Blog > Porady > Kalatea – uprawa i pielęgnacja

Kalatea – uprawa i pielęgnacja

Jeśli jesteście fanami pięknych liści. Szalejecie za pięknymi wzorami, wybarwionymi nerwami, to roślina o nazwie kalatea podbije wasze serce. To jedne z najpiękniejszych roślin ozdobnych z liści jakie możemy uprawiać w naszych mieszkaniach. I choć Kalatea należy do roślin kapryśnych i wymagających, są warte przysłowiowego zachodu, bo dzięki temu mogą wzbogacić kolekcję roślin w naszych domach.

Kalatea - uprawa i pielęgnacja
Kalatea – uprawa i pielęgnacja

Do odważnych świat należy – Kalatea – uprawa i pielęgnacja

Jeśli już zdecydujecie się nam kupno kalatei, w sklepie warto zwrócić uwagę na to, czy liście nie mają zaschniętych końcówek i czy nie ma obecności przebarwień na liściach lub śladów żerowania szkodników takich jak przędziorek czy mszyca. To najwięksi wrogowie tej rośliny. Więcej o sposobach zwalczania przędziorka możecie poczytać w artykule, poniżej. Jedna rada – od razu po zauważeniu szkodnika reagujcie! Nie odkładajcie tego na później, bo każdy dzień jest na wagę złota!

https://tomaszewski.pl/2017/01/06/jak-zwalczac-przedziorka/

Stanowisko dla kalatei

Po przyniesieniu do domu musimy zapewnić roślinie jasne stanowisko dzięki czemu ładny rysunek na liściach będzie dużo bardziej intensywny niż gdybyśmy postawili roślinę w głębokim cieniu. Wybierając Stanowisko dla kalatei należy bezwzględnie unikać bezpośredniego operowania promieni słonecznych, ponieważ aksamitne liście mogą zostać dotkliwie poparzone. Takie uszkodzenia są nieodwracalną szkodą. Jeśli do tego dojdzie, będziemy musieli czekać aż roślina się zregeneruje i wypuści nowe.

Kalatea 'White Star'
Kalatea 'White Star’

 

Nawożenie kaletei

Aby roślina intensywnie rosła, należy przeprowadzać regularne nawożenie razem z podlewaniem od początku marca, aż do końca września. Stosujemy do tego nawozy do roślin ozdobnych z liści. Takie nawozy mają wyższe stężenie azotu. Ważne jest, abyście stosowali się do zaleceń producenta w kwestii częstotliwości stosowania jak i stężenia. Zbyt duże stężenie może spowodować poparzenie korzeni, przez co roślina nie będzie mogła pobierać wody ze składnikami pokarmowymi. W efekcie tego zacznie chorować i brzydko wyglądać. Takie poparzenie korzeni, zawsze porównuje do poparzenia gardła gorącą herbatą. Jedzenie i picie po czymś takim zawsze później sprawia ból, lub jest niemożliwe przez jakiś czas. Nawożenie nawozami do roślin kwitnących nie jest wskazane – kwiaty nie są zachwycające tak jak same liście. Lepiej je wyciąć i oszczędzić roślinie zbędnego wysiłku na ich wytwarzanie.

KALATEA 'FLAMESTAR'
KALATEA 'FLAMESTAR’

Pamiętaj o tym!

KALATEA LANCETOLISTNA
KALATEA LANCETOLISTNA

 

Przy uprawie kalatei na należy bezwzględnie pilnować regularnego podlewania i nie dopuścić do sytuacji w której ziemia, byłaby sucha. Suchość podłoża i powietrza szybko odbije się na zdrowiu rośliny. Dlatego sprawdzaj wilgotność podłoża co kilka dni. Dodatkowo mogą Was wspomóc dozowniki wody z ceramiczną końcówką, którą aplikuje się do doniczki.

Trudny okres dla rośliny

W okresie jesienno-zimowym kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy w mieszkaniu, należy zadbać o wysoką wilgotność powietrza.  W tym celu na kaloryferach wieszamy nawilżacze powietrza czy wilgotne ręczniki.  Doniczkę z rośliną umieszczamy na podstawce wypełnionej wilgotnym keramzytem i regularnie ją uzupełniamy wodą.

Raz do roku warto również pomyśleć o przesadzaniu kalatei do nowej świeżej ziemi. Na dno doniczki należy wsypać keramzyt który zabezpieczy system korzeniowy przed przelewaniem.

W swojej kolekcji mam kilka kalatei (i maranta) i każdego wieczoru obserwuję, że ich liście składają się do snu. To zjawisko jest niezwykle ciekawe i warte tego, aby zwrócić na nie swoją uwagę. Jeśli chcecie to utrwalić na filmie, w opcjach kamery, znajdźcie tryb poklatkowy. Ustawcie telefon tak, aby się nie ruszał i włączcie kamerę. Nagrywanie powinno zając około godziny, ale sam film w tej opcji będzie trwać do 30 sekund. W przyśpieszony sposób zobaczycie jak wygląda zjawisko podnoszenia liści przez roślinę. Zupełnie jak w przyrodniczych filmach national Geografic.

KALATEA 'SANDERIANA'
KALATEA 'SANDERIANA’

Pod linkiem poniżej znajdziecie inne kalatee, które mogą podbić Wasze serca- https://sklep.tomaszewski.pl/szukaj?controller=search&s=kalatea