Anturium
Anturium to niezwykle piękna roślina, mająca wiele ciekawych nazw, kitnia, język teściowej, świński ogon czy kwiat flaminga. Anturium pochodzi z Gwatemali i KOSTARYKI, stąd specyficzne upodobania tej rośliny. Należy ona do rodziny obrazkowatych, czyli jest spokrewniona ze skrzydłokwiatem i zamioculkasem. Setki gatunków Anturium zamieszkuje lasy tropikalne gdzie żyją, jako epifity, podobnie jak storczyki. Warto wytłumaczyć, że epifity to rośliny żyjące na innych roślinach, najczęściej wykorzystując je, jako podporę. Kitnia to niezwykle wytrzymała roślina, która jeszcze do niedawna hodowana była jedynie w szklarniach na kwiaty cięte.
Ciekawostki o anturium
Kwiaciarnie używają go do tworzenia bukietów, ze względu na długą żywotność kwiatów anturium. W wazonie nawet do miesiąca. W chwili obecnej bez problemu udało się wyselekcjonować rośliny, które idealnie nadają się do hodowli doniczkowej. Najczęściej jest to anturium Scherzera lub Andreanum. Można kupić odmiany miniaturowe, oraz takie, które osiągają do wysokości nawet 80 cm. Najczęściej spotykany kolor to czerwony, jednak są odmiany o różowych, białych, zielonych czy prawie czarnych kwiatach. Warto wiedzieć, że kwiat, którym się zachwycamy w przypadku Anturium, nie jest prawdziwym kwiatem. To jedynie przebarwiony liść, który służy, jako powabnia dla wszystkich zapylaczy. Prawdziwy kwiat to kolba wystająca ponad liść.
Najlepsze warunki dla anturium
Kitnia, jako roślina tropikalna, aby wspaniale rosła wymaga specyficznych warunków zarówno glebowych jak i dotyczących stanowiska i wilgotności powietrza. Ponieważ anturium to epifit wymaga specyficznych warunków glebowych. Najkorzystniejsza gleba to taka, która jest przepuszczalna i bogata w humus o gruboziarnistej strukturze, ponieważ roślina potrzebuje wietrzyć korzenie. Oczywiście niezbędna jest w doniczce warstwa drenażu. Warto zastanowić się nad zakupem ziemi dedykowanej specjalnie epifitom. Zapewni to roślinni optymalne warunki do wzrostu i obfitego kwitnienia. Przesadzanie nie częściej niż raz do roku, najlepiej wtedy gdy roślina nie mieści już bryły korzeniowej w doniczce.
Stanowisko optymalne dla anturium to miejsce zaciszne bez przeciągów, ciepłe, jasne lub półcieniste. Jasne rozproszone światło będzie idealne, jednak nigdy w pełnym słońcu. Ekspozycja na promienie słoneczne doprowadzi do żółknięcia liści, pojawiania się brunatnych plam w wyniku poparzeń słonecznych, zasychania i zwijania się liści.
Woda i nawożenie
Podlewanie jest bardzo istotne w tym przypadku. Roślina pochodząca z tropików nie może obyć się bez wody. Należy ją podlewać nawet dwa razy w tygodniu (lepiej małymi dawkami) aby ziemia nie uległa przesuszeniu. Najlepiej robić to wodą odstałą, w temperaturze pokojowej. Anturium można zraszać, jednak należy uważać, aby na liściach nie zostały nieestetyczne plamy z wody. Anturium preferuje wysoką wilgotność powietrza, dlatego idealnie sprawdzi się, jako roślina stojąca w łazience.
Nawożenie jest obowiązkowe w przypadku języka teściowej. Jest to roślina, która kwitnie cały rok w warunkach domowych. Jest to niezwykle męczące dla kwiatów, i osłabia całą roślinę. Bez odpowiedniego zasilania w składniki pokarmowe, może ona zacząć chorować lub zaprzestać kwitnienia. W przypadku anturium zasilanie preparatem nawozowym zalecam dwa razy w miesiącu.
Zabiegi pielęgnacyjne
Ponieważ roślina w dobrych warunkach kwitnie bardzo obficie, a kwiaty utrzymują się bardzo długo, należy pamiętać o regularnym usuwaniu starych i przekwitłych kwiatostanów, uschniętych lub porażonych liści. Pozostawienie ich ułatwia wnikanie do rośliny patogenów różnego rodzaju. Istotne jest też, aby z liści regularnie usuwać zalegający na nich kurz, co ułatwi to roślinie fotosyntezę. Możemy to zrobić za pomocą wilgotnej szmatki przecierając liście lub wstawiając roślinę pod prysznic.
Pamiętaj proszę, że należy zabezpieczyć wtedy doniczkę przed wypłukaniem ziemi zbyt silnym strumieniem wody. Zabiegi te pomogą uniknąć chorób, jakie mogą dotknąć anturium są to najczęściej szara pleśń.
Anturium – na co uważać?
Anturium jest zaliczane do roślin trujących. Kryształki szczawianu wapnia zawarte w sokach rośliny mogą powodować wysypkę na skórze. Dlatego obowiązkowo należy zakładać rękawiczki ochronne do pracy przy roślinie. W przypadku spożycia tej rośliny może nastąpić obrzęk warg, języka i błony śluzowej gardła lub nawet duszności. Niezbędny jest wtedy kontakt z lekarzem, który zastosuje odpowiednie leczenie.
Anturium – co trzeba wiedzieć?