjątkowych roślin doniczkowych firma Tomaszewski przygotowała bogaty wybór rzadkich odmian, które wyróżnia niespotykana kolorystyka, ukształtowanie liści lub ich pokrój. To wyjątkowe egzemplarze, które jeszcze nie tak dawno kojarzyły się głównie ze zbiorami ogrodów botanicznych, ale obecnie – stają się coraz częściej wykorzystywanym dodatkiem we wnętrzach naszych domów i mieszkań. Jeśli jako miłośnik tworzenia domowej dżungli, poszukujesz dla siebie nowych wyzwań, sprawdź wyjątkowe rośliny dla kolekcjonerów, które udało się nam zebrać w aktualnej ofercie.


Dowiedz się więcej na naszym blogu: Rzadkie rośliny kolekcjonerskie 

Nietypowe rośliny w Twoim mieszkaniu

Media społecznościowe obfitują w zdjęcia niepowtarzalnych roślin, które wyróżniają spośród innych swoim ubarwieniem i kształtem liści. W zawiązku z tym coraz większa liczba miłośników trendu urban jungle w ofercie sklepów obiera sobie na cel rzadkie rośliny doniczkowe. W zależności od odmiany, jej wyjątkowy wygląd może wiązać się z wysokimi wymogami w zakresie pielęgnacji – choć nie jest to regułą, czego dowodzi np. mało wymagające Syngonium czy Pilea.


Co decyduje o wyjątkowości dekoracyjnych odmian? Oryginalna barwa bądź pokrój są efektem mutacji – które następują w wyniku celowego lub przypadkowego krzyżowania ze sobą różnych kultywarów. Uprawiane na większą skalę rośliny doniczkowe mogą więc odznaczać się zestawem wyjątkowych cech, nawet jeśli pochodzą od tej samej rośliny-matki. Spontaniczne mutacje i drobne anomalie w ubarwieniu czy ukształtowaniu liści stają się obecnie niezwykle cenionym walorem, którego poszukują kolekcjonerzy.

Rośliny unikalne i łatwe w uprawie aroidy

Ogromną wprost popularnością w ostatnich latach cieszą się odmiany klasyfikowane jako aroidy (Należące do rodziny obrazkowatych). Do tej grupy zaliczają się m.in. Monstery oraz ich liczne odmiany, występujące nie tylko w najróżniejszych odcieniach zieleni, ale także bieli (jak Monstera variegata) bądź też wyróżniające się fantazyjnym kształtem liści (jak odmiana Epipremnum ‘Skeleton Key’). Tego typu dodatek na naszym parapecie z pewnością ożywi całe wnętrze i przykuje uwagę każdego odwiedzającego. 

Wśród tejże grupy wchodzą także rośliny unikalne, takie jak Skrzydłokwiaty (np. ‘Diamond’, ‘Picasso’), Filodendrony (np. ‘69686’, Strawberry Shake’) oraz popularne i łatwe w uprawie Syngonium (Np. ‘Red spot Tricolor’, ‘Three Kings’). W przypadku tych ostatnich na uwagę zasługują szczególnie odmiany cechujące się oryginalnym ubarwieniem. Kolorowe plamy mogą mieszać się z intensywną zielenią, tworząc jedyny w swoim rodzaju rysunek. Jest tak np. w przypadku wciąż nieczęsto obecnych na sklepowych półkach odmian 'Red Spot' oraz ‘Emerald Gem', które wyróżniają kolejno różowe i białe przebarwienia, tworzące na każdym z liści niepowtarzalny wzór. Bardzo dużą popularność zyskała także odmiana 'Red Heart', której liście odznaczają się oryginalną, różowo-czerwoną barwą i kształtem przywodzącym na myśl serce. Odmiana ‘White Butterfly’ odznacza się z kolei zielonymi liśćmi zdobionymi białym wzorem.

Rzadkie rośliny dla kolekcjonerów, a wariegacja

Najbardziej pożądane w ostatnich latach nietypowe rośliny doniczkowe to rzadkie odmiany, które odznacza tzw. mozaikowatość fenotypowa lub wariegacja. W przypadku roślin doniczkowych objawia się ona poprzez występowanie kontrastujących przebarwień na liściach lub kwiatach. Jest to anomalia, która nadaje jednak danej roślinie wyjątkowe cechy i decyduje o tym, że fascynaci domowej uprawy decydują się wydawać na sadzonki całkiem pokaźne sumy. 


Pstrość liści jest jedną z cech chętnie poszukiwanych przez kolekcjonerów domowych roślin. Na liściach lub łodygach rośliny pojawiać się mogą nieregularnie rozmieszczone plamki lub pręgi, których widoczność bardzo często zależna jest jednak od spełnienia ściśle określonych wymogów uprawy. Nieregularne podlewanie, niewłaściwe nawożenie lub zbyt intensywna ekspozycja na światło słoneczne mogą oznaczać utratę dekoracyjnych zmian. Efekt upraw wynagradza jednak trudy pielęgnacji, gdy na naszym parapecie zagości wreszcie unikatowa roślina o ozdobnych, białych, różowych lub czerwonych przebarwieniach.

Kolekcjonerskie rośliny – unikalne odmiany 

Rzadkie rośliny doniczkowe to bardzo często mniej znane lub gorzej dostępne odmiany roślin, które od lat goszczą na naszych parapetach. Mogą być cenione za nieduże wymagania względem uprawy, jak jest to w przypadku Pilei peperomiowatej, zwanej potocznie “Pieniążkiem”. To roślina, którą tradycyjnie prezentuje się z życzeniami szczęścia i powodzenia, np. po wyprowadzce do nowego miejsca. W ostatnim czasie coraz większą uwagą cieszy się jednak także Pilea 'Mojito' – stosunkowo nowa odmiana o wyjątkowym ubarwieniu. Również odznacza się okrągłymi listeczkami na długich i cienkich łodygach, ale skojarzenie z popularnym drinkiem nie jest tutaj przypadkowe. Pilea 'Mojito' wyróżnia się bowiem nie jednolitymi plamami w intensywnie limonkowym odcieniu. Z czasem pęd rośliny ulega zdrewnieniu, w wyniku czego roślina zaczyna przypominać karłowate drzewko o niepowtarzalnym pokroju.

Kolekcjonerzy mogą także uzupełnić swoje zbiory o różnorodne odmiany Filodendronów, które podobnie jak Pilea są roślinami mało wymagającymi, ale przy tym niezwykle efektownymi. Odmiany takie jak Burle Marx variegata, ‘Paraiso Verde’, 'Florida Ghost', 'Pink Princess', 'Ring of Fire' czy ‘Caramel Marble' odznaczają się bardzo rozpiętą paletą kolorów: od głębokiej, ciemnej zieleni, poprzez jasną, odcienie żółci, pomarańczu, czerwieni, a na intensywnym burgundzie kończąc. To nietypowe rośliny, których dostępność jest co prawda niewielka, ale mimo tego są bardzo chętnie wybierane w charakterze niebanalnej ozdoby wnętrz mieszkań i domów. 


Rośliny rzadkie z każdym rokiem zyskują coraz większą popularność, dzięki czemu stopniowo zwiększa się również ich dostępność. Wielu ogrodników i fascynatów uprawy poszukuje nowych odmian i zajmuje się krzyżowaniem roślin, w celu uwypuklenia pożądanych cech. Możesz stać się jednym z nich. Sprawdź, jakie okazy udało się nam zebrać w tej kategorii.

Rozwiń opis

Aktywne filtry