Jakie kwiaty wybrać do salonu?
Salon jest sercem każdego domu. To w nim spędzamy wolny czas, spotykamy się z rodziną oraz przyjaciółmi i odpoczywamy. Powinien więc być maksymalnie funkcjonalnie i estetycznie urządzony.
Bardzo ważnym elementem wystroju wnętrz, wpływającym też na samopoczucie i zdrowie domowników, są rośliny doniczkowe. Sprawdź, jakie kwiaty do salonu wybrać. Które gatunki najlepiej odnajdą się w tym pomieszczeniu? Prezentujemy rośliny do małego i dużego salonu.
Kwiaty doniczkowe jako element aranżacji wnętrza
Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w mieszkaniu. To właśnie tam przyjmujemy gości i wyprawiamy uroczystości rodzinne, takie jak urodziny czy imieniny. Warto zadbać, aby urok salonu został podkreślony nie tylko meblami czy kolorem ścian, ale także odpowiednio dobranymi roślinami i donicami. A te elementy – choć z pozoru mało istotne – potrafią naprawdę sporo zmienić. Dobór kwiatów nie może być jednak przypadkowy.
Duże kwiaty doniczkowe do salonu
Dysponujesz salonem o sporej powierzchni? Wspaniale! Możesz pozwolić sobie na postawienie w nim dużych donic z imponującymi rozmiarami roślinami. Taka ilość zieleni na pewno będzie poprawiać Ci humor i zrobi wrażenie na wszystkich gościach. Jakie duże rośliny doniczkowe sprawdzą się w salonie? Weź pod uwagę m.in. następujące gatunki:
- Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) – oryginalna roślina o pochodzeniu egzotycznym, która dorasta w warunkach domowych do 3 metrów. Wyróżnia się dużymi, intensywnie zielonymi liśćmi z charakterystycznymi wcięciami i/lub dziurami. W zależności od odmiany mają one różne kształty. Jest to pnącze, które w naturze oplata się wokół pni drzew. W donicy warto więc umieścić palik, po którym roślina będzie mogła się wspinać.
- Figowiec / fikus sprężysty (Ficus elastica) – podobnie jak monstera, w warunkach domowych osiąga do 3 metrów wysokości. Jest też bardzo długowieczny: dobrze pielęgnowany, może przeżyć w mieszkaniu nawet kilkadziesiąt lat. Roślina szybko rośnie, więc trzeba być przygotowanym na przesadzanie jej do większej donicy nawet co rok. Fikus sprężysty ma duże, błyszczące liście wyrastające spiralnie z solidnych, wzniesionych pędów.
- Dracena obrzeżona (Dracena marginata) – roślina o charakterystycznym pióropuszu smukłych, spiczasto zakończonych liści w kolorze ciemnej zieleni z brązowym lub lekko czerwonawym obrzeżeniem. Może urosnąć do około 2 metrów. Jest więc dobrym pomysłem na kwiat doniczkowy do dużego salonu.
- Palma Areka (Dypsis lutescens) – piękna roślina egzotyczna o gęstych, pierzastych, jasnozielonych liściach. Umiejętnie pielęgnowana, może w warunkach domowych urosnąć na wysokość 1,5 – 2 metrów. Jej dodatkową zaletą jest zdolność do pochłaniania zanieczyszczeń, nawilżania powietrza i uzupełniania go w tlen.
Wszystkie wymienione rośliny preferują stanowiska z rozproszonym światłem, nie stawiaj więc ich tuż przy słonecznym oknie: idealne będzie miejsce położone nieco w głębi salonu.
Kwiaty na podłogę – jak wybrać odpowiednie gatunki?
Możesz postawić donice z roślinami bezpośrednio na podłodze w salonie, jeśli dysponujesz dużym metrażem i chcesz stworzyć wrażenie domowej dżungli. W przypadku mniejszych salonów, gdzie powierzchnia jest ograniczona, lepiej nie decydować się na takie rozwiązanie. Donica będzie zajmować miejsce i utrudniać poruszanie się. Roślinę będziecie potrącać i w ten sposób uszkadzać, a ona będzie utrudniać Tobie i innym domownikom codzienne funkcjonowanie.
Gatunki, które dobrze wyglądają i rosną w donicy postawionej na podłodze, to wymienione wyżej duże rośliny, a ponadto:
- Strelicja biała (Strelitzia nicolai) – roślina, która w naturalnym środowisku porasta brzegi afrykańskich rzek i jezior. W uprawie domowej osiąga wysokość do 2-3 metrów. Ma duże, bardzo okazałe liście, które w miarę wzrostu przybierają pierzasty kształt. Strelicja biała bywa nazywana też „rajskim ptakiem” z powodu swoich niezwykłych kwiatów.
- Fatsja japońska (Fatsia japonica) – w naturze wiecznie zielony krzew o wysokości do 5 metrów. Jako roślina doniczkowa nie osiąga aż tak imponujących rozmiarów: w mieszkaniu wyrasta na wysokość około 1,5 metra. Ma bardzo oryginalne, dekoracyjne liście o dłoniastym kształcie, które potrafią mieć nawet do 40 cm średnicy.
- Palma Kencja / Howea (Howea forsteriana) – palma o pióropuszu pięknych, ciemnozielonych liści. Kencja to bardzo duża roślina, która może w warunkach domowych wyrosnąć na nawet 2,5 metra. Posadź też palmę w odpowiednio dużej, solidnej donicy.
- Filodendron olbrzymi (Philodendron gigantem) – największy z filodendronów, który osiąga nawet 3 metry wysokości. Jego liście mają nawet 80 cm długości. Wygląda niezwykle majestatycznie, jednak nadaje się tylko do rozległych salonów, w których tak duża roślina postawiona na podłodze nie przytłoczy, ale nada niezwykłego, egzotycznego klimatu.
Kwiaty na parapet do salonu
Na parapecie w salonie stawia się raczej niewielkie rośliny, koniecznie takie, które tolerują duże nasłonecznienie. W tym miejscu dobrze się będą czuły m.in.:
- storczyk / orchidea (Orchis) – występujące w wielu kolorach ozdobne kwiaty doniczkowe z charakterystycznym, sztywnym pędem i grubymi liśćmi. Nie osiągają dużych rozmiarów, są za to bardzo urokliwe.
- aloes (Aloe vera) – egzotyczna roślina, która nie tylko dodaje wnętrzu urody, ale i zapewnia korzyści zdrowotne. Sok z aloesu ma niezliczone zastosowania, wśród których wymienia się przede wszystkim dobroczynne działanie na skórę.
- pelargonia (Pelargonium) – znana głównie z balkonów i tarasów, jednak można ją uprawiać także w domu. Na słonecznym parapecie odnajdzie się doskonale! A jej kolorowe kwiaty z pewnością rozweselą Twoje mieszkanie.
Pamiętaj, żeby nie zakrywać Twoich kwiatów doniczkowych firankami ani zasłonami. Najlepiej uwydatnisz je, decydując się na żaluzje lub rolety.
Kwiaty wiszące do salonu
Rośliny wiszące dodają przestrzeni lekkości i są doskonałe do mniejszych pomieszczeń, gdyż nie zajmują miejsca na podłodze ani na półkach. W donicy zawieszonej na ścianie lub pod sufitem warto umieścić np.:
- Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) – wiecznie zielone pnącze należące do rodziny obrazkowatych. Ma interesujące liście w kolorze zielonym ze złocistymi plamkami. Może swobodnie zwisać w dół lub oplatać się wokół podpory.
- Bluszcz pospolity (Hedera helix) – popularne w uprawie domowej i ogrodowej pnącze o zimotrwałych liściach. Jego liczne odmiany różnią się od siebie kolorem i kształtem liści. Może wspinać się po podporze lub płożyć.
- Ceropegia woodii – bulwiasty sukulent liściowy. Ma oryginalne listki w kształcie serca ze srebrzystymi wzorami. Jej długie, purpurow0-zielone pędy zwisają w dół swobodnie, mogą też oplatać się wokół palika lub innej podpory.
Niewymagające kwiaty do salonu
Jeśli nie należysz do mistrzów ogrodnictwa i zdarza Ci się zapomnieć o podlewaniu, lepiej wybierz do salonu jedną z roślin, które „wybaczają” czasowe zaniedbanie. Takie gatunki to np.:
- Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifacista) – zimozielona roślina o charakterystycznych, podłużnych liściach w mieczowatym kształcie. Może przetrwać bez podlewania nawet kilka tygodni.
- Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) – ma atrakcyjne, mięsiste, grube, błyszczące liście w kolorze ciemnej zieleni. Bywa określany mianem „żelaznej” rośliny ze względu na swoją odporność na zaniedbania, jest więc świetnym wyborem dla zapominalskich.
- wszelkiego rodzaju kaktusy i sukulenty, które nie potrzebują dużych ilości wody i mogą stać nawet w bardzo intensywnym świetle.
Na co zwrócić uwagę, wybierając rośliny do salonu?
Czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę, aby skutecznie uatrakcyjnić swój salon za pomocą roślin, to m.in. widność pomieszczenia, wilgotność powietrza, rozmiar salonu i styl, w jakim został on urządzony.
W rozległym salonie możesz postawić na podłodze bądź niskich podpórkach donie XXL z dużymi kwiatami doniczkowymi, jednak w mniejszym metrażu nie ma to sensu: lepiej zdecyduj się na drobne okazy, które postawisz na parapecie lub powiesisz pod sufitem.
Pamiętaj że tylko umieszczone w odpowiednim środowisku rośliny będą rosły zdrowo i wyglądały efektownie, dlatego na parapecie stawiaj takie gatunki, które preferują bezpośrednie nasłonecznienie, zaś w głębi pokoju rośliny cieniolubne. Jeżeli wybrane przez Ciebie kwiaty do salonu potrzebują dużej wilgotności powietrza, a w Twoim mieszkaniu jest sucho, kup nawilżacz powietrza albo pamiętaj o regularnym zraszaniu.