Jak zrobić las w słoiku? Sprawdzone sposoby
Las w słoiku to coraz popularniejszy element dekoracji wnętrz. Jest dużo łatwiejszy w uprawie, niż tradycyjne rośliny doniczkowe, gdyż dobrze stworzony las w słoiku tworzy własny ekosystem. W związku z tym nie jest potrzebne ani podlewanie, ani żadne inne zabiegi pielęgnacyjne oprócz okazjonalnego podcięcia i reagowania na ewentualne problemy. A taki ogród w szkle prezentuje się naprawdę okazale!
Sprawdź, co to jest las w słoiku i czym różni się las otwarty od zamkniętego. Czy stworzenie własnego ogrodu w szkle jest trudne? Przedstawiamy szczegółową instrukcję. Z tego tekstu dowiesz się też, jak dbać o mini las w słoiku, aby jak najdłużej cieszyć się jego pięknem.

Czym jest las w słoiku?
Las w słoiku to zbiór roślin umieszczonych w szklanym naczyniu, który dzięki specjalnie dobranej kompozycji tworzy swój własny ekosystem z „prywatnym” mikroklimatem. Taki ogród w szkle odzwierciedla budowę prawdziwego lasu i jest niemal całkowicie samowystarczalny. Jeżeli zostanie prawidłowo wykonany i szczelnie zamknięty, nie trzeba go podlewać. Woda i składniki mineralne krążą w nim w ramach obiegu zamkniętego. (Mowa tu o lesie w słoiku zamkniętym. Istnieje też możliwość stworzenia kompozycji otwartej, jednak ją trzeba pielęgnować podobnie, jak rośliny posadzone w zwykłej doniczce).
Aby las w słoiku nie wysechł, nie zgnił i nie został zniszczony przez szkodniki, trzeba przechowywać go w odpowiednich warunkach.

Jakie materiały są potrzebne do stworzenia lasu w słoiku?
Do stworzenia własnego szklanego ogrodu potrzebne Ci będą:
- duży słój z zamknięciem (w zależności od gustu można zdecydować się na tradycyjny owalny słój albo pojemnik w nieco bardziej fantazyjnym kształcie);
- mech, który dzięki swoim zdolnościom do gromadzenia wody zapewni odpowiednią wilgotność w słoiku. Kupisz go w każdym sklepie florystycznym;
- uniwersalna ziemia ogrodnicza;
- keramzyt, który stworzy warstwę odprowadzającą nadmiar wilgoci;
- węgiel aktywny, zabezpieczający rośliny przed atakami bakterii i grzybów;
- drobny żwirek;
- niewielkie roślinki- do uprawy w zamkniętym szkle świetnie nadają się m.in. bluszcze, paprocie, fittonie, skrzydłokwiaty i fikusy. Pamiętaj, aby w ramach jednego szklanego ogrodu łączyć ze sobą tylko gatunki o podobnych wymaganiach, jeśli chodzi o wilgotność podłoża. W szklanych słojach można sadzić też sukulenty, jednak one ze względu na niską tolerancję wilgoci nadają się lepiej do kompozycji otwartych;
- ozdoby, które nadadzą indywidualnego charakteru Twojemu ogrodowi. Mogą to być m.in. kamyczki w różnych kolorach i kształtach oraz kawałki kory.
Zaopatrz się także w parę rękawiczek, łopatkę lub łyżkę do przesypywania ziemi, nożyk do przycinania roślin i wodę.

Jak zrobić las w słoiku krok po kroku?
Gdy już przygotujesz stanowisko pracy i wszystkie niezbędne elementy, możesz przystąpić do wykonania własnego szklanego ogrodu.
- Oczyść dokładnie słój i wytrzyj go do sucha. Nasyp taką ilość keramzytu, aby pokryć całe dno (warstwa powinna mieć do 2-3 cm grubości).
- Wymieszaj ziemię z odrobiną węgla aktywnego i nasyp około 2 cm podłoża do słoika.
- Dodaj cienką warstwę żwirku (umieść go głównie przy ściankach naczynia, tam, gdzie nie będziesz sadzić roślin), a następnie jeszcze około 3-4 cm warstwę ziemi z węglem aktywnym.
- Delikatnie umieść rośliny w słoiku tak, aby nie dotykały jego ścianek ani przykrywki (najlepiej jest pozostawić trochę rezerwy, gdyż Twój las będzie żył i się rozrastał).
- Pokryj podłoże warstwą mchu.
- Dookoła roślin rozłóż według uznania dodatkowe elementy takie jak kamyczki czy kawałki kory.
- Podlej swój las w słoiku niewielką ilością wody (najlepiej za pomocą strzykawki lub butelki z rozpylaczem) i zamknij słoik.

Jak dbać o las w słoiku?
Słój ze szklanym ogrodem umieść w miejscu osłoniętym przed bezpośrednim działaniem słońca. Nie może to być więc parapet ani żadne inne stanowisko blisko okna. Zbyt duże nasłonecznienie może szybko uszkodzić Twój las w słoiku, który zaparuje, a w środku może wytworzyć się pleśń. Jak rozpoznać, że kompozycja stoi w zbyt słonecznym miejscu? Pierwszym sygnałem są liczne kropelki pojawiające się na ścianach naczynia i widoczne zaparowanie słoika. Aby uratować swój ogród w szkle, w takiej sytuacji jak najszybciej przenieś go w jasne miejsce, osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych i uchyl na kilka godzin pokrywę słoika w celu usunięcia nadmiaru wody. Idealnym stanowiskiem dla lasu w słoiku jest półka położona nieco w głębi pokoju.
A co, jeśli zauważysz, że las się przesuszył? Brązowiejące listki i wysuszony mech mogą świadczyć albo o tym, że kompozycja stoi w zbyt ciemnym miejscu, albo być skutkiem nieszczelności słoika. Podlej wtedy swój szklany ogród i jeszcze raz dokładnie zamknij przykrywkę, a w razie potrzeby przesuń ozdobę nieco bliżej okna. Możesz usunąć wyschnięte części roślin.
I to w zasadzie wszystko! Mini las w słoiku, który stworzył optymalny dla siebie mikroklimat, nie potrzebuje żadnej ingerencji ze strony właściciela. Działać trzeba tylko, gdy pojawiają się kłopoty.

Szklany ogród – najczęstsze problemy
Choć las w słoiku nie wymaga specjalnej pielęgnacji, zdarza się, że pojawiają się w nim skazy. W takim wypadku najlepiej od razu się nimi zająć, aby nie dopuścić do ich rozprzestrzenienia i śmierci całego mini ekosystemu. Poniżej opisujemy najczęstsze problemy, z jakimi mają do czynienia właściciele szklanych ogrodów:
- Usychanie roślin – gdy listki się wysuszają, znaczy to, że korzenie roślin nie dosięgają do wody. Spróbuj podlać nieco las (nie przesadź jednak, by nie doprowadzić do jego zgnicia). Kontroluj sytuację przez kilka dni.
- Wysychanie mchu – kiedy mech robi się suchy i żółknie, a rośliny mają się dobrze, upewnij się, czy ma on kontakt z podłożem i czy kompozycja nie stoi w zbyt nasłonecznionym miejscu. Dobrym pomysłem może być przestawienie słoika w głąb pokoju.
- Gnicie roślin – jeśli rośliny ciemnieją, a po otwarciu słoika czujesz nieprzyjemny zapach, oznacza to, że las gnije. Koniecznie otwórz wtedy pokrywę i pozwól odparować nadmiarowi wody.
- Pleśń w słoiku – gdy na roślinach, korze lub podłożu pojawia się biały puch przypominający watę, oznacza to, że las zaatakowała pleśń. Pojawia się ona pod wpływem zbyt dużej wilgotności i ciemności. Pleśń lubi też chłód. Dlatego jeśli Twój las w słoiku pleśnieje, po usunięciu widocznego nalotu przenieś kompozycję w nieco bardziej jasne i cieplejsze miejsce. Gdy to nie pomoże, zastosuj specjalistyczny środek na pleśń.
- Zaparowanie ścian słoika – okresowe zaparowanie ścianek słoika, w którym jest Twój las w szkle, nie jest niczym niepokojącym. Jeśli jednak jest ono bardzo częste lub na tyle duże, że nie pozwala dostrzec kompozycji, świadczy to o zbyt dużej wilgotności w środku. Rozwiązaniem tego problemu jest zdjęcie pokrywy słoika na kilka godzin (a nawet dni) i przetarcie ścianek czystą ściereczką. Jeśli sytuacja się powtarza, przenieś kompozycję dalej od okna, aby docierało do niej słabsze światło.
- Muszki w słoiku – w zamkniętej kompozycji, jaką jest las w słoiku, mogą zalęgnąć się ziemiórki. Co prawda dorosłe osobniki nie stanowią zagrożenia dla ekosystemu, wyglądają jednak mało estetycznie. A ich larwy mogą szkodzić korzeniom roślin, zjadając je, gdy ziemia nie jest odpowiednio wilgotna. Aby pozbyć się muszek, zastosuj środek owadobójczy lub przygotuj pułapkę.

Sezonowa dekoracja – zimowy las w słoiku
Ogrody w szkle są świetną dekoracją mieszkania, doskonale sprawdzą się też jako prezent np. z okazji urodzin, rocznicy ślubu czy innej ważnej uroczystości. Oprócz standardowego „letniego” lasu w słoiku można zdecydować się też na przygotowanie jego zimowej, świątecznej wersji, która stanie się oryginalną ozdobą bożonarodzeniową.
Jak zrobić zimowy las w słoiku?
Efektowny zimowy ogród w szkle wykonasz, łącząc gałązki drzewa iglastego (np. świerk, jodła) ze świątecznymi ozdobami. W tej roli sprawdzą się np. figurki przedstawiające św. Mikołaja, renifery czy bałwanki, a także lampiony, lampki LED, bombki albo sztuczny śnieg w sprayu.
W zależności od rodzaju wykonania może to być mini las w słoiku, który przetrwa długi czas lub dekoracja tylko na kilka tygodni. Trwałą ozdobę tworzy się analogicznie, jak zwykły szklany ogród, zmieniając tylko rodzaj roślin i dodając tematyczne dekoracje. Jeśli chcesz przygotować prostą dekorację tylko na święta, umieść gałązki bezpośrednio na dnie słoika lub na warstwie żwirku.