Blog > Inspiracje > Rzadkie rośliny doniczkowe – kolekcjonerskie odmiany na które warto zwrócić uwagę

Rzadkie rośliny doniczkowe – kolekcjonerskie odmiany na które warto zwrócić uwagę

Rzadkie rośliny doniczkowe

Chcesz zainwestować? Myślisz o bitcoinie? My polecamy inwestycje w wyjątkowe rośliny doniczkowe! W świecie roślin widzimy coraz więcej osób, które szukają rzadko spotykanych, unikatowych roślin o niebotycznie wysokich cenach.

Nie tak rzadko można spotkać oferty malutkich egzemplarzy roślin osiągające ceny powyżej tysiąca złotych (jak np. Monstera adansonii ‘Archipelago’ – wersja monstery o pstrych liściach). Entuzjaści często poświęcają wiele czasu i energii, tworząc tematyczne domowe kolekcje roślin, których nie powstydziłby się nawet poważany ogród botaniczny.

Monstera deliciosa 'Variegata’

Aroidy – wyjątkowe rośliny kolekcjonerskie

Jedną z najbardziej popularnych roślin są te, należące do rodziny obrazkowatych, nazywane aroidami. Do aroidów należy między innymi:

Monstera,
• Skrzydłokwiat,
• Filodendron,
• Syngonium,

które aktualnie są bezsprzecznie najczęściej wybieranymi roślinami do domów. Rośliny kwitnące, takie jak anturium i skrzydłokwiat wyróżniają się kwiatostanem skupionym w kolbę, otoczonym dekoracyjną pochwą. To rośliny kolekcjonerskie doniczkowe, które wyróżniają się także ozdobnymi liśćmi, często przybierających bajeczne barwy oraz ciekawą fakturę. Zaobserwować można także zmianę ich kształtu w trakcie wzrostu.

Pozyskiwanie nowych odmian

Rzadkie rośliny zyskują z każdym rokiem na popularności, dzięki czemu ogrodnicy chętnie podejmują się szukania nowych odmian. W celu ich pozyskania z jednej strony krzyżowane są ze sobą różne kultywary, w celu wydobycia pożądanej cechy, a z drugiej – prowadzona jest również selekcja uprawianych roślin. Rośliny kolekcjonerskie mają duże skłonności do spontanicznych mutacji, dlatego przy masowym rozmnażaniu jednej odmiany, często pozyskuje się rośliny potomne o nowych cechach, mimo iż pochodzą z tej samej rośliny matecznej mogą różnić się od siebie diametralnie.

W Ameryce został opublikowany artykuł w którym przedstawiono “drzewo genealogiczne” 23 odmian Syngonium, wywodzących się od jednej z najpopularniejszych odmian ‘White Butterfly’. Wymieniona odmiana wyróżnia się zielonymi liśćmi o białym wzorze, odmiany potomne wyróżniały się całkiem zielonymi liśćmi, jeszcze bardziej białymi lub kremowymi, a nawet odcieniami koloru różowego.

Istnieje ogromna liczba pozyskanych odmian, na które nie było funduszy, żeby wprowadzić je do masowej produkcji, lub też ich cechy są trudne w utrzymaniu w aktualnie stosowanych metodach namnażania. Kolekcjonerzy jednak chętnie poszukują egzemplarzy tych roślin i są w stanie włożyć wiele wysiłku i środków, żeby pozyskać choćby jeden liść do namnażania.

Pstrość liści – variegaty czyli rzadkie rośliny ozdobne

Jedną z najbardziej pożądanych i najbardziej cenionych cech wśród roślin domowych jest pstrość liści – równomiernie rozrzucone po liściu plamki, wyglądające jakby roślina stała zaraz obok malarza, który w pasji tworzenia wszystko wokół poplamił farbą. Tego typu rośliny kolekcjonerskie określa się jako variegaty. Wysokie ceny roślin z tą cechą na pewno warunkuje jej chimeryczność, przez losowość występowania zmian, roślina łatwo może powrócić do formy zupełnie zielonej, dzięki czemu trudno ją rozmnażać w masowej skali i utrzymać mateczniki.

Przy opiece w domu nad odmianą o pstrych liściach, ważne jest przycinanie odrostów o niepożądanych cechach, zielone odrosty potrafią lepiej się wykarmić i zdominować roślinę, doprowadzając do osłabienia części rośliny z wariegacją. Pstrość liści często pojawia się losowo, na pojedynczych egzemplarzach przy masowej produkcji roślin. Takie zmiany często nie powtarzają się, ale wśród tysięcy roślin może pojawić się perełka, której zmiana utrzyma się przy dalszym wzroście rośliny. Na forach często można natknąć się na historie o “Wariegatach z Biedronki”, które wiele osób uważa za mity, ale obserwując ilości roślin jakie przechodzą przez naszą firmę mogę potwierdzić, że zdarzają się i takie ładne kwiatki.

Wariegacja na liściach maranty

Case study – Filodendron Birkin

Nie możesz trafić na egzemplarz, który chcesz dodać do domowej kolekcji? Bez obaw, wciąż warto szukać. Wraz z czasem i wzrostem popularności rzadkie rośliny ozdobne często stają się łatwiej dostępne, co dobrze ilustruje przykład Filodendrona odmiany ‘Birkin’.

Filodendron Birkin został otrzymany w wyniku spontanicznej mutacji z całkiem czerwonego Filodendrona ‘Red Beauty’, co widać wyraźnie teraz po produkcie Filodendron ‘Diamond’, który jest handlową nazwą dla ‘Birkina’ w rewersji do ‘Red Beauty’. Za sprawą mutacji na jednej roślinie mamy liście białe i całkiem czerwone. Przy odpowiedniej pielęgnacji, można utrzymać taki hybrydowy krzaczek, jednak wymaga to wiedzy i odpowiedniego przycinania rośliny.

Jeszcze parę lat temu za egzemplarz tej rośliny w Europie trzeba było zapłacić nawet 300 zł, w roku 2021 najczęściej spotyka się tą roślinę w cenie około 50 zł, ale można trafić nawet na piękne okazy za 20 zł! Prawdopodobnie, w przyszłości zainteresowanie tą rośliną wygaśnie, produkcja ustanie, a niedopilnowane egzemplarze które zostały zakupione do domów przejdą rewersję do formy czerwonej i cena znowu drastycznie wzrośnie.

Zobacz rośliny kolekcjonerskie w naszym sklepie

Filodendron 'Birkin’