Blog > Porady > Jakie kwiaty doniczkowe lubią cień?

Jakie kwiaty doniczkowe lubią cień?

Jakie kwiaty doniczkowe lubią cień? Nie każdy może cieszyć się mieszkaniem czy domem, które od rana do wieczora jest zalewane przez promienie słoneczne. Czy to oznacza rezygnację z kwiatów w domu? Absolutnie NIE!!! Od zawsze na biologii uczono nas, że promienie słoneczne są niezbędne do procesu fotosyntezy. Oczywiście to prawda. Jednak zawsze zapominano dodawać, że zapotrzebowanie roślin na ilość docierającego do nich światła jest różna. Dlatego też większość ludzi usilnie stara się ustawiać kwiaty na parapetach. Jednak nie wszystkim roślinom to służy. Są takie kwiaty, które znoszą cień i tylko minimalny dostęp do promieni słonecznych.

Top 5 kwiatów doniczkowych które lubią cień

Istnieją kwiaty, które niezwykle dobrze znoszą zacienione miejsca. Bez problemu dadzą sobie radę w kącie salonu czy sypialni lub nawet łazience i korytarzu. Miejsce pierwsze według mnie w  rankingu zajmuje Monstera, zaraz za nią plasują się Zamia, Sansewieria, Filodendron i na końcu peletonu Aspidistra. Wszystkie te rośliny są niesamowicie odporne na otaczające je warunki. To wprost idealne kwiaty dla zapracowanych, zapominalskich oraz do biur i przestrzeni publicznych.

Monstera numer 1  wśród kwiatów doniczkowych które znoszą cień

Monstera  jest jedną z najbardziej popularnych roślin. Jest zdecydowanie rośliną znoszącą cień. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko niesamowitej urodzie, ale i wytrzymałości. Dziurawe liście rośliny są niezwykle piękne i ozdobne. W połączeniu z głęboką zielenią dają poczucie przebywania w lasach tropikalnych. Monstera jest bardzo łatwa w uprawie, a wzór jej liści jest hitem designerskich materiałów. Dzięki wielu odmianom w tym Variegata, nie da się nie kochać tej rośliny. warto zwrócić także uwagę na kilka innych monster takich jak:  Monstera Rafi na pniu, Monkey Mask, Monstera Variegata, 

Monstera salon kwiatowy Tomaszewski jakie kwiaty doniczkowe lubią cień
Kwiaty doniczkowe do cienia Monstera

Zobacz monstery dostępne w naszym sklepie:

Zamiokulkas – Zamia

Zamia, należy do żelaznych roślin w naszych domach. Polecam dla tych, którzy nie mają pamięci do podlewania. Znosi wszelkie trudy i zapominalstwo właścicieli. Prędzej grozi jej przelanie niż zasuszenie. Idealnie prezentuje się w wysokich donicach, tworząc klimat wyszukanej elegancji w pomieszczeniu w którym się znajduje. W jej przypadku należy pamiętać, że nie lubi przesadzania. Lepsza jest dla niej donica ciasna. Sprzyja to szybkiemu wzrostowi liści, nie kłączy. Raz na jakiś czas kwitnie, jednaka jej kwiaty nie są specjalnie atrakcyjne. Zdecydowanie atrakcyjniejsze są liście. Numer dwa na naszej liście kwiatów doniczkowych lubiących cień.

Sansewieria

Roślina roku 2020 w naszych salonach. Kolejna roślina na liście żelaznych dam. Niezwykle popularna w czasach PRL. Obecnie świętuje swój powrót do łask i na salony. Zaliczana do roślin oczyszczających powietrze, idealna do sypialni i pomieszczeń biurowych. Wysokie i sztywne liście w różnych odcieniach zieleni nadają lekkości i delikatności zarówno w sypialni jak i biurach. Wśród sansewierii także występuje kilka odmian, każda równie piękna i dekoracyjna, Gwinejska, Laurentii, Cylindryczna, Zeylanica, Diamond Flame

Jak filodendron sprawdzi się w cieniu?

Jakie inne kwiaty doniczkowe lubią cień? Bez wątpienia Filodendron. Jest bardzo często mylony z monsterą. Bardzo typowa roślina do cienia. Łatwo ulega poparzeniom słonecznym, liście wtedy matowieją i wywijają się. Zaletą filodendronów jest możliwość uprawy w różny sposób. Możemy poprowadzić ją przy bambusowym paliku, jako roślinę pnącą lub postawić na półce, wtedy zostanie roślina zwisającą. Warto wiedzieć, że filodendron dostępny jest w kilku odmianach, Green Wonder, Cobra, Imperial Green, Imperial Red, Atom, Squamiferum, Pnący, Silver Queen

 
jakie kwiaty doniczkowe lubią cień Salon kwiatowy Tomaszewski
Kwiaty doniczkowe do cienia Filodendron

A może Aspidistra?

Aspidistra wyniosła – żelazny liść. Swoją nazwę roślina zyskała nie bez powodu. Ponieważ jest  niezwykle odporna na niekorzystne warunki, należy do roślin długowiecznych. Rośnie, co prawda po woli, jednak jej smukłe lancetowate liście zniosą głęboki cień i niedobory wody. W związku z tym, że ta ozdobna bylina pochodzi z bardzo suchych terenów, bez uszczerbku na zdrowiu i urodzie zniesie chwilowe niedobory wody. Dorasta do wysokości około 65 – 70 cm. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, to rewelacyjna roślina doniczkowa,  która lubi cień.

jakie kwiaty doniczkowe lubią cień Aspidistra wyniosła Tomaszewski
Jakie kwiaty doniczkowe lubią cień? – Aspidistra Wyniosła

 O czym warto pamiętać?

Wybierając rośliny mające być mieszkańcami naszych domów, należy pamiętać, że musimy kierować się  nie tylko ich urodą, ale i warunkami jakie możemy im zapewnić. Ponieważ przedstawiłem 5  rekomendowanych przeze mnie roślin do cienia, zastanówmy się czy aby na pewno spełnią one Twoje wymagania. Czy salon lub sypialnia rzeczywiście są zacienione i mają ograniczony dostęp do światła. Ponieważ usytuowane  są od strony zachodniej czy też północnej. Czy wasze mieszkanie, jeśli odsłonimy okna nie okaże się, że tonie w promieniach słońca i tylko nam się wydaje, że jest ciemne i ponure. Ponieważ bardzo często korzystamy na co dzień z rolet, grubych zasłon czy żaluzji, może się okazać, że po ich odsłonięciu nasze lokum będzie jednak skąpane w promieniach słońca.  Jednak pamiętajcie jakie kwiaty doniczkowe lubią cień, i wybierajcie spośród mojej Top listy 5 kwiatów doniczkowych jakie lubią cień.

A jednocześnie odsyłam do porady jakie kwiaty doniczkowe postawić na słonecznych parapetach:

https://tomaszewski.pl/2017/05/02/rosliny-doniczkowe-na-sloneczny-parapet-1

Zobacz wszystkie nowości dostępne w naszym sklepie.