Rośliny gruboszowate - sukulenty
Nie jesteś osobą, która regularnie podlewa rośliny utrzymując im stale lekko wilgotne podłoże? Znajdujesz się czasem w sytuacji, kiedy twój pupil ma smutno opadnięte listki? Jeżeli tak, to nie znaczy, że nie potrafisz opiekować się roślinami! Po prostu twoimi roślinami są skukulenty doniczkowe, czyli rośliny gruboszowate zdolne do magazynowania wody na czarną godzinę. Tych roślin wręcz nie powinno się podlewać zbyt często.
Sukulenty to bardzo obszerna grupa kwiatów doniczkowych. Dzieli się je ze względu na część rośliny, która kumuluję wodę. Zgrubiałe liście i łodygi, od razu kojarzymy z rośliną odporną na suszę i słusznie. Właśnie zgrubiałe organy służą rośliną do zbierania wody. Często do grona sukulentów zaliczane są również rośliny, wyglądające jak zwykłe rośliny zielone lub kwitnące, takie rośliny najczęściej organy magazynujące wodę mają pod ziemią.
Sukulenty kwitnące
Wiele roślin doniczkowych odpornych na susze, słynie również z pięknych kwiatów. Możemy znaleźć gatunki Kalanchoe, które przypominają bukiet róż albo tworzące pędy do 40 cm obwieszone kwiatami przypominającymi dzwoneczki. Warte uwagi są rozetkowate, rosnące nisko przy ziemi kwitnące Echeverie i Graptopetalum. Czasem można u nas spotkać Adenium Opasłe, które przypomina małe drzewo obsypane delikatnymi najczęściej czerwonymi kwiatami. Z kolei Hoję i Epiphyllum to rośliny przewieszające się. Kupujemy je najczęściej bez pąków kwiatowych i musimy najpierw wykazać się zielonym kciukiem, żeby zechciały dla nas zakwitnąć!
Sukulenty zwisające
Ceropegia woodi i Peperomia prostata tworzą długie zwisające sznury małych listków, za to Starzec Rowleya ( Senecio Rowleyana ) długie zwisające sznury zielonych kulek. Zupełnie odmienne są gatunki Rhipsalis’ów, które przypominają zwisające rozgałęziające się zielone gałązki.
Inne przykłady Sukulentów
Wesołe miniaturowe drzewka możemy uzyskać uprawiając Grubosza, zwanego Drzewkiem Szczęścia. Jest to jeden z tych gatunków, którego nie może zabraknąć na żadnym słonecznym parapecie, ponieważ przynosi do domu wiele szczęścia. Sukulenty liściowe to z pewnością Peperomia i Pieniążek są to ładne kwiatki doniczkowe o wielobarwnych, różnokształtnych liściach i niewysokim wzroście. Bardzo często wypuszczają odnóżki, które należy darować przyjaciołom, żeby byli szczęśliwszymi ludźmi.
Wiele o nich przeczytacie, prawie w każdym ze wstępów Sansewieria i Zamiokulkas, to dwie niezawodne rośliny. Nie straszne im przesuszanie, będą oczyszczać powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń. Sansewieria lubi miejsca silnie nasłonecznione, za to Zamiokulkas będzie oczyszczać powietrze nawet w najciemniejszym zakamarku mieszkania.