Blog > Porady > Rośliny doniczkowe na słoneczny parapet: odsłona pierwsza

Rośliny doniczkowe na słoneczny parapet: odsłona pierwsza

Słoneczny parapet w mieszkaniu to wymarzone miejsce do uprawy wielu roślin. Stanowisko dobrze oświetlone zarówno latem, jak i zimą zdecydowanie ułatwia wybór gatunków. Najwięcej światła jest oczywiście od strony południowej, ale bardzo dobra jest też ekspozycja południowo-wschodnia i południowo-zachodnia. Wybór roślin światłolubnych czy światłożądnych jest zdecydowanie większy od tych, które możemy postawić w miejscach zacienionych. Jednak słoneczne stanowisko ma zarówno plusy, jak i minusy.

rośliny doniczkowe na słoneczny parapet

Rośliny doniczkowe na słoneczny parapet

Latem południowy parapet może stać się prawdziwym piekarnikiem, w którym niewiele roślin będzie czuło się komfortowo. Popołudniowe godziny na takim stanowisku to ryzyko przypaleń – zwłaszcza, jeśli okno w tym czasie jest zamknięte i nie ma cyrkulacji powietrza. Dlatego niektóre rośliny należy cieniować w tych najgorętszych letnich godzinach. Większość gatunków lubi dobre nasłonecznienie, ważne jednak, by było ono rozproszone, a nie bezpośrednie. W gorącym południowym letnim świetle powinny stać za firanką, żaluzją albo innym „ochronnym filtrem”. Natomiast podczas pozostałych pór roku mogą być umieszczone bezpośrednio za szybą. Weźmy też pod uwagę pomieszczenia klimatyzowane, gdzie latem powietrze jest bardzo suche i schłodzone. Na parapecie może być jednak bardzo gorąco, a przy tym sucho, no i bez świeżego powietrza. Poniżej podam kilka propozycji na bezpośrednie słoneczne stanowisko lub słoneczne z wymaganiem cieniowania w południowych godzinach. Obserwujcie Wasze rośliny, reagujcie i w razie konieczności eksperymentujcie ze zmianą miejsca.

Kaktusy i inne sukulenty

Sukulenty to rośliny, które posiadają zdolność magazynowania wody, dzięki czemu potrafią przetrwać nawet długie okresy suszy. Większość z nich idealnie nadaje się na słoneczny parapet. Potrzebują słonecznej i suchej atmosfery, tolerują ogrzewanie, a najlepiej rosną właśnie na gorącym słonecznym stanowisku. Oczywiście są wyjątki, które należy cieniować przy najbardziej intensywnym nasłonecznieniu, ale większość z nich nadaje się do uprawy na południowym parapecie bez względu na moc światła. Miejcie na uwadze, że choć wszystkie kaktusy są sukulentami, to nie wszystkie sukulenty są kaktusami. Oprócz kaktusów w skład rodziny wchodzą też np. grubosze i wilczomlecze. Można pokusić się o stworzenie ogródka sukulentowego, sadząc razem kilka mniejszych roślin o podobnym wymaganiach.

Mamilaria (Mammillaria)

rośliny doniczkowe na słoneczny parapet

To kaktus pochodzący z Meksyku, więc południowy parapet będzie dla niego namiastką ojczyzny 😉 Mamilaria występuje w wielu odmianach. Może mieć pokrój kulisty, walcowaty, wielopędowy i jednopędowy. Cechą charakterystyczną gatunku są kwiaty w kształcie małych gwiazdek, które tworzą wieniec dookoła wierzchołka. W zależności od odmiany kwitnie w wielu kolorach. Latem najlepiej czuje się na słonecznym tarasie, balkonie lub zewnętrznym parapecie. Jeśli zmuszeni będziecie zostawić go na wewnętrznym parapecie, to musi mieć zapewnione słońce i dużo świeżego powietrza. Należy przy tym pamiętać, że w pełnym słońcu można postawić wyłącznie okazy porośnięte białymi cierniami. Te o słabych, zielonych cierniach nie mają aż tak dużej ochrony przed promieniowaniem słonecznym, dlatego stawiajcie je w miejscu jasnym, ale nie w pełnym słońcu! Bardzo ważne w przypadku wszystkich kaktusowatych jest przepuszczalne podłoże, mało zasobne i o odczynie zasadowym. Najlepiej kupić gotowe podłoże do kaktusów i przy przesadzaniu pamiętać o sporej warstwie drenażu. Podlewajcie mamilarię dopiero, gdy podłoże zrobi się suche. Powinna zimować w jasnym i chłodnym pomieszczeniu bez podlewania. Taki okres spoczynku jest konieczny do ponownego intensywnego kwitnienia.

Eszeweria (Echeveria)

rośliny doniczkowe na słoneczny parapet

Należy do rodziny gruboszowatych i  jest idealną rośliną dla zapracowanych oraz dla tych, którzy „nie mają ręki” do kwiatów. Można ją zostawić bez opieki i podlewania na czas kilkudniowego wyjazdu. Idealna jest też na południowe słoneczne parapety. Dodam tutaj, że ostatnio stała się bardzo modna 🙂 Mięsiste woskowane lub włochate liście tworzą piękną geometryczna rozetę. Jest to naturalny sposób na zbieranie wody. Wiele odmian wytwarza woskową powłokę, która chroni od promieni słonecznych i parowania wody. Chociaż głównym walorem ozdobnym jest liściasta rozeta, to dodatkowo zauroczyć Was mogą drobne białe, czerwone, żółte lub pomarańczowe kwiaty w kształcie dzwonków, osadzonych na długich szypułkach. Należy podlewać ją raz a dobrze, po podlaniu wylać nadmiar wody zbierający się na podstawce, a przed kolejnym podlaniem sprawdzić, czy podłoże już dostatecznie przeschło. Zimą powinna stać w jasnym i chłodnym miejscu. Często w sklepach można spotkać eszewerie sztucznie farbowane. Odradzam kupowanie takich roślin z wielu względów, nie tylko estetycznych. Można pokusić się o samodzielne rozmnażanie eszewerii z małych potomnych rozet albo z liści. Nie jest to takie trudne, a może sprawić wiele satysfakcji i frajdy.

O innych gatunkach roślin, idealnych na słoneczny parapet, będziecie mieli okazję przeczytać już wkrótce w kolejnych poradach z tej serii. Zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz profilu na Facebooku.