Blog > Aktualności > Czerwone kwiaty domowe

Czerwone kwiaty domowe

Z dawnych kodeksów obyczajowych pozostało do dzisiaj uznanie barwy czerwonej kwiatów za symbol miłości i odwagi w jej zdobywaniu. Oczywiście ważny jest kontekst – kto i komu bukiet wręcza. Ofiarodawca nie powinien być jednak zdziwiony, jeśli niewinne rośliny zostaną potraktowane jako wyraz bardzo poważnych uczuć.
Czerwone kwiaty
Czerwone kwiaty
Czerwone kwiaty – guzmania

Imponujący czerwony kolor jest najbardziej typowy dla guzmanii (czasem bywają one żółte lub pomarańczowe). Rośliny pochodzą Ameryki Środkowej i Południowej. Z rozety długich, zielonych liści wyrasta barwny kwiatostan przypominający szyszkę. Jest zbudowany z liści zwanych przykwiatkami. Wśród nich znajdują się drobne, białe kwiaty właściwe. Guzmania oczekuje ciepłego stanowiska w półcieniu przez cały rok (co najmniej 18 stopni Celsjusza). Podłoże powinno być stale wilgotne, ale bez przelewania. Trzeba uzupełniać wodę w rozecie.

Czerwone kwiaty
Czerwone kwiaty
Czerwone kwiaty – anturium

Ciekawym przykładem bardzo popularnej w uprawie odmiany czerwonej jest anturium. Podobnie jak guzmania pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Z węzłów łodygi anturium wyrastają barwne, ozdobne liście, które otaczają pojedyncze kwiatostany typu kolbiastego, złożone z dużej ilości drobnych kwiatków (kolba ma 6-10 cm długości). Optymalna temperatura wymagana przez roślinę to 22-24 stopnie Celsjusza. Oczekuje rozproszonego światła i dużej wilgotności powietrza (w zimie zalecana jest niższa temperatura i ograniczenie podlewania). Nie należy zraszać anturium wodą w żadnej porze roku.

Czerwone kwiaty – cyklamen

Cyklamen ma kwiaty białe, różowe lub czerwone. Roślina pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego (Grecja, Azja Zachodnia, Afryka Północna). Osiąga wysokość 30-40 cm. Barwa liści w zależności od odmiany może być różna od jasno- do ciemnozielonej. Kwitnie od jesieni do wiosny. Oczekuje od właściciela zapewnienia rozproszonego światła, temperatury 7-15 stopni Celsjusza, umiarkowanej wilgotności (podlewanie do podstawki). Po przekwitnieniu należy pozwolić przejść roślinie okres spoczynku w chłodnym pomieszczeniu.

Czerwone kwiaty – gwiazda betlejemska

Do symboli Świat Bożego Narodzenia należy najbardziej popularna, czerwona odmiana gwiazdy betlejemskiej. Roślina pochodzi z Ameryki Południowej. Jest zbudowana z zielonych liści i pięknych kolorowych przylistków, które nadają jej wygląd gwiazdy. Należy jej zapewnić stanowisko słoneczne (o charakterze rozproszonym) i ciepłe (ale nie przy grzejnikach). Optymalna temperatura to 18-21 stopni Celsjusza. Podłoże powinno być nawilżane umiarkowanie. Roślina nie powinna zostać ani przesuszona, ani przelana.

Czerwone kwiaty – hibiskus

Kwiaty hibiskusa są różowe, czerwone i żółte. Pochodzi prawdopodobnie z Azji. Hibiskus doniczkowy potocznie nazywany jest różą chińską. Uprawa może wydawać się dość skomplikowana, poczynając od jego wzrostu (do ponad 2 metrów). Najlepiej, gdyby do dyspozycji mógł mieć oprócz mieszkania i balkonu – oszkloną niezbyt ciepłą i widną werandę na okres zimowy, od listopada do stycznia. Przyszły właściciel nie powinien jednak się przerażać. Pozostałe wymagania są podobne jak u roślin tropikalnych. Trudno im się jednak równać z tak imponującym, kwitnącym kilka miesięcy w roku krzewem. Główne oczekiwania hibiskusa to: jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowisko, nieduża doniczka, żyzna, przepuszczalna, próchnicza ziemia, systematyczne, ale umiarkowane podlewanie, nawożenie w okresie wegetacyjnym płynnymi nawozami do roślin kwitnących. Uwaga na przeciągi!

Czerwone kwiaty – kalanchoe

Popularnym kwiatem doniczkowym jest kalanchoe. Pięknie rozjaśnia pomieszczenia, ponieważ kwitnie zimą. Ma wiele odmian, które różnią się barwami kwiatów (biała i odcienie różowej, żółtej, pomarańczowej, czerwonej). Nie wymaga intensywnego podlewania – tylko, gdy ziemia w doniczce przeschnie. W okresie kwitnienia niezbędne jest zastosowanie nawozu płynnego do roślin kwitnących. Wówczas potrzebuje dużo światła (najlepiej przy południowym oknie, ale daleko od grzejników). Nie wolno kalanchoe spryskiwać wodą, ani nabłyszczać liści.

 

Zapraszam do przeczytanie tekstu na temat innych kolorów kwiatów

https://tomaszewski.pl/2019/01/25/rozowe-kwiaty/