Blog > Porady > Jak przesadzać kwiaty doniczkowe

Jak przesadzać kwiaty doniczkowe

 

Jak przesadzać kwiaty doniczkowe? Zaraz nadejdzie wiosna, czas przesadzania kwiatów doniczkowych. Wszyscy już są spragnieni powiewu świeżości i wiosny w Naszych domach. Po zimowym okresie odpoczynku, kwiaty budzą się znów do życia. Okres zimowy to ciężki czas dla roślin, przesuszone powietrze, parapety nagrzane od kaloryferów. Czasami powiew mroźnego powietrza z otwartego okna. Może się zdarzyć, że nasze rośliny nie są w najlepszej kondycji. Dlatego niezwykle istotne jest prawidłowe przesadzenie kwiatów doniczkowych.

Dlaczego przesadzamy kwiaty doniczkowe?

Zanim odpowiem na pytanie jak prawidłowo przesadzać kwiaty doniczkowe, zastanówmy się wspólnie, dlaczego w ogóle przesadzamy kwiaty doniczkowe? Czy warto zaprzątać sobie tym głowę? Przecież podlewamy, nawozimy, wycieramy z kurzu, po co się bardziej wysilać? Jednak przesadzanie roślin jest niezwykle ważną i potrzebną czynnością. Bez tego rośliny przestają prawidłowo się rozwijać, słabiej rosną, są bardziej podatne na choroby.

Ten pierwszy raz

Pierwszy raz przesadzamy roślinę po jej zakupie. Robimy to, ponieważ zakupiona roślina jest w najczęściej w ziemi startowej. Żeby zapewnić jej odpowiednie warunki wzrostu musimy przesadzić kwiat do nowej i odpowiednio większej o około 4-5 centymetrów doniczki. Jeśli kwiat jest duży doniczka powinna być większa o około 10 cm. Niezbędne także są keramzyt i podłoże dedykowane konkretnej roślinie. Warto o tym pamiętać, ponieważ podłoże do sukulentów czy kaktusów będzie miało inny skład niż do palm czy kwiatów kwitnących. Nawet storczyki, które tak bardzo boimy się przesadzać tego potrzebują.

sanswieria
sansewieria w donicy startowej

Od czego należy zacząć

Starsze rośliny przesadzamy nie częściej, niż co 2-3 lata. Młode okazy nawet, co rok. Związane jest to z ich szybkim wzrostem. Korzenie wypełniają szczelnie doniczkę, co może doprowadzić do gnicia korzeni lub ich obsychania. Najlepiej robić to na wiosnę. Jeśli doniczka jest doniczką startową lub zrobiona jest z miękkiego plastiku powinno wystarczyć ściśnięcie jej kilkukrotne w celu poluzowania ziemi. Następnie delikatnie wyciągamy roślinę i przesadzamy do uprzednio przygotowanej nowej doniczki.

drenaż do kwiatów
keramzyt

Jak przygotować odpowiednio doniczkę

Istotne jest to, aby doniczka miała dziurkę, dzięki temu nadmiar wody odpłynie do podstawki. Następnie na dno sypiemy keramzyt, drenaż dzięki temu korzenie będą lepiej napowietrzone. Przysypujemy to odpowiednio dobranym podłożem.  Do tak przygotowanej doniczki wkładamy roślinę umieszczając ją centralnie. Wypełniamy puste przestrzenie świeżym podłożem i delikatnie ugniatamy, aby powietrze nie zalegało pomiędzy korzeniami. Podlewamy i gotowe. Pamiętać należy, żeby przez kilka tygodni po przesadzeniu nie wystawiać roślin na bezpośrednie słońce.

osłonki
kolorowe doniczki

Jeśli roślina jest duża lub nie można jej wyjąć z doniczki

Jeśli roślina jest zbyt duża i nie ma możliwości wyjąć jej z donicy by ją zamienić na inną, postaraj się zebrać delikatnie wierzchnią warstwę ziemi, i uzupełnij świeżym podłożem. To pozwoli roślinie w dalszym ciągu czerpać odpowiednie substancje odżywcze z gleby. Jeśli zaś roślina tylko nie chce wyjść z donicy należy ją obficie podlać, co ułatwi jej wyjęcie. Następnie postępujemy już z godnie ze sztuką ogrodniczą.

O czym warto pamiętać

Zanim zabierzecie się do pracy należy naszykować sobie odpowiednie miejsce, które będzie odpowiednio zabezpieczone przed ubrudzeniem. Wybór doniczki też musi być dobrze przemyślany, ponieważ jest ona integralna częścią nie tylko rośliny, ale i wnętrz, w którym ona będzie stać. Razem muszą stanowić całość przyciągającą wzrok i dopełniającą się nawzajem. Pamiętaj też o usunięciu starych zaschniętych korzeni, zgniłych lub wyglądających na chore. Zrób to przy pomocy  sekatora. Pozostałe zdrowe korzenie możesz rozplatać jeśli tworzą gmatwaninę, ułatwi to wzrost roślinie.

narzędzia ogrodnicze jak przesadzać kwiaty doniczkowe
miejsce do pracy

Miłej pracy!