Blog > Rośliny > Chamelaucjum, Chamelaucium

Chamelaucjum, Chamelaucium

Pochodzenie

Pochodzenie

Rodzaj Chamelaucium należy do rodziny mirtowatych (Myrtaceae). Do tej samej rodziny należą też mirt i eukaliptus. Rośliny z rodziny mirtowatych intensywnie pachną. Chamelaucium pochodzi z zachodniej części Australii, a zostało odkryte na przełomie XVIII i XIX wieku.

Gatunki i odmiany

Gatunki i odmiany

Do uprawy w mieszkaniach przystosowano gatunek Chamelaucium uncinatum. W warunkach naturalnych jest to wiecznie zielony krzew wysokości do 2 m. Jego liście są wąskie, drobne, długości ok. 4 cm, wyglądem przypominają igły sosny. Liście po roztarciu wydzielają przyjemny zapach, przypominający woń cytryny.  Gatunek ten zakwita wiosną, na łodygach między liśćmi pojawiają się drobne, jakby woskowane kwiaty, które po rozwinięciu ładnie pachną.

W zależności od odmiany, tworzy kwiaty barwy różowej, fioletowej lud białej. U roślin uprawianych w mieszkaniu pąki kwiatowe pojawiają się od marca do czerwca. Kwiaty rozwijają się stopniowo, dzięki czemu kwitnienie trwa kilka miesięcy. Zazwyczaj kwitnienie jest obfite, już same pąki są dekoracyjne a rozwinięte kwiaty długo utrzymują się na roślinie.

Pielęgnacja i uprawa

Pielęgnacja i uprawa

Rośliny Chamelaucium potrzebują dużo światła, dobrze radzą sobie w miejscu nasłonecznionym, ale latem przy bezpośredniej ostrej operacji słonecznej przez szybę, powinno się je trochę cieniować.

Wiosną i latem dobrze im będzie w temperaturze pokojowej, ale zimą powinny przebywać w niższych temperaturach (5-15oC). Zasadą jest, że im wyższe temperatury tym większe wymagania rośliny, co do ilości światła.

W okresie wiosny i lata trzeba roślinę podlewać obficie, ale przed każdym kolejnym podlewaniem, wierzchnia warstwa podłoża powinna lekko przeschnąć. Zimą, szczególnie w niskiej temperaturze, należy podlewać rzadko, co zapewni obfitsze kwitnienie w kolejnym roku. Do podlewania używać wody miękkiej.

W miesiącach od marca do sierpnia raz na 3-4 tygodnie podlać mieszanką nawozową bez zawartości wapnia. Rośliny Chamelaucium dobrze znoszą suche powietrze, nie wymagają zraszania. Doniczkowa roślina chamelaucjum nie wymaga częstego przesadzania, zaleca się przesadzić, gdy korzenie mocno przerosną ziemię w doniczce, zabieg ten najlepiej wykonać pod koniec zimowego spoczynku. Dobrym podłożem będzie mieszanka ziemi ogrodniczej w połączeniu z podłożem do uprawy rododendronów (w proporcji: pół na pół).

Rozmnażanie przez ukorzenianie półzdrewniałych sadzonek pędowych, niezdrewniałe wierzchołkowe sadzonki źle się ukorzeniają.

Najlepsze miejsce przechowywania

Najlepsze miejsce przechowywania

Jako roślinę pokojową Chamelaucium można postawić na parapecie okna zachodniego lub w pobliżu nieosłoniętego okna balkonowego, w miejscu ciepłym i przewiewnym. Latem można roślinę wynieść na zewnątrz, w miejsce słoneczne, osłonięte od deszczu i wiatru.

Ciekawostki

Ciekawostki

Chamelaucium to nowość wśród roślin doniczkowych, mimo iż znane było już na przełomie VIII i XIX wieku. Przez długi czas uprawiano je tylko na kwiat cięty jako dodatek do bukietów.

Rośliny Chamelaucium uncinatum dobrze reagują na przycinanie pędów. Skrócone pędy pięknie się rozkrzewiają.

Można też tę roślinę poprowadzić w formie drzewka.