Blog > Pielęgnacja > Zadbaj o podłoże swojej rośliny i nie tylko! Kwiaty doniczkowe i nasza wiosenna rutyna.

Zadbaj o podłoże swojej rośliny i nie tylko! Kwiaty doniczkowe i nasza wiosenna rutyna.

Zadbaj o podłoże!

Wiosna to idealny czas na porządki. Mycie okien, pastowanie podłóg czy zmiana wystroju. To najczęstsze czynności wykonywane o tej porze roku. Posiadacze roślin doniczkowych nie mogą zapominać jednak o swoich podopiecznych, one również potrzebują szczególnej uwagi wiosną.
Marzec i kwiecień to odpowiednie miesiące do przesadzania roślin. Młode okazy przesadzamy co roku, starsze zaś co 2-3 lata. Z kolei największym roślinom wystarczy coroczna wymiana wierzchniej warstwy gleby. Trzeba pamiętać o tym, by podłoże było prawidłowo dobrane do naszych roślin. Nieodpowiednia ziemia, o małej przepuszczalności może przyczynić się do zagniwania korzeni, rozwoju chorób, a w konsekwencji do zamierania roślin.
Wiosną powinniśmy także wznowić nawożenie roślin doniczkowych. Należy jednak pamiętać, aby nie robić tego od razu po przesadzeniu. Zazwyczaj dobrej jakości podłoża zawierają składniki odżywcze, z których rośliny mogą korzystać przez pierwsze tygodnie od momentu posadzenia, a dodatkowa dawka nawozowa mogła by źle wpłynąć na ich kondycje.

Rośliny doniczkowe i jak zadbać o nie po zimie!

Zima to okres spoczynku roślin. Mało światła, suche powietrze i niska temperatura powodują, że procesy życiowe w chłodniejszych miesiącach roku są spowolnione. Ponadto stają się bardziej podatne na wszelkie choroby.
Z kolei wiosną wszystko budzi się do życia. Nasi zieloni domownicy także! Powinniśmy zatem zacząć intensywniej je podlewać. Ilość wody i częstotliwość podlewania zależy od gatunku i odmiany. Te o dużych liściach potrzebują jej więcej w porównaniu do roślin doniczkowych posiadających, małe, zredukowane liście, bądź te, których liście są mięsiste i naturalnie magazynują wodę takie jak: Grubosz (Crassula) zwany także drzewkiem szczęścia, Starzec (Senecio), Aloes, czy przedstawiciele rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae Juss.). Wiosna to odpowiednia pora na przesadzanie roślin doniczkowych. Ważne jest, aby dobrać odpowiednie podłoże pod konkretne gatunki roślin. Większość z nich będzie dobrze rosła na ziemi uniwersalnej z dodatkiem perlitu czy piasku, jednak są też takie gatunki, które wymagają specjalistycznego podłoża. To między innymi epifity takie jak storczyki, które w naturalnych warunkach żyją w tropikalnych lasach deszczowych na konarach drzew. Ich podłoże powinno być zatem lekkie i przepuszczalne, składające się z dużych elementów kory, chipsów kokosowych, keramzytu i torfu wysokiego.
Kolejną ważną czynnością jest nawożenie. W okresie zimowym powinniśmy ograniczyć je do minimum. Z kolei na wiosnę należy wznowić aplikacje nawozów. Aby rośliny mogły w prawidłowy sposób rozwijać się potrzebują zestawu składników odżywczych. Najważniejsze z nich to azot, fosfor, potas oraz magnez, wapń i siarka. Te makroelementy są pobierane i zużywane przez rośliny w dużych ilościach, dlatego powinny się przede wszystkim znaleźć w nawozach. Ilość i częstotliwość aplikacji powinna być zgodna z zaleceniami producenta zawartymi na opakowaniu.
Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów nawozów. Występują w formie granulek, płynnej, pałeczek nawozowych czy też wygodnych aplikatorów. Dostępne są także nawozy przeznaczone do poszczególnych grup roślin doniczkowych takie jak: nawozy do sukulentów i kaktusów; storczyków; cytrusów; palm czy roślin kwitnących. Niestety długotrwałe nawożenie mineralne może być bezpośrednią przyczyną zasolenia gleby, co skutkuje utrudnionym pobieraniem składników przez rośliny. Dlatego warto sięgać po nawozy organiczne. Substancje odżywcze w nich zawarte są uwalniane powoli i stopniowo, dzięki czemu rośliny nie zostaną przenawożone. Zawierają one także dodatek substancji humusowych, które w dużej mierze poprawiają strukturę gleby i pozytywnie wpływają na organizmy glebowe. Nawozy organiczne to między innymi: biohumus, kompost, obornik czy też guano.

Czy kwiaty doniczkowe domowe wymagają naszej opieki po zimie?

Kwiaty doniczkowe są z reguły bardziej wymagające i wrażliwe. Rośliny doniczkowe kwitnące dobrze czują się na stanowiskach jasnych, ale niezbyt ciepłych, gdyż może to spowodować szybsze przekwitanie. Nie lubią przeciągów, a zmiana miejsca może skutkować opadaniem kwiatów. Z początkiem wiosny powinniśmy zacząć intensywniej je nawadniać. Ważnym elementem pielęgnacji jest także nawożenie. Rośliny w czasie kwitnienia czerpią wiele składników odżywczych, dlatego należy je systematycznie dostarczać. Najlepiej zastosować nawozy ze zwiększoną ilością fosforu i potasu. Należy pamiętać także o usuwaniu przekwitłych kwiatów, co pobudzi rośliny do intensywniejszego kwitnienia.
Nie tylko po zimie ale regularnie przez cały rok należy oczyszczać liście z kurzu. To ważna czynność ponieważ zakurzone liście nie dostają odpowiedniej ilości światła a co za tym idzie proces fotosyntezy jest utrudniony. Liście roślin doniczkowych takich jak anturium czy skrzydłokwiat możemy spokojnie czyścić delikatnie zwilżoną ściereczką bądź specjalnie stworzonymi do tego chusteczkami. Z kolei rośliny posiadające dużą ilość drobnych liści najlepiej umieścić pod prysznicem z delikatnym strumieniem wody. Występują też takie kwiaty domowe, które nie tolerują wody na swoich liściach. Taką rośliną jest na przykład fiołek afrykański. Jego liście pokryte są małymi włoskami zwanymi kutnerem. W takim przypadku liście należy delikatnie odkurzyć miękkim pędzelkiem.

Storczyk Phalaenopsis

Kwiaty doniczkowe sklep – Co warto kupić na wiosnę?

Jak co roku w okresie wiosenny możemy znaleźć w sklepach szereg roślin kwitnących. Producenci starają się przyciągnąć klientów mnóstwem gatunków oraz szeroką gamą kolorystyczną kwiatów doniczkowych. Największą popularnością w tym okresie cieszą się tulipany, hiacynty, szafirki, pierwiosnki czy żonkile. Są one pierwszym zwiastunem wiosny i mają małe wymagania. Potrzebują umiarkowanie wilgotnego podłoża i jasnego stanowiska. Jeśli chcemy pozostawić je w domu, należy wybrać miejsce z dala od kaloryferów- w chłodniejszej części. Stanowią także piękną i pachnąca ozdobę naszych balkonów i tarasów. Rośliny cebulowe często sadzone są razem tworząc w ten sposób ciekawe i kolorowe kompozycje.
Po przekwitnięciu, należy usunąć zaschnięte kwiatostany roślin, pozostawiając zielone części, które potrzebne są do prawidłowego procesu fotosyntezy. Pod koniec lipca, gdy liście już zaschną, należy wykopać cebule i pozostawić do obeschnięcia w przewiewnym i suchym miejscu.
Wiosna to czas na upiększanie naszych tarasów i balkonów. Idealnie sprawdzą się kwiaty doniczkowe, które urzekają swoim kolorem i zapachem, takie jak bratki, pelargonie, surfinie, gardenie czy lawendy. Są to rośliny mało wymagające, ale aby prezentowały się pięknie na naszym balkonie należy pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu. Należy je zasilać odpowiednimi nawozami oraz intensywnie podlewać. W gorące i słoneczne dni nawet dwa razy dziennie.

Pelargonia- jedna z najczęściej wybieranych roślin na balkony i tarasy

Warto także posadzić w pobliżu zioła, między innymi bazylię, melisę, miętę czy rozmaryn, które oprócz walorów smakowych i zapachowych skutecznie odstraszają komary i inne insekty.

Bazylia

Kwiaty doniczkowe i kilka naszych cennych porad.

Cyklamen perski
Zwany także fiołkiem alpejskim- to kwitnąca roślina doniczkowa o pięknych, niespotykanych kwiatach i ciekawych liściach. Kwitnie od października aż do końca kwietnia. Uprawa cyklamenu nie należy do najprostszych. Roślina bywa niekiedy bardzo kapryśny. Jednak troskliwie potraktowany potrafi odwdzięczyć się obfitym kwitnieniem podczas ponurych i zimnych miesięcy w roku.

Cyklamen perski

Cymbidium
Ten storczyk przyciąga uwagę obłędnie pięknymi kwiatami, w przeróżnych kolorach. Jest także wyraźnie większy od innych storczyków- posiada dużą ilość liści dzięki czemu nawet po okresie kwitnienia wygląda imponująco.

Storczyk Cymbidium

Phalaenopsis
To najbardziej znany i najczęściej wybierany storczyk spośród całej rodziny storczyków. Występuje w wielu kolorach.  Kwiaty pojawiają się kilka razy w roku. Jest bardzo łatwy w uprawie i nie wymaga specjalnego traktowania.

Storczyk Phalaenopsis

Fiołek afrykański
Zwany także sainpaulią i sępolią- to jedna z najpopularniejszych roślin kwitnących. Występuje w różych kolorach i kwitnie nieprzerwanie przez cały rok, a przy odpowiednim traktowaniu potrafi rosnąc przez kilka lat.

Saintpaulia

Kalanchoe
Zwane także żyworódką. To jedna z najczęściej wybieranych roślin na prezent. Jest sukulentem i należy do rodziny gruboszowatych. W swoich liściach magazynuje wodę, dzięki czemu wystarczy nawadniać ją raz w tygodniu. Jednak trzeba pamiętać o tym by nie spryskiwać jej liści.

Kalanchoe blossfeldiana

Anthurium
To roślina o niepowtarzalnych kwiatach. Występują także odmiany o równie dekoracyjnych liściach. Kolorowy „kwiat” to tak naprawdę kwiatostan składający się z wydłużonej kolby i przylegającym do niej liściem przykwiatkowym zwanym spathą.

Anthurium

Medinilla wspaniała
To epifit pochodzący z tropikalnych lasów Filipin. Jest bardzo okazałą rośliną doniczkową. Swój ciekawy wygląd zawdzięcza nietypowym kwiatom, które w postaci gron zwisają z długich, elastycznych pędów.

Medinilla magnifica

Nasze rady w pigułce:

  • Podłoże- fusy z kawy i herbaty są naturalnym źródłem potasu, a wymieszane z glebą poprawiają jej strukturę, dzięki czemu rośliny będą intensywniej rosły i wytwarzały więcej kwiatów.
  • Wilgotność podłoża- przed podlaniem roślin zawsze sprawdzaj palcem czy podłoże nie jest zbyt mokre. W okresie zimowym rośliny nie wymagają intensywnego nawadniania, z kolei w czasie pełni kwitnienia rośliny potrzebują znacznie więcej wody i składników odżywczych.
  • Wilgotność powietrza- powinna utrzymywać się na poziomie 40-60% aby zapewnić roślinom taki poziom wilgotności należy je zraszać, bądź zamontować nawilżacz powietrza.
  • Temperatura- większość roślin preferuje temperaturę w przedziale od 20 do 25℃, w zimie zaś jest to 18℃.
  • Szkodniki- najczęstszym szkodnikiem w uprawie roślin doniczkowych jest przędziorek. Domowym sposobem na pozbycie się tych niechcianych gości jest zastosowanie oprysku z mieszaniny szarego mydła i denaturatu.