Blog > Porady > Co trzeba wiedzieć o fittoni?

Co trzeba wiedzieć o fittoni?

Fittonia jest piękną rośliną i mogłaby być subtelną ozdobą mieszkania estety. Najpierw jednak powinien on poznać arkana uprawy egzotycznej podopiecznej. Fittonia jest dziś popularna i mało kto wie, że pochodzi aż z Ameryki Południowej. Najczęściej można spotkać ją w Peru. Można powiedzieć, że to źródło problemów domorosłych polskich ogrodników. Bo jak tu stworzyć ulubienicy warunki tropikalnego lasu deszczowego?

Malowane liście fittoni
Malowane liście fittoni

Malowane liście fittoni

W Polsce najczęściej uprawiana jest Fittonii verschaffeltii. Liście mają różne zabarwienie – okrągławe, ciemnozielone z dekoracyjnym unerwieniem w kolorach od bieli po róż. Fittonia jest niska, osiąga wysokość do 20 cm. Możemy ją komponować z innymi roślinami o ozdobnych liściach np. paprociami i bluszczami.
Jest rośliną wieloletnią, doniczkową, uprawianą w mieszkaniach… Tu z dużą przyjemnością mogę powiedzieć, że idealnie nadaje się do kompozycji w szklanych ogrodach, w których sprawdza się na medal.Woda krąży tam w obiegu zamkniętym: paruje z liści, skrapla się na szklanych ściankach i wsiąka w podłoże. Już dziś z tego miejsca zachęcm Was do śledzenia fanpage’a firmy Tomaszeski, na którym ogłaszane są warsztaty robienia lasów i ogrodów w szkle.

Malowane liście fittoni dlatego musimy założyć szczególną troskę przy pielęgnacji w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem. Trudno się dziwić, że jej wymagania są związane z miejscem pochodzenia. Najlepiej czuje się w cieniu lub półcieniu, więc lepiej nie stawiajmy jej na nasłonecznionym parapecie (zagrożenie oparzeń słonecznych, a nawet usychania). Nie będzie też wdzięczna za skoki termiczne i przeciągi. W zimie minimalna temperatura nie może spaść poniżej 18 stopni Celsjusza.

Oprócz ciepłolubności jej najbardziej charakterystyczną cechą jest wymaganie wysokiej wilgotności powietrza. Podlewanie powinno być obfite (latem 3 razy w tygodniu, zimą co pięć dni). Wodę z podstawki usuwamy, aby do korzeni docierało powietrze. Inaczej zgniją. Dobrze reaguje na zraszanie. Latem zraszamy codziennie, zimą co drugi dzień. Woda powinna być miękka o temperaturze pokojowej. Dobrze się czuje w towarzystwie innych roślin (parowanie z ich liści też jest źródłem wody).Wiosna i latem zasilamy roślinę co czternaście dni płynnym nawozem wieloskładnikowym. Nie stosujemy nabłyszczacza, który powoduje powstawanie brązowych plam na liściach. Niepokojące objawy mogą się pojawić również z innych przyczyn.

Co złego się dzieje z fittonią?

Fittonia nie może stać koło kuchenki gazowej. Żółknące dolne liście to rezultat zalania rośliny. Fittonię przesadzamy co roku, na wiosnę. Najlepsze podłoże to substrat torfowy lub mieszanka ziemi liściowej, torfu i piasku o pH 5,0-6,0 (może być też uniwersalne podłoże do roślin doniczkowych).Doniczka powinna być niewielka i dość płaska, ponieważ kwiat ma ubogi system korzeniowy. Konieczny jest dobry drenaż. Jest rozmnażana przez sadzonkowanie. Sadzonki ukorzeniają sięw temperaturze 22-24 stopni Celsjusza. Najczęstsze dręczące ją choroby i szkodniki to przędziorki i mszyce.