Blog > Porady > Jak przygotować ogród na sezon zimowy?

Jak przygotować ogród na sezon zimowy?

Mijający tydzień przyniósł nam złotą polską jesień. Wysoka temperatura, słoneczna pogoda i brak deszczu. Za taką jesienią tęskniliśmy i takiej pogody nam brakowało. Wszystko, co dobre, szybko się kończy i zgodnie z zapowiedzią meteorologów w przyszłym tygodniu ma nastąpić ochłodzenie. To oznacza, że zima zbliża się  nieuchronnie. W związku z tym musicie przygotować Wasze ogrody i rośliny do najchłodniejszej pory roku.

Jak przygotować ogród na sezon zimowy

Jak przygotować ogród na sezon zimowy?

To, najogólniej mówiąc, praca od podstaw. Jest sporo rzeczy, o których należy pamiętać, i sporo prac do wykonania. Ale po kolei 🙂 Bardzo ważne jest regularne grabienie liści z trawników. Powinniście to robić, aby liście nie zaczynały gnić na trawie. Jeśli dopuścicie do zalegania zbyt grubej warstwy liści, trawa pod nimi zgnije i powstanie brzydka plama. Nie zaniedbajcie grabienia liści, by wiosną nie mieć więcej pracy.

Jeżeli wiatr zwieje liście na Wasze rabaty, to nawet lepiej! Jeśli macie ogród w okolicy parku lub lasu, w liściach mogą znaleźć schronienie np. jeże. Uschnięte liście mogą posłużyć do zabezpieczenia bylin i krzewów. I tu chciałbym uczulić Was na kilka istotnych spraw.

Zabezpieczanie roślin przed zimą

Jeśli w Waszych ogrodach rosną dąb, orzech włoski czy grab, to nie wykorzystujcie ich liści do zabezpieczania roślin na zimę. Raczej zapakujcie je w worek foliowy i przygotujcie do wywiezienia jako odpady organiczne. Zdecydowanie odradzam także wykorzystywanie liści kasztanowców do zabezpieczania Waszych rabat. Należy pamiętać, że większość kasztanowców jest porażonych przez szkodnika, który nazywa się szrotówek kasztanowcowiaczek. To bardzo niebezpieczny szkodnik, który omal nie doprowadził do wyginięcia kasztanowców w Polsce. Liście tych drzew należy bezwzględnie wygrabiać i palić! Liście innych gatunków, jeśli nie są porażone chorobami i szkodnikami, możecie wykorzystywać bez ograniczeń 😉

Jak przygotować ogród na sezon zimowy

Do zabezpieczania bylin i krzewów przystąpcie dopiero po pierwszych przymrozkach. Ma to miejsce zazwyczaj w listopadzie. Jednak już dziś kupcie białą agrowłókninę i sznurek jutowy. Zabezpieczanie zacznijcie dopiero, gdy kilka dni pod rząd wystąpią przymrozki. Zbyt wczesne zabezpieczanie może roślinom bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Jesienią pomyśl o wiośnie

Już teraz, jesienią, należy pomyśleć o wyglądzie Waszego ogrodu wiosną. Poszukajcie w nim miejsca, w którym będziecie mogli posadzić lubiane przez Was rośliny cebulowe, takie jak tulipany, hiacynty, krokusy czy narcyzy. Wiosną polecaliśmy Waszej uwadze rośliny cebulowe (może macie je jeszcze u siebie zasuszone); koniecznie posadźcie je teraz w swoich ogrodach. Pamiętajcie, żeby wybrać stanowisko słoneczne i sadzić w odstępach, określonych na opakowaniach. Jeśli nie wiecie, na jaką głębokość, to zapamiętajcie złotą zasadę sadzenia, której nauczyli mnie jeszcze w szkole średniej 😉 Otóż wszystkie rośliny cebulowe sadzi się na głębokości odpowiadającej ich dwu-, maksymalnie trzykrotnej wysokości. To oznacza, że jeżeli cebula ma wysokość 2 cm, to musicie posadzić ją na głębokości około 4 cm.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Nie przestawajcie odchwaszczać Waszego ogrodu. To zabieg, dzięki któremu na wiosnę będziecie mieć mniej pracy. Wiem, że jest to jedna z najbardziej znienawidzonych czynności w ogrodzie, ale niestety obowiązkowa. Choć może nie widać tego gołym okiem, to rośliny toczą pomiędzy sobą walkę o składniki pokarmowe w glebie, o wodę czy światło… Z tego powodu dbajcie o rośliny, na których Wam zależy.

Po pierwszych przymrozkach wykopcie z ogrodu rośliny wrażliwe na niską temperaturę – należą do nich m.in. dalie, mieczyki i kanny, begonia bulwiasta czy kalle. Wykopane rośliny po przycięciu pędów przenieście do garażu lub piwnicy, gdzie będą czekać aż do wiosny.

Dodatkowo w Waszym ogrodzie należy przeprowadzić inne prace, niezwiązane z samymi roślinami. Do takich prac należy zabezpieczanie drewna na zimę czy składanie mebli ogrodowych do garażu. Warto także nasze zabezpieczyć narzędzia ogrodnicze przed rdzewieniem. Kosiarka, która tak dzielnie kosiła Wasz trawnik przez cały sezon, powinna przejść gruntowne odświeżenie. Musicie ją wyczyścić, naostrzyć ostrza i wstawić urządzenie na okres zimy do garażu. Węże ogrodowe, którymi podlewaliście ogród, opróżnijcie z zalegającej w nich wody, zwińcie i przenieście do garażu lub piwnicy.

Jak przygotować ogród na sezon zimowy

Z kolejnej porady dowiecie się, jak przygotować taras i rośliny na nim rosnące do nadchodzącej zimy.