Blog > Porady > Ekspozycja roślin na słońce, o co chodzi?

Ekspozycja roślin na słońce, o co chodzi?

Nawet laicy, którzy nie słyszeli w życiu o definicji fotosyntezy, łatwo mogą poznać jej podstawowe zasady. Przestaną one funkcjonować, gdy zamkną swoje domowe rośliny w łazience bez okna, wyjeżdżając na urlop. Pomieszczenie stanie się na ten czas namiastką planety, która straciła dostęp do słońca. Kiedy wrócą, nie zobaczą może, że dwutlenek węgla i woda przestały się przekształcać w węglowodany i tlen. Niewątpliwie ujrzą uschnięte rośliny.

Pielęgnacja roślin – ekspozycja na słońce
Pielęgnacja roślin – ekspozycja na słońce

Pielęgnacja roślin – ekspozycja na słońce

Jako domowi ogrodnicy musicie zaakceptować pierwsze prawo pielęgnacji roślin – „Dostępu światła słonecznego nie da się uniknąć”. Wydawałoby się, że ta konstatacja rozwiązuje wszystkie problemy. Ziemia jest bardzo dużą planetą, a my hodujemy w mieszkaniach rośliny pochodzące ze wszystkich jej krańców. Ważne jest, w jakich warunkach egzystują w swoich rodzinnych stronach. Jeśli chcecie dochować się dorodnych okazów roślin, musicie przyjąć do wiadomości, że to one wybiorą sobie miejsce w Waszym domu. Nie są martwymi elementami aranżacji wnętrz. Przede wszystkim musicie określić tzw. wystawę wszystkich okien, jakimi  w pomieszczeniach dysponujecie. Strona świata z określoną ekspozycją na słońce w ciągu dnia zadecyduje, jakie rośliny możecie kupić. W niewielu przypadkach ich domem jest otwarta przestrzeń na spalonej słońcem pustyni. Kaktusy na pewno polubią dobrze oświetlony parapet południowego lub zachodniego okna w Waszym mieszkaniu. Jednak nawet one mogą latem ulec przegrzaniu. Jeśli nie dysponujecie żaluzjami, dobrze jest przenosić je w bardziej ocienione miejsca, w godzinach najbardziej intensywnego operowania słońca.

Pielęgnacja roślin – ekspozycja na słońce
Pielęgnacja roślin – ekspozycja na słońce

Światło światłu nierówne

Skrajnie inne upodobania mogą mieć rośliny zamieszkujące najniższe, ciemne rejony lasów np. bluszcze i paprocie. Zaakceptują one rozproszone światło w słonecznym pokoju, ale nie odrzucą również bardzo mało energetycznej, cienistej wystawy północnej. Większość roślin preferuje właśnie tę pierwszą opcję. Słońce jest im niezbędne do życia, ale nie może być to forma ekspozycji bardzo intensywna. Może dojść do poparzenia. Rezultatem są plamy na liściach, a nawet ich uschnięcie. Weźcie pod uwagę przede wszystkim wymagania roślin, które nie akceptują zmiany miejsca jak np. poinsecja. Jej stan zdrowia ucierpi na skutek przestawiania doniczki. Podobne wymagania, co do rozproszonego światła, ma też np. szeflera. Ponieważ dorasta do dużych rozmiarów, ciągła zmiana miejsca byłaby dość trudna. Na lato bardziej korzystne byłoby dla niej stanowisko półcieniste. Ten problem będą mogły rozwiązać chyba tylko żaluzje w pokoju.

Podobną sytuację będziecie mieli jako właściciele roślin rozpiętych na ścianach i sufitach. Zmiany przysporzyłoby trudności technicznych, na które nie zawsze jest czas. Np. zroślicha w zależności od stanu zdrowia, który trzeba obserwować, ma większe i mniejsze zapotrzebowanie na światło. Wydaje się konieczne przeznaczenie jej w miarę słonecznego pokoju, wyposażonego w żaluzje, rolety lub zasłony w oknach. Z większością pozostałych roślin łatwiej będzie Wam dojść do kompromisu. Gdy w stałym ich miejscu, pod wpływem zmiany pory roku, intensywność promieni słonecznych okaże się zbyt duża, możecie zmienić roślinie stanowisko na bardziej dogodne. Poniżej znajdziecie przykłady roślin na stanowiska cieniste i stanowiska słoneczne. Zachęcam Was do dzielenia się własnymi doświadczeniami w zakresie uprawy i pielęgnacji roślin domowych na Fan Page’u firmy Tomaszewski. Chyba nigdzie indziej nie ma tak szczęśliwej i  zielonej rodziny.

Pielęgnacja roślin – ekspozycja na słońce

Rośliny na słoneczne parapety

  • kaktusy takie jak cereusy, opuncje, euphorbie
  • cytrusy takie jak pomarańcza, cytryna, nektarynka, kumkwat
  • bugenwilla

Rośliny do cienistych pomieszczeń: