Blog > Aktualności > Rośliny bezpieczne dla kota

Rośliny bezpieczne dla kota

Jeśli jesteś posiadaczem czterech łap w domu, w postaci kota koniecznie musisz przeczytać o bezpiecznych dla niego roślinach.  Łapy, łapy cztery łapy, a na łapach, zwierzak ciekawy całego świata. Każdy właściciel kota doskonale wie, że ciekawość to jego znak rozpoznawczy. Jednak do nas właścicieli należy obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa swojemu pupilowi.

Rośliny kontra koty

Czy można połączyć miłość do kota i do roślin domowych? Oczywiście że tak, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach. Rośliny i zwierzęta w domu nie wykluczają się, a wręcz przeciwnie mogą wzajemnie się uzupełniać. Nie od dziś wiadomo, że zarówno zieleń jak i zwierzęta idealnie wpływają na nasze samopoczucie i równowagę psychiczną. Z zachowaniem zasad bezpieczeństwa bez problemu można mieć wiele domowych roślin w domu. Koty, jako bardzo ciekawskie zwierzęta lubią wąchać, podgryzać i zjadać kwiaty. Jednak tylko niektóre są bezpieczne dla niego.

Natura roślin i zwierząt

Kwiaty nie dostały od natury możliwości przemieszczania się, zębów ani pazurów do obrony. Dodatkowo wiele gatunków roślin stanowi idealne pożywienie dla zwierząt. Jednak natura nie pozostawiła ich tak do końca bezbronnymi. Wykształciły one swój własny system obrony w postaci kolców, cierni, toksyn zawartych w liściach i łodygach.

zielistka

Kwitnące, czy zielone

Wybierając rośliny bezpieczne dla kota mamy wybór pomiędzy kwiatami ozdobnymi z liści lub kwitnącymi.  Każdy dopasuje coś do siebie i domowego wnętrza. Kierując się wyborem roślin bezpiecznych dla kota, trzeba tez pamiętać o wymaganiach, jakie mają rośliny. Dzięki temu zapewnimy im idealne warunki do wzrostu i kwitnienia. Jest to bardzo istotne, aby roślina rosła zdrowo, nie atakowały jej żadne szkodniki, patogeny i choroby grzybowe.

fiołek afrykański

Rośliny kwitnące

Rośliny kwitnące wprowadzają do naszych domów niesamowity urok. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem kotów na szczególną uwagę zasługuje kilka kwitnących piękności. Storczyk phalaenopsis to najbardziej popularny ze storczyków. Jest nie tylko piękna ozdobą, ale i prawie bezproblemową rośliną w hodowli. Kolejny kwitnący kwiat mile widzianym w domu z kotem to bardzo popularny fiołek afrykański. Roślina bardzo dobrze znana z parapetów okiennych. Na uwagę zasługuje również Echmea wstęgowana, bardzo dostojna i ładna roślina. Równie ładnie będzie sie prezentować w domu bakopa, której drobne kwiatki będą bezpieczną ozdobą mieszkania. Warto też zainteresować się guzmanią, niezwykle dostojną i ozdobną rośliną.

grubosz

Rośliny ozdobne z liści

Jeśli jesteś miłośnikiem roślin ozdobnych z liści, tez bez problemu znajdziesz coś pięknego dla siebie. Na pierwszy front warto rzucić Zielistkę, jest to roślina nie tylko oczyszczająca powietrze, ale i roślina bezpieczna dla kota. Jest to podwójny powód, aby się nią zainteresować. Jeżeli lubisz rośliny zwisające asparagus nada się idealnie. Typowa roślina PRL-u koło której nie da się przejść obojętnie. Paproć jest również bezpieczna dla zwierząt i dodatkowo pięknie się prezentuje. W przypadku roślin o ozdobnych liściach warto pomyśleć o palmach, Chamedora i Areka idealne wpisują się w kocie mieszkanie. Warto tez wspomnieć o begonii.

Sukulenty i zioła

Dla zapominalskich sukulenty to idealne rośliny dla kota . Jeżeli należysz do fanów sukulentów koniecznie musisz mieć eszewerię. Zioła to nie tylko smaczny dodatek do naszej kuchni, ale i bezpieczna roślina dla zwierząt. Z powodzeniem możesz zająć się hodowlą bazylii, mięty, pietruszki, szczypiorku czy rozmarynu. Dzięki temu zyskasz nie tylko świeże zdrowe zioła, ale bezpieczny smakołyk dla kota.

Uwaga! Musisz to wiedzieć

Jeśli jesteś posiadaczem zarówno kota jak i roślin domowych musisz pamiętać o utrzymaniu roślin w dobrej kondycji. Kwiaty nie mogą być opryskiwane żadnymi środkami chemicznymi. Preparaty do nabłyszczania liści oraz odżywki też są niedozwolone. Do pielęgnacji należy używać tylko naturalnych metod. Jeżeli stosujemy odżywki do kwiatów należy pilnować, aby koty nie próbowały wypić nadmiaru z podstawki. Trzeba tez pamiętać, że nawet nadmiar zdrowych roślin, jeśli zostaną zjedzone może doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek, niepokojące objawy u kota natychmiast należy udać się do weterynarza.