Blog > Porady > Syngonium – roślina dla początkujących

Syngonium – roślina dla początkujących

Syngonium to roślina znana pod niespecjalnie wdzięczną nazwą zroślicha. Jest to roślina bardzo blisko spokrewniona z filodendronem. Pochodzi z ameryki Południowej, gdzie jest rośliną endemiczną, naturalnie odizolowana geograficznie.  W warunkach naturalnych jest to wiecznie zielone pnącze lasów tropikalnych Ameryki.

Zroślicha

Syngonium w warunkach naturalnych

W warunkach naturalnych dorasta nawet do 20 metrów! Wspina się po drzewach wykorzystując je, jako naturalną podporę. Syngonium zostało introdukowane, czyli sztucznie przesiedlone, na inne kontynenty świata. Miało ono być rośliną okrywową, jednak to roślina mocno inwazyjna i wypiera gatunki rodzime. Obecnie można znaleźć Syngonium w Australii, Singapurze, Afryce Południowej, Wyspach Wielkanocnych lub Hawajach.

Zobacz syngonium dostępne w naszym sklepie.

Syngonim jako roślina domowa

Obecnie Syngonium jest niezwykle popularną rośliną doniczkową.  Swoje powodzenie zawdzięcza nie tylko urodzie, ale i łatwości w uprawie. Z powodzeniem można hodować Syngonium, jako roślinę o pokroju zwisającym. Idealnie wygląda w doniczkach podwieszona pod sufitem. Możemy też potraktować ją, jako pnącze poprowadzone po podporze.  Lub potraktować jako zieloną ścianę. Odmiany domowe różnią się od siebie nie tylko kolorem i intensywnością barw, ale i kształtem liści. Na uwagę zasługują takie odmiany jak Syngonium Gold Allusion, Auritum lub Frosted Heart.

Stanowisko dla syngonium

Pomimo tego, że syngonium pochodzi z lasów tropikalnych, nie oznacza, że roślina lubi pełne słońce. Wręcz przeciwnie stanowisko powinno być jasne, jednak w żadnym wypadku roślina nie może być narażona bezpośrednio na promieniowanie słoneczne. Niedobór światła u rośliny spowoduje zaś zanik charakterystycznych wzorów. Zwłaszcza u roślin o kremowych lub białych liściach.Wybierz jasne stanowisko, a syngonium Ci się za to odwdzieczy!

Gleba i przesadzanie syngonium

Syngonium powinno rosnąć w dobrej ziemi wymieszanej z grubym piachem lub perlitem. Dzięki temu gleba będzie cały czas rozluźniona, co sprzyja rozwojowi rośliny. Oczywiście niezbędna jest warstwa drenażu z keramzytu. Przesadzamy każdorazowo do świeżej ziemi, aby zapewnić jak najwięcej składników odżywczych. Przesadzamy na wiosnę, kiedy roślina jest już po okresie spoczynku zimowego. UWAGA  staramy się przesadzać tylko starsze rośliny.  Rozrośnięte okazy najlepiej wtedy, gdy korzenie nie mieszczą się już w doniczce.

Jak podlewać i nawozić?

Zroślicha należy do kwiatów, które potrzebują wilgoci w glebie. Nie dopuszczamy do przesuszenia ziemi w doniczce. Najlepsza do podlewania jest woda miękka i odstała. Niezbędny może okazać się spryskiwacz. Roślina uwielbia zraszanie. Pamiętać trzeba jednak, aby na liściach nie zostawały nieestetyczne plamy po wodzie. Zimą ograniczamy podlewanie, nie dopuszczając jednak do wyschnięcia ziemi. Zroślicha nie wymaga stałego nawożenia, wystarczy raz na miesiąc. Z powodzeniem możemy skorzystać z odżywki do roślin zielonych. Warto jednak nabyć nawóz ze zmniejszoną ilością azotu. Nadmiar azotu u Syngonium powoduje zanik jasnych plam na liściach.

Zroślicha

Syngonium – rozmnażanie i choroby

Rozmnażanie Syngonium jest niezwykle proste. Bez problemu, każdy sobie z tym poradzi. Robimy sadzonkę wierzchołkową długości około 10-15 cm Następnie tak pobrany kawałek umieszczamy w wodzie i czekamy aż się ukorzeni. Jest to równie proste jak w przypadku scindapsusa. Syngonium jest roślina dość odporną na choroby. Jednak zdarza się, że w przypadku przesuszenia rośliny mogą pojawić się problemy z wciornastkiem. Czasem zdarza się przędziorki lub wełnowce.  Jeśli do tego dojdzie należy użyć odpowiednich preparatów dostępnych w sklepie ogrodniczym.

Ciekawostki

Trzy gatunki zroślichy w warunkach naturalnych są wpisana do czerwonej księgi roślin zagrożonych wyginięciem. Domowe syngonium będzie rosło pięknie, jeśli będziemy pamiętać o tym, że:

  • roślina nie znosi przeciągów
  • nie wystawimy rośliny w okresie letnim na tarasy i balkony
  • nie jest mrozoodporna.

Ciekawą sprawą są liście zroślichy. W każdym stadium rozwoju rośliny maja one inny kształt, co jest zupełnie naturalne. Dlatego jeśli pobierzemy sadzonkę ze starego okazu, nie należy się dziwić, że młody listek będzie w zupełnie innym kształtem. Zroślicha jest też rośliną kwitnącą, jednak jego kwiaty utrzymują się jedynie trzy dni. W niektórych krajach zroślicha jest stosowana w medycynie naturalnej. Używana jest, jako środek na ukąszenia owadów lub środek przeciwbólowy na zęby aplikowany wprost na bolące miejsce.  Ja jednak nie polecam 😉 ponieważ……->->->->->->->->->

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że syngonium należy do grupy roślin trujących. Zawiera w sobie szczawian wapnia. Jego kryształki zawarte w soku rośliny w zetknięciu ze skóra mogą wywołać wysypkę. Jednak w kontakcie z błoną śluzową mogą powodować jej podrażnienia, obrzęk lub nawet duszności. Jeśli podczas prac z Syngonium zauważycie takie objawy konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Zobacz wszystkie nowości dostępne w naszym sklepie.