Blog > Inspiracje > Rośliny zielone i wybór ich do Twojego mieszkania.

Rośliny zielone i wybór ich do Twojego mieszkania.

Na co warto zwrócić uwagę?

Polecając rośliny doniczkowe zielone do wystroju wnętrz mamy na myśli te, które w warunkach domowych nie zakwitają lub jeśli zakwitają, wówczas tworzą niepozorne kwiaty. Walorami dekoracyjnymi zielonych roślin doniczkowych są liście, ozdobne pędy lub sam kształt rośliny. Zielone rośliny, liściaste piękności, mogą zachwycać liśćmi o intrygującym odcieniu zieleni, pięknym połysku, osobliwym kształcie czy ciekawym rysunku.
Podstawową zasadą, którą należy się kierować przy wyborze konkretnej zielonej rośliny doniczkowej do mieszkania jest dobór rośliny o specyficznych wymaganiach do warunków panujących w przeznaczonym jej miejscu lub dostosowanie miejsca do wymagań zakupionej rośliny.

Rośliny zielone a ich miejsce docelowe w mieszkaniu

Rośliny zielone do swojego wzrostu i rozwoju potrzebują: światła, odpowiedniej temperatury otoczenia, wody i składników pokarmowych. O ile wodę i składniki pokarmowe możemy łatwo zapewnić, o tyle światło i ciepło są specyficznymi warunkami każdego mieszkania – to głównie te dwa parametry determinują dobór odpowiedniej rośliny zielonej.

Ciepło – jeśli w mieszkaniu utrzymujemy temperaturę w granicach 18-25°C, to pozwoli ona na uprawę większości zielonych roślin doniczkowych polecanych do mieszkań.

Światło, w tym jego intensywność i rozproszenie – jest najważniejszym parametrem, decydującym o doborze właściwej rośliny zielonej do naszego mieszkania. Każda bowiem roślina cierpiąca z powodu niedoboru lub nadmiaru światła straci „na urodzie” i będzie powoli zamierać. Ilość naturalnego światła zależy przede wszystkim od liczby i wielkości okien oraz ich usytuowania względem strony świata. Jak wiadomo intensywność naturalnego światła i nasłonecznienia zmniejsza się wraz z odległością od okna. Najwięcej światła, pomijając miejsca bezpośrednio na parapetach okiennych, można oczekiwać na wprost okna, zaś najmniej – na tle ściany przy oknie oraz oczywiście w pomieszczeniach pozbawionych okien.

Rośliny zielone doniczkowe a dostęp do światła słonecznego

Jakimi wskazówkami należy kierować się w doborze zielonej rośliny doniczkowej do warunków świetlnych naszego mieszkania? Co może nam pomóc?

Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie poszczególnych roślin na światło słoneczne, można umownie podzielić rośliny na kilka grup:
• rośliny na miejsca słoneczne,
• rośliny na miejsca widne,
• rośliny na miejsca półcieniste.

Miejsca słoneczne w mieszkaniach, to głównie parapety okien południowych i zachodnich oraz miejsca znajdujące się bezpośrednio przy oknach – w odległości około 1-1,5 m.

Miejsca widne, to miejsca z tzw. światłem rozproszonym – mniej więcej w odległości około 1-3 m od okna oraz parapety okien usytuowanych w kierunku wschodnim i północnym.

Miejsca półcieniste, to takie, które znajdują się około 3-4 m na wprost okna i parapety okna wschodniego i północnego, zacieniowane przez drzewa lub sąsiadujące budynki.
Parapet okna południowego ze względu na dostępność światła słonecznego wydaje się najlepszym miejscem dla roślin zielonych światłolubnych. Należy jednak pamiętać, że latem zbyt intensywna ekspozycja na światło słoneczne może być przyczyną poparzenia liści, a nadmierny wzrost temperatury i jednocześnie obniżona wilgotność powietrza w bezpośrednim otoczeniu roślin wpływają negatywnie na wzrost i rozwój. Czasem roślina broni się sama stosując mechanizm zwijania liści. Wzrasta też temperatura podłoża, powodując zaburzenia w pobieraniu składników pokarmowych. W celu ochrony rośliny przed zbyt intensywnym nasłonecznieniem powinniśmy zastosować rozpraszanie światła żaluzjami lub innymi osłonami.

Okna zachodnie będą lepszym miejscem dla roślin światłolubnych, ale i w tym przypadku, w razie potrzeby, powinniśmy zapewnić cieniowanie.

Okna wschodnie będą dobrym miejscem dla prawie wszystkich gatunków roślin, gdyż poranne słońce właściwie doświetli rośliny. Odpowiednia ilość światła także w ciągu dnia sprzyja rozwojowi zielonej rośliny domowej.

Okna północne, wbrew pozorom słabo oświetlone, w rzeczywistości oferują stabilne i dobre warunki świetlne. Można tu uprawiać gatunki potrzebujące światła rozproszonego, ale można także i na nich pokusić się o uprawę zielonych roślin doniczkowych światłolubnych.

Jak podlewać zielone rośliny doniczkowe

Podlewanie – jak mogłoby się wydawać, prozaiczna czynność, w przypadku zielonych roślin domowych stanowi jednak pewnego rodzaju sztukę i wymaga wiedzy. Podczas zakupu rośliny powinniśmy postarać się poznać jej wodne upodobania. Bywają bowiem gatunki, które wymagają stale mokrego podłoża. Jednak większość zielonych roślin do mieszkań potrzebuje okresowego przesuszania bryły korzeniowej. Rośliny z dużą ilością liści potrzebują częstszego podlewania niż rośliny na tzw. pniu, które gromadzą zapasy wody w grubych, zdrewniałych częściach.
Niezależnie od zapotrzebowania rośliny na wodę, należy pamiętać o wylaniu nadmiaru wody z osłonki po około 20-30 minutach od podlania.
Niektóre gatunki roślin, zwłaszcza te pochodzące z tropików, potrzebują wyższej wilgotności powietrza. Możemy im to zapewnić spryskując roślinę od czasu do czasu mgiełką z miękkiej wody. W okresie od marca do sierpnia powinniśmy zadbać o odpowiednie dokarmianie roślin zielonych, najlepiej nawozami rozpuszczalnymi w wodzie. Podczas nawożenia kierujmy się wskazówką, aby nie podawać nawozów na przesuszone podłoże.
Większość zielonych roślin doniczkowych, polecanych do wystroju wnętrz, zalicza się do grupy roślin zielonych na miejsca widne. Informacji o specyficznych wymaganiach konkretnej rośliny należy szukać na etykiecie lub u sprzedawcy.

Rośliny zielone domowe – najlepsze inspiracje oraz pomysły

Podobnie jak lasy czy parki nazywa się „płucami miast”, tak też można powiedzieć, że zielone rośliny doniczkowe są „płucami naszych mieszkań”, gdyż oprócz walorów estetycznych dostarczają tlenu. Niektóre rośliny zielone domowe, które wytwarzają olejki eteryczne mogą wpływać pozytywnie na drogi oddechowe, a także na nastrój domowników. Rośliny w pomieszczeniach zdecydowanie uatrakcyjniają, ożywiają przestrzeń, dodają przytulności i zapewniają poczucie obcowania z przyrodą.
Jeśli dysponujemy dużym, dobrze oświetlonym salonem, w którym utrzymujemy temperaturę około 18-25°C, wówczas możemy pokusić się o zakup zdecydowanie większych egzemplarzy roślin zielonych. W zależności od upodobań i indywidualnych preferencji, mogą to być rośliny „strzeliste” o ozdobnym zdrewniałym lub półzdrewniałym pędzie z „pióropuszem” pięknych liści na wierzchołku lub kilkoma „pióropuszami” znajdującymi się na różnych wysokościach. Taki efekt wizualny możemy osiągnąć przy zakupie różnorodnych kompozycji.

Godnymi polecenia są rośliny na pniu z gatunku dracen o niemal nieograniczonym bogactwie przeróżnych barw i szerokości liści, czy też yukki z ciemno zielonymi, wręcz woskowanymi, sztywnymi liśćmi albo noliny o wąskich, często poskręcanych liściach i pięknych zdrewniałych pniach. Wybierając tego typu rośliny doniczkowe zielone, mamy pewność, że przez kilka lat będą utrzymywać mniej więcej taką samą wysokość, ponieważ przyrastające nowe liście osadzone są blisko siebie, nie zajmą też więcej przestrzeni, ponieważ nie tworzą nowych przyrostów bocznych.

Jeśli preferujemy zielone rośliny ulistnione na całej wysokości, to możemy wybierać dowolnie z pełnej gamy fikusów. Są to rośliny smukłe, zajmujące mało przestrzeni, do których z pewnością należy Fikus lyrata, Fikus cyathistipula, Fikus deltoidea, a także o nieco szerszym kształcie jak: Fikus binnendijkii, Fikus triangularis, Fikus elastika, lub po szeroko rosnące Fikusy benjamina.

Różne kształty, wielkości i kolory liści można wybierać także spośród bogatego asortymentu innych gatunków zielonych roślin doniczkowych jak popularne palmy, szeflery i rośliny im podobne. Palmy to rośliny ekskluzywne i zarazem bardzo dekoracyjne, często o egzotycznym wyglądzie, już jedna samotnie stojąca palma, nadaje wnętrzu wyjątkowy charakter. Należy jedynie dobrać odpowiedni gatunek do warunków świetlnych i temperaturowych panujących w mieszkaniu. Przeszklone ściany domów, obecnie często zastępujące małe okna, oferują odpowiednie warunki do hodowania takiej rośliny.

Dla tych, którzy lubią ustawiać rośliny na parapetach okiennych, ważnym jest, aby starali się dobierać rośliny pasujące do usytuowania parapetu względem strony świata. Wybierając rośliny na parapety południowe lub zachodnie, mimo, że dokonujemy wyboru z grupy roślin zielonych, na miejsca słoneczne (np. aloes, sagowiec, nolina, oliwka), należy pamiętać, aby chronić je, szczególnie w godzinach południowych, przed bezpośrednim działaniem słońca (np. rozpraszać światło żaluzjami). Światło słoneczne może poparzyć liście, a zbyt wysoka temperatura podłoża zaburza pobieranie składników pokarmowych.

Na parapety wschodnie lub widne – północne wybieramy rośliny zielone doniczkowe lubiące światło rozproszone np. areka, kalatea, krotony, kordyliny. Na parapety z małą ilością światła lepiej sprawdzają się rośliny zielone o małych wymaganiach świetlnych jak np. syngonium, zamia. Na tych ostatnich dobrym rozwiązaniem są także różnego rodzaju bluszcze.

Zielone rośliny jako idealne dopełnienie naszego wnętrza

Zielone rośliny sprawiają, że mieszkanie staje się przytulniejsze, polepsza się też samopoczucie mieszkańców, gdyż zieleń działa kojąco na zmysły. Rośliny zielone doniczkowe są wspaniałym, wręcz niezastąpionym elementem w architekturze wnętrz. To rośliny wraz z odpowiednio kolorystycznie dobranymi pojemnikami podkreślą tonację wnętrza lub je ubarwią.
To, ile roślin ustawić w mieszkaniu zależy od naszych indywidualnych upodobań. W małym pokoju z pewnością wystarczy postawić na parapecie 2-3 rośliny z jednego gatunku lub kilka roślin różnych gatunków, stawiając je na różnej wysokości, ale w taki sposób, aby się wzajemnie nie cieniowały zabierając sobie dostęp do źródła światła.

W średniej wielkości pomieszczeniu możemy ustawić na podłodze roślinę zieloną z rodzaju na pniu, np. jakąś yukkę albo dracenę. Do salonów o dużej przestrzeni dysponujemy bogatym asortymentem zielonych roślin doniczkowych. Na miejsca widne, nasłonecznione można wybierać poczynając od palm, przez różne fikusy, rośliny na pniu czy inne jak: szeflera, kluzja czy ciesząca się obecnie dużą popularnością monstera. Przy wyborze pamiętajmy, że rośliny o jasnych i pstrych liściach potrzebują więcej światła. Najdalej od okna można postawić sansewierię, zamię. Pamiętajmy jednak, by na czas wypuszczania nowych liści, zapewnić im więcej światła, w celu zachowania lepszego kształtu rośliny.

Rośliny zielone do domu – gdzie szukać dla nich miejsca

Jeśli potrzebujemy pomocy w aranżacji zieleni doniczkowej we wnętrzach, możemy skorzystać z pomocy architektów lub florystów. Jeśli natomiast sami dobieramy rośliny zielone do domu czy mieszkania, to często wygląd, pokrój rośliny doniczkowej sam podpowiada, gdzie ją postawić.
Zieleń, to kolor wiosny, która przynosi nadzieję na odrodzenie i powrót przyrody do życia. Zapewne dlatego my też, szczególnie wiosną, poszukujemy roślin do mieszkań, na balkony, tarasy czy do ogrodu.
Zielone rośliny doniczkowe ustawione w różnych częściach pomieszczenia doskonale sprawdzają się w roli osłon, przepierzeń. W zależności od potrzeb i inwencji twórczej można zaprojektować zieloną ścianę, zestawiając ze sobą kilka roślin lub zawieszając pnącza na rusztowaniu.

W sypialniach świetnie sprawdzają się rośliny sprzyjające odprężeniu i wypoczynkowi, a polecane w handlu również jako rośliny oczyszczające powietrze, do których należą chociażby paprocie czy hedery.

Do pomieszczeń kuchennych natomiast poszukajmy roślin o większych wymaganiach, co do wilgotności powietrza jak paprotnik czy fitonia. Doskonałym i praktycznym pomysłem wydaje się zaaranżowanie w kuchni „ogródka ziołowego”, w którym aromatyczne, zielone rośliny a zarazem zioła i świeże przyprawy, oprócz walorów estetycznych dostarczą nam doznań kulinarnych. Ostatnio dużą popularnością cieszy się w pomieszczeniach kuchennych drzewko laurowe.

Łazienka z oknem, to też dobre miejsce na ustawienie rośliny, szczególnie takiej, która lubi ciepłe wilgotne powietrze, np. filodendron, monstera czy cibora.

Przedpokój, hol czy klatkę schodową, oświetlone naturalnym światłem, również można udekorować roślinami takimi jak sansewieria, filodendron lub bluszcz.

Znając liczne zalety zielonych roślin doniczkowych korzystajmy z dobrodziejstw jakie nam oferują, ozdabiajmy nasze mieszkania i domy, aby w pełni nimi się rozkoszować.