Hibiskus

Hibiskus znany jest też pod innymi nazwami, ketmia czy róża chińska, ibiszek, toina. Roślina niezwykle blisko spokrewniona i dość często mylona z naszą bardzo popularną malwą. Obie należą do rodziny ślazowatych. Róża chińska jak nazwa wskazuje pochodzi z Chin czy Tajlandii. Tam w warunkach naturalnych ma formę małego drzewka, krzewu. Może dorastać nawet do 5 metrów wysokości przy rozpiętości do 3 metrów.

Kwiaty hibiskusa

Roślina może pochwalić się jednymi z największych kwiatów. W zależności jej odmiany mają one rozmiar od 4 do nawet 15 centymetrów. Dodatkowo możemy wybierać wśród szerokiej palety barw biel, żółć, wszystkie odcienie różu i czerwieni, nawet kwiaty dwukolorowe. W zależności od odmiany ketmii różnią się one też kształtem płatków. Hibiskus bagienny, rozdzielnopłatkowy, syryjski, szczawiowy, lipowy to tylko kilka z możliwych odmian. W przypadku róży chińskiej jej ozdobą są także piękne błyszczące liście, na które chciałbym zwrócić Waszą uwagę.

Hibiskus – Roślina ogrodowa czy kwiat doniczkowy?

Różę chińską z powodzeniem możemy, traktować, jako roślinę ogrodową pod warunkiem, że będziemy ją bardzo dobrze zabezpieczać przed zimą, ponieważ nie jest odporna na mróz. Ja jednak polecam różę chińską do mieszkania, jako kwiat doniczkowy. Jednak w okresie letnim z powodzeniem możemy w okresie od 15 maja do września wystawiać ją na nasze tarasy, balkony i do ogrodów. Ketmia kwitnie nieprzerwanie od maja do późnej jesieni. Dlatego warto zainteresować się tą rośliną.

Stanowisko

Ketmia jest dość wymagającą rośliną. Jednak przy odrobinie wysiłku i wiedzy z pewnością odwdzięczy się pięknym kwitnieniem. Szukając odpowiedniego miejsca dla naszej ketmii musimy pod uwagę wybrać miejsce bez przeciągów. Jeśli będziemy ją w okresie letnim wystawiać na taras musi być to miejsce osłonięte od wiatru. Jednocześnie musi to być stanowisko jasne, ale roślina nie może być narażona na bezpośrednie wystawienie na słońce. Jest bowiem bardzo wrażliwa na poparzenia słoneczne.

Gleba i przesadzanie

Hibiskus hodowany zarówno w doniczce jak i ogrodzie wymaga ziemi próchnicznej i bogatej w składniki odżywcze. Gleba musi być przepuszczalna z odpowiednim drenażem na dnie doniczki. Odczyn lekko kwaśny będzie najbardziej odpowiedni. Młode rośliny przesadzamy, co roku, ze względu na ich szybki wzrost. Starsze egzemplarze według ich potrzeb, każdorazowo pamiętając o drenażu i odpowiedniej świeżej ziemi. Robimy to w marcu/kwietniu, kiedy roślina zaczyna budzić się do życia po okresie spoczynku.

Podlewanie hibiskusa

Róża chińska z racji swojego pochodzenia wymaga wysokiej wilgotności podłoża. Podlewanie latem, zwłaszcza w gorące dni nawet 3 razy w tygodniu. Nie należy dopuścić do przesuszenia gleby. Zbyt suche podłoże sprawi, że roślina zacznie gubić kwiaty i pąki kwiatowe. Warto zainwestować w nawadniacze lub kulki hydrożelowe do kwiatów, dzięki którym roślina sama uzupełni swoje niedobory wody. Ketmia nie znosi stać w wodzie. W okresie zimowym podlewamy rzadziej, jednak nie dopuszczamy do przesuszenia. Ponieważ roślina ma swoje wymagania i lubi wysoką wilgotność powietrza, zimą wieszamy nawilżacze na kaloryfery.

Nawożenie hibiskusa

W związku z tym, że ketmia jest rośliną obficie kwitnącą niezbędne jest jej regularne nawożenie w okresie kwitnienia. Ilość kwiatów, jakimi obsypuje się róża chińska jest mocno wyczerpująca dla rośliny. Możemy skorzystać z nawozów do roślin kwitnących o przedłużonym działaniu. Forma granulatu wymieszana z ziemią będzie uwalniać zawarte w sobie substancje odżywcze długi czas i w odpowiedniej ilości. Oczywiście istnieje opcja nawozów rozpuszczanych w wodzie, którymi podlewamy roślinę. Należy to robić minimum dwa razy w miesiącu.

Przycinanie Hibiskusa

Hibiskus w warunkach domowych, przy odpowiedniej pielęgnacji dorasta nawet do 2 metrów. Dlatego też niezbędne jest jego regularne przycinanie. W przeciwnym razie roślina rozrośnie się w niekontrolowany i nieestetyczny sposób. W marcu najlepiej przy okazji przesadzania hibiskusa dokonujemy jego cięcia kosmetycznego. Przycinanie nie wpływa absolutnie na kondycję rosliny. Pobudza ją to do szybszego wzrostu i zawiązywania pąków kwiatowych. Przycinamy pędy stare i zdrewniałe. Oraz te, które nadmiernie wyrosły, są zdeformowane i nieestetyczne.

Choroby

Pomimo kapryśnego usposobienia, Ketmia dość dobrze broni się przed chorobami i szkodnikami. Najczęściej dopadają ją mszyce, jeśli wystawiamy roślinę na taras czy do ogrodu. Potrzebna jest wtedy szybka interwencja. Warto pamiętać o tym, że cięcie roślin musi odbywać się w sposób higieniczny, ponieważ może nastąpić zakażenie rośliny różnymi patogenami. Możemy też spotkać się z żółknięciem lub opadaniem liści. Niekoniecznie musi to mieć związek z chorobą. Warto sprawdzić czy roślina nie ma zbyt sucho. Zdarzyć się może że roślinę zaatakuje przędziorek lub wełnowiec.

Ciekawostki o Hibiskusie

Ketmia nie znosi przestawiania i dotykania. Gubi wtedy bardzo szybko kwiaty oraz pąki kwiatowe.

Róża chińska to roślina wspierająca nasze zdrowie. Herbata z hibiskusa obniża poziom cholesterolu i ciśnienia. Dodatkowo dzięki dużej zawartości witaminy C, wspiera układ odpornościowy i chroni przed przeziębieniami. Flawonoidy zawarte w roślinie wykazują działanie przeciwzapalne. Dodatkowo roślina w związku z dużą zawartością przeciwutleniaczy szeroko stosowana jest w przemyśle kosmetycznym. Jest to kwiat bezpieczny także dla zwierząt.

Hibiskus w okresie zimowym potrzebuje niższej temperatury ok 15-20 stopni. W tym czasie przechodzi w okres spoczynku i nie kwitnie. Hibiskus bagienny na okres zimowy całkowicie zamiera. Gubi liście, aby wiosną wrócić do życia. Hibiskus, róża chińska, ketmia bez znaczenia, którą nazwę wybierzesz to niezwykle urodziwa roślina. Jeśli masz więcej pytań dotyczących uprawy hibiskusa. Swoje własne doświadczenia w jego uprawie podziel się nimi w komentarzu na FB. Chętnie zobaczę też zdjęcia waszych wspaniałych okazów. Jak zachęcisz innych do uprawy tej rośliny?

Przeczytaj też:

Hibiskus – pielęgnacja i uprawa w domu

Zobacz też:

Rośliny egzotyczne | Rośliny zielone | Rośliny kwitnące

Rozwiń opis

Nie możemy zaleźć produktu, aby sprawdzić dostępność w sklepie stacjonarnym zadzwoń pod nr. 22 846 11 02 lub napisz na: sklep@tomaszewski.pl

wpisz nazwę produktu