- Produkt niedostępny
Odbiór w sklepie: Warszawa, Okęcie - 0 zł
Dostawa: Kurier DPD - 21 zł
Dostawa: Kurier InPost - 21 zł
Dostawa Bezpośrednia - Tylko na terenie Warszawy - 25 zł
Transport roślin o wysokości powyżej 125 cm - 99 zł
Odbiór w sklepie: Warszawa, Okęcie - 0 zł
Dostawa: Kurier DPD - 21 zł
Dostawa: Kurier InPost - 21 zł
Dostawa Bezpośrednia - Tylko na terenie Warszawy - 25 zł
Transport roślin o wysokości powyżej 125 cm - 99 zł
Frizea to roślina pochodząca z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Należy do rodziny ananasowatych i tworzy charakterystyczną dla Bromeliowatych rozetę liści z której wyrasta długi, intensywnie czerwony i mieczowaty pęd kwiatostanowy.
Rodzaj Guzmania obejmuje około 100 gatunków prowadzących przeważnie epifityczny tryb życia, tylko nieliczne rosną w ziemi. Naturalne środowisko tego rodzaju rozciąga się od Ameryki Środkowej do najdalszych krańców Ameryki Południowej. U niektórych gatunków lejkokształtne rozety mogą osiągnąć wysokość i średnicę do 50 cm. Liście są gładkobrzegie, ciemnozielone lub wielobarwne. Uprawiane u nas guzmanie są średniej wielkości, wszystkie tworzą okazałe przykwiatki. Przykwiatki te, ułożone w kształcie gwiazdy, mogą być jasnopomarańczowe lub czerwone i długo zachowują swą barwę. Jako epifity w naturze osiedlają się na gałęziach drzew lub łodygach roślin, ale nie są uzależnione pokarmowo od swoich gospodarzy. W domu uprawia się je najczęściej w doniczkach.
W domu stawiamy guzmanię w miejscu dobrze oświetlonym, ale latem chronimy ją przed silnym nasłonecznieniem. Lubi ciepłe powietrze i ciepłe podłoże. Latem należy podlewać częściej, zimą rzadziej. Przez cały rok napełniamy wodą rozetę ( lejek utworzony przez liście ) do ok. 2,5 cm głębokości. W okresie letnim zasilamy słabym roztworem nawozu raz na 2 tygodnie, zimą raz na dwa miesiące. Guzmanię przesadzamy tylko raz, po oddzieleniu się od rośliny matecznej, jest to również metoda rozmnażania, ponieważ przy rozdzielaniu otrzymujemy kilka do kilkunastu młodych roślin. Doniczka nie powinna być duża, gdyż guzmanie mają mały system korzeniowy. Podłożem może być substrat torfowy.
Guzmanie zamierają po wydaniu kwiatów, ale na miejscu zamierającej rozety pojawia się od kilku do kilkunastu nowych roślin.