Blog > Aktualności > Storczykowe szaleństwo.

Storczykowe szaleństwo.

Storczykowe szaleństwo opanowało świat. Storczyk – orchidea to niezwykle popularne kwiaty na całym świecie. W Polsce są szczególnie lubianą dekoracją domów. Często goszczą na parapetach okien. Takie okazje jak Dzień Babci i Dziadka, zbliżające się Walentynki to okazja do zakupu nowych atrakcyjnych odmian i czas storczykowego szaleństwa. Wszelkiego rodzaju okazje jak imieniny, urodziny, rocznice ślubów to także idealna okazja na prezent w postaci storczyka. Jeśli nie ma innego pomysłu na prezent, kupujemy storczyka! To takie proste i piękne!

Ekspansja storczyków

Zanim storczykowe szaleństwo opanowało ludzi i trafiły one na salony naszych domów, żyły sobie w warunkach jak najbardziej naturalnych. Występują  one na każdym kontynencie, gdzie wspaniale się zaaklimatyzowały.  Szacuje się, że na świecie jest około 30 tysięcy gatunków storczyków. Dodatkowo każdego roku naukowcy odkrywają nowe. Storczyki to rośliny długowieczne, ocenia się, że mogą żyć nawet 100 lat. Niektórzy nawet twierdzą, że ze względu na sposób, w jaki rosną są nieśmiertelne. W Polsce w stanie dzikim, żyje około 50 gatunków storczyków. Oczywiście wszystkie są pod ścisłą ochroną. Najbardziej znanym jest obuwik pospolity.

Dlaczego storczyk jest tak popularny?

Najbardziej rozpowszechnionym storczykiem jest storczyk phalenopsis. Wielu nazywa go po prostu markeciakiem, ze względu na szeroką dostępność. Ten kwiat jest mocno rozpowszechniony i lubiany. Można go zakupić w każdym markecie, sklepie ogrodniczym lub w kwiaciarni. Zarówno wielkość samego kwiatu, kolorystyka, ilość pędów jak i ceny mogą być mocno zróżnicowane. Na wystawach kwiatowych popadając w storczykowe szaleństwo ludzie kuszą się nawet na storczyki w kolorze niebieskim. Należy zaznaczyć, że są one farbowane i następne kwitnienie już będzie w kolorze białym. Obfite kwitnienie jest powodem, dla którego chętnie go kupujemy. Jednocześnie wybór kolorów jest tak ogromny, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

storczykowe szaleństwo
storczykowe szaleństwo

Ciekawostki o storczykach.

Z pewnością storczyk to niezwykle popularny kwiat. Nawet Ci, którzy nie przepadają za nim, i nigdy nie mieli go w domu w tradycyjnej formie, mieli z nim styczność. Godnym uwagi jest fakt,  że większość nawet nie wiedząc o tym ma go w domu. Podczas gdy, używa dość często, na co dzień i od święta ponieważ Wanilia jest storczykiem. Kto nie ma w domu wanilii?

  • Storczyki wykorzystywane były w Chinach, jako składniki wielu preparatów ziołowych.
  • Dodatkowo wierzono, że storczyki leczą złamania otwarte.
  • W niektórych rejonach świata suszone liście storczyków dodawane są do rumu.
  • Niektóre gatunki storczyków wykorzystywane są do produkcji perfum, olejków eterycznych i kosmetyków.
  • Nawet kinematografia sięgała po ich nazwy aby nadać tytuły swoim filmom, ,,Biała orchidea”, ,,Dzika orchidea”, ,, Czarna orchidea”.
Storczykowe szaleństwo
Storczykowe szaleństwo

Gorączka storczykowego szaleństwa

ponieważ prędzej czy później  dopadnie nas storczykowe szaleństwo, zakupimy nowy kwiat do domu pierwszy raz, co dalej? Dlatego, większość zaczyna studiować porady, jak podlewać, czym nawozić, gdzie postawić. Wbrew pozorom najpopularniejsze storczyki – właśnie phalenopsisy zawdzięczają swoja popularność niskim wymaganiom. Chętnie i obficie kwitną, odwdzięczając się swoim właścicielom.
Nie potrzebna jest książkowa wiedza i niesamowite umiejętności, aby cieszyć się pięknymi kwiatami.  Robiąc zakupy w salonach kwiatowych sprzedawcy udzielą wszelkich wskazówek jak zadbać o naszą roślinę. Nie bójmy się storczyków, popadajmy w storczykowe szaleństwo.

storczykowe szaleństwo

Wojciech Wardecki

 

Na koniec zapraszamy do porady naszego eksperta Wojtka Wardeckiego, który podpowiada Wam jak pielęgnować storczyki w mieszkaniu:

https://tomaszewski.pl/2017/03/15/przesadzanie-storczyka/

https://tomaszewski.pl/2017/03/09/podlewanie-i-nawozenie-storczyka/

https://tomaszewski.pl/2017/03/01/sekrety-uprawy-storczyka/