Blog > Porady > Sundavilla: rozmnażanie, zimowanie i zagrożenia

Sundavilla: rozmnażanie, zimowanie i zagrożenia

Jak już zapewne wiecie, w czerwcu rośliną miesiąca w sklepie firmowym Tomaszewski jest sundavilla. Zachęcam do lektury trzeciej porady jej dotyczącej. Z poniższego tekstu dowiecie się, jak rozmnażać roślinę, co zrobić z nią w okresie zimowym, a także na co jest narażona.

sundavilla

Sundavilla: rozmnażanie

Jeśli spodoba się Wam sundavilla i będziecie mieli ochotę powiększyć swoją kolekcję roślin, to możecie pokusić się o jej rozmnożenie. Najlepszą na to porą jest wiosna. Jeśli sundavilla przezimowała u Was z powodzeniem, to należy pobrać z niej 8-10 centymetrowe sadzonki wierzchołkowe z co najmniej dwiema parami zdrowych liści i ukorzenić je – najlepiej w specjalnej mnożarce podgrzewanej od dołu lub pojemniku, który będzie można przykryć. Ważne, aby zapewnić sadzonkom temperaturę 25 stopni C, wysoką wilgotność powietrza oraz stale wilgotne podłoże. Rośliny otrzymane w ten sposób powinny zakwitnąć jeszcze tego samego roku.

Zobacz rośliny kolekcjonerskie dostępne w naszym sklepie:

sundavilla

Sundavilla: co jej zagraża?

Przyczyną występowania chorób lub szkodników są najczęściej błędy uprawowe i niezapewnienie odpowiednich warunków uprawy. Roślina może być atakowana przez mączlika szklarniowego, wełnowce, przędziorki, tarczniki lub choroby grzybowe, z których najczęściej występującą jest fuzarioza.

sundavilla

Sundavilla: jak zimować?

W polskich warunkach sundavilla nie ma szans przetrwać zimy na zewnątrz. Dlatego gdy temperatura nocą zaczyna spadać do 10 stopni C, należy przenieść roślinę do pomieszczenia. Powinna zimować w dobrze oświetlonym miejscu w temperaturze ok. 15-18 stopni C. Zdarzyć się może, że część liści opadnie, ale jeśli roślina przetrwa zimowanie, to wiosną je odzyska. Podlewajcie oszczędnie, nie nawoźcie i zapewnijcie dostateczną wilgotność powietrza. Wiosną, gdy pojawią się nowe liście, sandavillę można przesadzić do nowej doniczki – zwłaszcza, jeśli korzenie przerosły zbytnio podłoże. Jeżeli roślina nie potrzebuje przesadzania, wystarczy wymienić wierzchnią warstwę ziemi na świeżą. Sandavilla preferuje przepuszczalne żyzne podłoże z dodatkiem torfu. Wiosną należy ją także przyciąć, co pobudzi do wytworzenia nowych pędów i obfitego kwitnienia. Roślinę wystawcie na zewnątrz dopiero po ustaniu wiosennych przymrozków, gdy temperatura w nocy nie spada poniżej 15 stopni. Wcześniej hartujcie ją, wynosząc na zewnątrz w ciepłe dni.

Krótkie podsumowanie

Sundavilla jest atrakcyjną ozdobą tarasów i balkonów. Zachęcam do jej uprawy i łączenia w kompozycjach z innymi roślinami o podobnych wymaganiach. Pomimo braku mrozoodporności przez całe lato będzie cieszyć Wasze oczy pięknymi kwiatami i przy odrobinie szczęścia może być rośliną nie tylko na jeden sezon. Pamiętajcie, aby przy zakupie wybierać rośliny zdrowe i silne, z mocnym systemem korzeniowym, bez oznak chorób i szkodników. Niestety nie ma róży bez kolców, a sundavilli bez ani jednego minusa. Cała roślina jest trująca. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne wykonujcie więc w rękawicach ochronnych i uważajcie, jeśli w pobliżu są dzieci. Zakładam jednak, że nie będziecie spożywać tej rośliny, tylko delektować się jej pięknem 🙂

Zobacz wszystkie nowości dostępne w naszym sklepie.