Blog > Porady > Juka domowa, jak ją uprawiać?

Juka domowa, jak ją uprawiać?

Chcesz mieć FUN,  chcesz mieć SZPAN

– JUKĘ w salonie postaw sobie sam… 🙂

Tym razem parę słów ode mnie na temat tego w jaki sposób stworzyć w swoim domowym otoczeniu przestrzeń z odrobiną zielonego luksusu. Do zagospodarowania owej przestrzeni idealnie nadaje się nasza dzisiejsza bohaterka JUKA:).

Juka
juka

Juka

jest jedną z najpopularniejszych roślin domowych, roślin doniczkowych, które „od ręki” są dostępne także w salonie Tomaszewski – ładne kwiatki od pokoleń. Jest łatwa w uprawie i mało wymagająca. Do wnętrza domowego wnosi powiew egzotyki i luksusu. I po co jechać na rajskie plaże skoro rajski klimat tropików możemy mieć u siebie w domu? A to wszystko dzięki dostojnej i eleganckiej JUCE.

Zobacz rośliny kolekcjonerskie dostępne w naszym sklepie:

Juka domowa

Jak już wspomniałem…

Yucca idealnie sprawdza się w przestrzeni domowej. Jest także bardzo dobrym rozwiązaniem w zagospodarowaniu przestrzeni dużych, nowoczesnych salonów lub słonecznych pomieszczeń np. holu w firmie. Może być także pięknym akcentem w przestrzeni biurowej.

Yucca należy do rodzaju roślin, w skład których wchodzi ponad 50 gatunków. W mieszkaniach najczęściej uprawiane są:

  • Juka gwatemalska (Yucca guatemalensis) zwana także słoniastopą
  • Juka aloesowa (Yucca aloifolia)
  • Juka wyniosła (Yucca elata)
Juka domowa

Juka gwatemalska do domu

Yucca gwatemalska jest gatunkiem rośliny z rodziny agawowatych. Rośnie w naturalnym środowisku na terenach półpustynnych wśród kaktusów. Jej naturalnym środowiskiem są tereny Ameryki środkowej i środkowego Meksyku. Pień przy gruncie jest bulwiasto zgrubiony. Ma ciemnozielone, mieczowate i ostro zakończone liście. Rozeta liści może osiągać ok 30 cm. a sama roślina ok 1,5m. Wytwarza odrosty korzeniowe. Niestety w naszych warunkach klimatycznych nie zakwita. Istnieje możliwość doprowadzenia rośliny do kwitnienia, jednak tylko w warunkach szklarniowych. Jeśli się to uda, to i tak roślina nie wyda owoców. Owoce mogą zostać wytworzone jedynie w procesie zapylenia kwiatów przez ćmy z rodzaju Pronuba (a tych u nas nie ma). Yucca gwatemalska uprawiana w Polsce w warunkach domowych sprowadzana jest najczęściej z krajów tropikalnych w postaci pnia, który sadzi się i ukorzenia w szklarniach.

PIELĘGNACJA I UPRAWA JUKI:

Zanim stworzycie u siebie rajski zakątek z juką w tle, podpowiem Wam jak o nią dbać by nie straciła walorów dekoracyjnych. W końcu kiedy będziecie przekraczali próg salonu kwiatowego Tomaszewskiego z juką pod pachą musicie wiedzieć o niej coś więcej. Oto kilka wskazówek:

  • Zapewnij jej dużo rozproszonego światła. W cieniu, półcieniu jej liście zbledną, wyciągną się i stracą efekt dekoracyjny. Rośliny doniczkowe na słoneczny parapet
  • Yucca nie lubi nadmiaru wilgoci w podłożu – w końcu pochodzi z tropików. Jej pień i grube skórzaste liście idealnie magazynują wodę. Woli przesuszenie niż przelanie.
  • Zapewnij jej lekkie, przepuszczalne podłoże (idealnie sprawdza się w jej przypadku gotowe podłoże dla palm, dracen i sukulentów).
  • W doniczce z rośliną koniecznie zastosuj drenaż, latem podlewaj umiarkowanie a zimą gdy górna warstwa podłoża wyschnie.
  • Yucca kocha ciepło, idealna dla niej będzie temperatura 22-25*C, zimą nieco niższa 15-18*C.
  • Yucca to roślina idealnie sprawdzająca się w ogrodzie, na balkonie i tarasie – pamiętaj jednak by nie stawiać jej w bezpośrednim słońcu – oszczędź jej zbyt szybkiego wysychania podłoża i poparzenia słonecznego.

To może Ci się przydać:

Zobacz wszystkie doniczki dostępne w naszym sklepie.

NA CO MOŻE ZACHOROWAĆ JUKA?

Juka jest dość odporna na choroby i szkodniki. Jednak przy nieodpowiedniej pielęgnacji, niewłaściwej uprawie może zacząć „kichać i prychać”. Najczęściej juce grozi:

  • choroba grzybowa np. zgnilizna kłodziny juki lub antraknoza – przelałeś roślinę!
  • miękka zgnilizna bakteryjna – spowodowana np. uprawą w nieodpowiednim, skażonym podłożu przelanym wodą
  • końcówki liści żółkną lub przysychają – Twoja juka ma zbyt niską wilgotność powietrza
  • liście wiotczeją, żółkną, bledną – Twoja juka ma zbyt małą ilość światła

Mam nadzieję, że udało się zrobić Wam Meksyk w głowach ’;)  Jeśli tak jest i poczuliście się iście rajsko, koniecznie zajrzyjcie do Tomaszewskiego i stwórzcie swoją wymarzoną, ekskluzywną przestrzeń w domu. Cieszcie się niewątpliwym urokiem naszej dzisiejszej bohaterki – JUKI.

CIEKAWOSTKA

W Meksyku kwiaty juki są spożywane na surowo w sałatkach lub zapiekane w cieście. Są bogate w witaminę C. Mniam!! (… kurczę, juka – głodny się zrobiłem ;).

Zobacz wszystkie nowości dostępne w naszym sklepie.

Tagi