Blog > Rośliny > Skrzydłokwiat – jakie są odmiany i jak o niego dbać?

Skrzydłokwiat – jakie są odmiany i jak o niego dbać?

Skrzydłokwiat to roślina oczyszczająca powietrze. Modny w czasach PRL-u, dziś na nowo gości w naszych biurach i domach. Ceniony jest za wyjątkowe, śnieżnobiałe kwiaty. Poznaj popularne odmiany skrzydłokwiatu i dowiedz się, jak należy go pielęgnować. Jak często trzeba podlewać tę roślinę i czy skrzydłokwiat bardziej lubi jasne, czy ciemne stanowiska? Te i inne informacje prezentujemy w poniższym tekście.

Skrzydłokwiat - pochodzenie

Skrzydłokwiat – pochodzenie

Skrzydłokwiat, którego łacińska nazwa to Spathiphyllum, pochodzi z bagnistych terenów Ameryki Południowej i Środkowej, a także niektórych obszarów Azji i Oceanii. Skrzydłokwiaty porastają runo i dolne partie lasu, gdzie są osłonięte przez wysokie drzewa i dociera do nich przytłumione światło. Przed XX. wiekiem roślina ta nazywana była w Polsce „skrzydłolistem”, co było bardziej zbliżone do łacińskiej nazwy: Spathiphyllum, którą można przetłumaczyć jako „szablolist”.

Skrzydłokwiat - gatunki i odmiany

Skrzydłokwiat – gatunki i odmiany

Rodzaj roślin Spathiphyllum należy do obrazkowatych i obejmuje aż 49 gatunków. Wielkość liści i kwiatów zależy od gatunku. Rośliny te mogą mieć wysokość od 25 cm nawet do 1 m.

W Polsce najpopularniejsze gatunki to skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum) oraz skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii). Obydwie wyróżniają śnieżnobiałe kwiatostany przypominające kształtem kwiat anturium. Poniżej znajdziesz dokładniejszą charakterystykę tych kilku często spotykanych gatunków.

Skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum

Ta odmiana skrzydłokwiatu wyrasta do około 60-80 cm wysokości. Ma budowę krzaczastą, z szerokim przekrojem (szerokość całej rośliny jest mniej więcej taka sama, jak jej wysokość). Kwitnie późną wiosną i wczesnym latem, tworząc pojedynczy kwiatostan o charakterystycznym kształcie kolby z biało-zieloną, podłużną pochwą kwiatową. Ma długie liście o zaostrzonym wierzchołku.

Skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii)

Wyjątkowo wysoka odmiana skrzydłokwiatu: wyrasta nawet do 180 cm. Blaszki liściowe tej rośliny są podłużne i lancetowate, z wyraźnie zaostrzonym wierzchołkiem. Podobnie jak skrzydłokwiat kwiecisty, odmiana ta tworzy pojedynczy, spiczasty kwiatostan przypominający z wyglądu kolbę kukurydzy. Kwiatostan otoczony jest białą pochwą kwiatową. 

Skrzydłokwiat Chopin (Spathiphyllum Chopin)

Wyrasta na około 30-60 cm. Wyróżnia się wysokimi, sztywnymi, błyszczącymi i intensywnie zielonymi liśćmi, które w połączeniu z białymi kwiatami wyglądają bardzo efektownie. Kwiaty skrzydłokwiatu Chopin mają łyżkowaty kształt i wydzielają przyjemny zapach. Jeśli roślina ma zapewnione odpowiednie warunki, kwitnienie utrzymuje się przez większość roku.

Skrzydłokwiat - wymagania i uprawa

Skrzydłokwiat – wymagania i uprawa

Skrzydłokwiat należy do roślin łatwych w uprawie: aby utrzymać jego efektowny wygląd i kwitnienie, wystarczy zapewnić mu odpowiednie warunki świetlne i posadzić w optymalnej ziemi oraz zadbać o regularne podlewanie. Ponieważ lubi wilgoć, dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w nawilżacz powietrza lub zraszanie rośliny.

Skrzydłokwiat – podlewanie

Roślina ta lubi wilgotne podłoże. Nadmierne przesuszenie może powodować wysuszanie końcówek liści. W sezonie letnim skrzydłokwiat należy podlewać często, nawet 3 razy w tygodniu. Dobrą praktyką jest również regularne zraszanie, które zapewni roślinie wilgotne środowisko. 

Zimą podlewanie możemy ograniczyć do 1-2 razy w tygodniu. Przydatnym rozwiązaniem dla skrzydłokwiatu jest donica z systemem nawadniającym, która umożliwia roślinie pobieranie niezbędnych ilości wody.

Jeśli skrzydłokwiat dostaje za mało wody, jego liście i kwiaty staną się wiotkie i opadające.

Skrzydłokwiat – stanowisko

Jako roślina porastająca lasy równikowe, skrzydłokwiat lubi stanowiska ciepłe i wilgotne, z dala od przeciągów. Latem temperatura na jego stanowisku powinna oscylować w granicach 18-25 stopni Celsjusza. Zimą nie może być niższa niż 16 stopni (optymalna temperatura to 18 stopni). 

Skrzydłokwiat lubi przytłumione, rozproszone światło, dlatego latem świetnie będzie się czuł w półcieniu i w jasnym miejscu. Bezpośrednie słońce może doprowadzić do poparzenia i nieodwracalnego uszkodzenia liści. Zimą, gdy słońca nie ma tak dużo, skrzydłokwiat powinien stać na jasnym stanowisku.

Ze względu na to, że skrzydłokwiat lubi wilgotne powietrze, może być on uprawiany w kuchni lub łazience. Roślina ta sprawdzi się świetnie w pomieszczeniach biurowych, ponieważ jest łatwa w uprawie i ma niskie wymagania świetlne.

Skrzydłokwiat – ziemia i podłoże

Do uprawy skrzydłokwiatu niezbędna jest przepuszczalna, próchniczna ziemia na bazie torfu. Może to być mieszanka ziemi próchniczej lub kompostu z piaskiem albo torfem. Podłoże powinno mieć lekko kwaśny odczyn (pH 5-6).

Skrzydłokwiat – jaka doniczka?

Donica do uprawy skrzydłokwiatu musi być na tyle duża, aby korzenie miały miejsce do wzrostu, jednak nie należy przesadzać ze średnicą, gdyż to może prowadzić do przelewania rośliny. Dno powinno być wyposażone w dziurki umożliwiające odprowadzanie nadmiaru wody.

Wizualnie do głębokiej zieleni liści oraz bieli kwiatów skrzydłokwiatu pasują jasne (nawet białe) donice, jednak ich kolor jest oczywiście kwestią indywidualną, zależną też od gustu właściciela rośliny i estetyki mieszkania.

Skrzydłokwiat – nawożenie

W okresie kwitnienia, między kwietniem a wrześniem skrzydłokwiat należy nawozić nawozem do roślin kwitnących zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Nawożenie powtarzamy, w zależności od potrzeb, co 2-3 tygodnie. Popularnym problemem jest brak nowych kwiatostanów lub bardzo mała ich ilość. Sygnalizuje to konieczność dokarmienia rośliny poprzez nawożenie.

Skrzydłokwiat – rozmnażanie

W celu rozmnożenia rośliny należy podzielić karpy, najlepiej w taki sposób, by z nowych egzemplarzy wyrastały minimum 4 liście. Karpy sadzimy do przepuszczalnej, próchnicznej ziemi na bazie torfu i podlewamy. Zabieg rozmnażania skrzydłokwiatu najlepiej przeprowadzać wiosną, w kwietniu lub maju.

Skrzydłokwiat - choroby i zła pielęgnacja

Skrzydłokwiat – choroby i zła pielęgnacja

Choć skrzydłokwiat nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i uważany jest za łatwy w uprawie, pewne zaniedbania lub po prostu niekorzystne warunki mogą doprowadzić do kłopotów. Poniżej przedstawiamy najczęstsze z nich.

Skrzydłokwiat nie kwitnie

Gdy roślina ma zapewnione odpowiednie warunki, może kwitnąć nawet kilka razy w roku. Co, jeśli kwiaty wcale się nie pojawiają? Przede wszystkim upewnij się, że Twój skrzydłokwiat otrzymuje odpowiednią dawkę światła. Choć generalnie jest rośliną cieniolubną, do odpowiedniego wzrostu i kwitnienia potrzebuje jednak nieco promieni słonecznych. 

Zwróć też uwagę, by podlewać doniczkę z rośliną, jednak nie przesadnie obficie, gdyż gnicie korzeni jest skuteczną przeszkodą w kwitnieniu.

Zdarza się też tak, że skrzydłokwiat przestaje kwitnąć w wyniku stresu: przesadzanie, wahania temperatury i inne zmiany mogą spowodować, że na jakiś czas zostanie ono wstrzymane. Zadbaj wówczas o to, aby Twój skrzydłokwiat stał spokojnie w optymalnym dla niego miejscu, a niedługo kwiaty powinny pojawić się z powrotem.

Nie zapomnij także o regularnym nawożeniu w okresie wegetacji. Brak składników odżywczych to częsty powód braku kwitnienia.

Skrzydłokwiat ma żółte, brązowe, czarne liście

Żółknące liście są zwykle skutkiem nadmiernego nasłonecznienia. Gdy je zauważysz, przestaw roślinę w miejsce o rozproszonym świetle. Może to być też konsekwencja niedoboru azotu (wówczas pomoże regularne nawożenie) albo ataku szkodników (wtedy oprócz zmiany koloru liści zaobserwujesz też inne objawy, np. pojawianie się pajęczynki na spodniej stronie liści).

Brązowienie liści z żółtą obwódką są z dużym prawdopodobieństwem efektem przelania. Gdy korzenie zanurzone są w gnijącej wodzie, nie mogą swobodnie oddychać.

Czarne liście mogą świadczyć o przemrożeniu. Nie otwieraj okien w ziemie, gdy w pobliżu znajduje się skrzydłokwiat, pamiętaj także o zabezpieczeniu nowo kupionej rośliny podczas transportu.

Przelany skrzydłokwiat

Przelany skrzydłokwiat jest bardzo trudny do uratowania. Gdy bryła korzeniowa już częściowo zgniła, jedynym sposobem uratowania rośliny jest wydobycie jej z donicy i wyrzucenie całego podłoża, odcięcie sekatorem zgniłych części i umieszczenie skrzydłokwiatu w nowym, odpowiednio przepuszczalnym podłożu (koniecznie w donicy z odpływem). Po tych zabiegach postaw roślinę w suchym, przewiewnym miejscu i przez kilka dni w ogóle jej nie podlewaj.

Skrzydłokwiat ma oklapłe liście

Więdnące, oklapłe liście skrzydłokwiatu mogą być wynikiem dwóch skrajnych sytuacji: przesuszenia rośliny lub jej przelania. Dlatego jeśli zauważysz ten problem, sprawdź przede wszystkim stan podłoża.

Skrzydłokwiat – grzyb

Chorobom grzybowym skrzydłokwiatu sprzyja niewłaściwa pielęgnacja i złe warunki, zwłaszcza za niska temperatura i przeciągi. Grzyb może objawiać się na dwa sposoby: poprzez plamistość liści (ciemnobrązowe plamy na liściach z żółtą obwódką) lub pierścieniową plamistość (wodniste, okrągłe plamy).

Gdy zauważysz takie objawy, przede wszystkim odizoluj skrzydłokwiat od pozostałych roślin domowych, jeśli takie posiadasz, aby nie dopuścić do ich zakażenia. Następnie usuń listki dotknięte zmianami, a całą roślinę spryskaj preparatem grzybobójczym.

Pytanie i odpowiedzi

Pytanie i odpowiedzi

Jak ożywić skrzydłokwiat?

Możesz stosować nawozy naturalne np. z pokrzywy lub biohumus lub regularnie nawozić preparatami wieloskładniowymi zgodnie z zaleceniami producenta.

Czym podlewać skrzydłokwiat, aby zakwitł?

Do optymalnego wzrostu skrzydłokwiat potrzebuje podlewania przegotowaną, odstaną wodą albo wodą filtrowaną. Nie jest polecane nawadnianie jej cieczą prosto z kranu. Najlepiej sprawdza się lekko ciepła, miękka woda.

Jak uratować przelany skrzydłokwiat?

Delikatnie wyjmij roślinę z donicy i sprawdź, w jakim stanie są korzenie. W razie potrzeby usuń ich przegniłe części. Wymień podłoże na suche i umieść skrzydłokwiat w przewiewnym miejscu. Jeśli w Twojej doniczce nie ma jeszcze dziurek odpływowych, zrób je lub wymień donicę.

Dlaczego skrzydłokwiat ma zielone kwiaty?

Może to świadczyć o niedoborze światła, przestaw więc roślinę w bardziej widne miejsce. Latem nie narażaj jej jednak na bezpośrednie nasłonecznienie. Pomóc może też regularne nawożenie, gdyż zdarza się, że zielenienie kwiatów jest skutkiem niedoboru składników odżywczych.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Zdrowy skrzydłokwiat, który ma zapewnione odpowiednie warunki, powinien kwitnąć kilka razy w roku. Jeśli tak się nie dzieje, zadbaj o właściwe oświetlenie i nawadnianie rośliny oraz upewnij się, że nie jest ona przestawiana bez potrzeby. Przyczyną może być m.in. za mała ilość światła, przelanie, stres lub brak składników odżywczych.

Czy skrzydłokwiat oczyszcza powietrze?

Tak, skrzydłokwiat cechuje się wysoką zdolnością oczyszczania powietrza. Absorbuje zanieczyszczenia, w tym głównie alkohole, benzen i formaldehyd i oczyszcza powietrze ze smogu. Z tego powodu jest nie tylko piękną, ale i bardzo pożyteczną rośliną domową.

Czy skrzydłokwiat jest trujący?

Niestety skrzydłokwiat jest rośliną trującą, której spożycie powoduje podrażnienie gardła i jamy ustnej, a także zaburzenia rytmu serca. Dlatego osoby mające w domu maluchy lub zwierzęta powinny trzymać roślinę poza ich zasięgiem.