- Produkt niedostępny
Odbiór w sklepie: Warszawa, Okęcie - 0 zł
Dostawa: Kurier DPD - 21 zł
Dostawa: Kurier InPost - 21 zł
Dostawa Bezpośrednia - Tylko na terenie Warszawy - 25 zł
Transport roślin o wysokości powyżej 125 cm - 99 zł
Odbiór w sklepie: Warszawa, Okęcie - 0 zł
Dostawa: Kurier DPD - 21 zł
Dostawa: Kurier InPost - 21 zł
Dostawa Bezpośrednia - Tylko na terenie Warszawy - 25 zł
Transport roślin o wysokości powyżej 125 cm - 99 zł
Fatsjobluszcz Lizjański to żywy przykład jak sztuka ogrodnicza potrafi być fascynująca. Jak wskazuję nazwa roślinę te otrzymali ogrodnicy przez skrzyżowanie fatsji - niewielkiego krzewu z pnącym bluszczem. Otrzymując pół pnącą, a pół krzewiastą roślinę o nienaturalnie małym zapotrzebowaniu na światło oraz niecodziennym pokroju. Oferowana odmiana charakteryzuje się delikatnie poskręcanymi listkami, co dodatkowo podkreśla zagadkowość i egzotykę tej rośliny.
Fatsjobluszcz Lizjański ( Fatshedera xlizei ) powstała ze skrzyżowania fatsji japońskiej ( Fatsja japonica ) i bluszczu pospolitego ( Hedera helix ) w roku 1912 we Francji. Połączyła w sobie najlepsze cechy obu gatunków wyjściowych i w ten sposób stała się atrakcyjną z wyglądu i najlepiej znoszącą cień rośliną pokojową. Roślina ta ma liście mniejsze niż fatsja, lecz o takim samym kształcie. Jest ona pnączem o pokroju wzniesionym, podobnie jak bluszcz i zwykle wymaga podpory.
Aby uzyskać ładną roślinę sadzi się po kilka sadzonek do jednej doniczki i prowadzi przy podporze lub też można posadzić jedną sadzonkę i przycinać ją od czasu do czasu w celu rozkrzewienia. Fatsjobluszcz o zielonych liściach stawiamy w miejscu jasnym lub półcienistym, jeżeli jego liście są kremowo obrzeżone to najlepszym dla niego jest miejsce jasne, ale niezbyt słoneczne. W zimie roślinie wystarcza temperatura 6 - 12 °C i oszczędne podlewanie. W miesiącach letnich można ja wystawić na dwór w miejsce osłonięte przed wiatrem i słońcem, częściej podlewać oraz nawozić płynnym nawozem średnio raz na dwa tygodnie. Dobrze jest roślinę od czasu do czasu zraszać. Najlepszym okresem do przesadzania fatshedery jest wiosna ( marzec - kwiecień ). W tym celu używamy substratu torfowego lub ziemi znormalizowanej. Fatsjobluszcz zielony jest bardzo wytrzymały na złe warunki świetlne. Rośnie bujnie w miejscu dobrze oświetlonym, ale może przeżyć, a nawet przyrastać w ciemnym kącie.
Na ogołoconej z liści łodydze można zaszczepić pędy hedery.