Blog > Porady > Co wybrać? Doniczka czy osłonka?

Co wybrać? Doniczka czy osłonka?

Kupując w sklepie ogrodniczym kwiaty, najczęściej chcemy od razu kupić do nich całą wyprawkę – doniczkę lub osłonkę. Jednak nie wiemy co jest lepsze i co bardziej będzie sprzyjać uprawie naszych Ładnych Kwiatków w mieszkaniu lub biurze. W tym podsumowaniu pomogę Wam odpowiedzieć na to pytanie, dzięki czemu łatwiej podejmiecie decyzję. Zanim zdecydujecie się na któreś rozwiązanie, przeczytajcie poniższe informacje i na ich podstawie zdecydujcie.

DONICZKA

kolokwialnie mówiąc jest pojemnikiem, który służy do uprawy roślin w domu, na balkonie czy tarasie. Każda doniczka na dnie ma wykonaną dziurkę, przez którą odprowadzany jest nadmiar wody. Tu ważna rzecz, każda doniczka powinna mieć podstawkę, która zbiera nadmiar wody. Wcześniej podstawkę stawiano, aby nadmiar wody nie spowodował gnicia korzeni. W mieszkaniach zazwyczaj na podłodze leżało gumoleum, którego nie dało się zniszczyć wodą 😉 Dziś podstawka jest raczej stosowana ze względu na zabezpieczenie mebli czy podłogi przed wylaniem się wody 😉

Z CZEGO JEST WYKONANA DONICA?  Może być wykonana z każdego tworzywa: z plastiku, fiberglass, glina, metal, ceramika.

WIELKOŚĆ DONICZKI – najmniejsza doniczka może mieć około 5cm największa nawet metr wysokości.

Kilka rad o doniczkach

– Jeśli macie do wyboru sadzenie roślin w osłonkach lub doniczkach wybierzcie doniczkę. W ich wypadku jest zdecydowanie mniejsze ryzyko przelewania roślin.
– W doniczce zachodzi lepsza wentylacja dzięki otworowi w dnie doniczki
– W doniczce glinianej łatwiej odprowadza się nadmiar wody – zwłaszcza w tych z naturalnego materiału jak glina. Oddaje nadmiar wody całą powierzchnią.

Osobiście staram się wybierać doniczki z gliny, ceramiki czy szkła, ze względu na proekologiczne podejście i zminimalizowanie ilości plastiku w swoim otoczeniu do minimum.

OSŁONKA

Osłonka jest formą dekoracyjną. Ma za zadanie zasłonić czarną lub brązową doniczkę produkcyjną, która nie należy do zbyt dekoracyjnych. Może mieć dokładnie każdy kształt jak doniczka, z tą różnicą, że nie ma na dnie otworu odprowadzającego nadmiar wody.

Z CZEGO JEST WYKONANA OSŁONKA? Może być wykonana z każdego tworzywa. Najczęściej jednak jest to plastik lub ceramika.

WIELKOŚĆ OSŁONKI – podobnie jak doniczki ich wielkość może być od kilku centymetrów do ponad metrowej wysokości i jeszcze większej średnicy.

Kilka rad o osłonkach

– Jeśli masz tendencję do przelewania roślin, obowiązkowo zastosuj osłonki z dodatkową półką w środku, która zabezpieczy rośliny przed staniem w wodzie. Korzenie nie będą wtedy gnić, a liście żółknąć
– W przypadku osłonek możesz zastosować wkłady z systemami nawadniającymi, które będą pokazywać poziom wody w osłonce. To rozwiązanie, które może ułatwić życie, jednak zachowaj ostrożność. Czasem te systemy, mogą być zawodne, więc co jakiś czas kontroluj czy aby wskaźnik nie pokrył się kamieniem i przez to się nie rusza.
– Zastosuj większą osłonkę. Na dno nasyp keramzyt grubości około 3cm i dopiero wtedy wstaw doniczkę z rośliną. Dzięki temu zmniejszysz prawdopodobieństwo przelania rośliny.

Osłonkę najczęściej stosujemy do roślin sezonowych, których nie trzeba przesadzać – i np. po przekwitnieniu są przez nas wyrzucane – Np. gwiazda betlejemska, rośliny cebulowe takie jak hiacynt, prymulka, wrzosy, ale nie tylko! Dobrze dobrane osłonki nadają niepowtarzalnego charakteru pomieszczeniu i podkreślają walory ozdobne rośliny.

Co wybrać? Doniczki czy osłonki?

Mam nadzieję, że wszystkie wymienione argumenty pomogą Wam mądrze wybrać pomiędzy doniczkami a osłonkami. Jednocześnie zachęcam do przeczytania powiązanych ze sobą tekstów, które mogą Cię zainteresować i odpowiedzieć na nurtujące pytania:

https://tomaszewski.pl/2019/03/05/czemu-stosujemy-roznego-rodzaju-podloze-do-roznych-roslin/