Blog > Porady > Jak zwalczać przędziorka?

Jak zwalczać przędziorka?

Przede wszystkim lepiej zapobiegać niż później leczyć. Z tym zgodzi się chyba każdy, kto przeczyta ten tekst. Chciałbym Was uczulić, aby już w centrum ogrodniczym czy kwiaciarni dokładnie oglądać rośliny, które chcecie kupić. Kilka wskazówek dałem Wam we wcześniejszym artykule, do którego teraz odsyłam: Na co zwracać uwagę przy zakupie roślin. Jeśli zastosujecie się do tego, unikniecie późniejszych problemów i zaoszczędzicie dużo czasu, a także pieniędzy.

Jak zwalczać przędziorka?
Jak zwalczać przędziorka?

Jak zwalczać przędziorka? – objawy

Przede wszystkim liście naszych roślin domowych i biurowych powinny być ciemnozielone, bez plam i przebarwień. Jeśli zauważycie takie objawy, jak na zdjęciu poniżej, od razu podnieście liść, aby sprawdzić czy na spodniej stronie znajduje się drobna pajęczynka. Nie pajęcza sieć z wyraźnymi nićmi, ale delikatna, jedwabista i cieniutka!

jak zwalczać przedziorka
Liść aspidistry zaatakowany przez przędziorki

Ekologiczne metody zwalczania przędziorka

Zdarzają się sytuacje, w których nie możemy zastosować oprysku i środka chemicznego, bo rośliny ustawione są w przestrzeni publicznej. Ludzie mogą dotykać roślin i istnieje ryzyko, że może dojść do zatrucia. Wtedy zalecam zastosowanie ekologicznej metody zwalczania przędziorka, polegającej na wykorzystaniu jego wrogów naturalnych. Jednym z nich jest dobroczynek kalifornijski (Neoseiulus californicus).  Te małe roztocza odżywiają się kilkoma gatunkami przędziorka, dzięki czemu ich zastosowanie jest możliwe w przestrzeniach publicznych i mieszkaniach. Na efekty tej metody trzeba czekać nieco dłużej niż przy zastosowaniu oprysku, ale dzięki temu unikamy konieczności stosowania chemii. Jeśli doroczynek nie zwalczy wszystkich przędziorków, to przynajmniej ograniczy ich ilość do takiej, która nie będzie zagrażać naszym roślinom.

Jak zwalczać przędziorka

Domowe metody zwalczania przędziorka

Przędziorek atakuje najintensywniej w okresie grzewczym, gdy odkręcamy kaloryfery, a powietrze staje się suche. To istny raj dla tego szkodnika. A skoro to lubi,  jest to dla nas znak, że musimy mu trochę utrudnić życie i podnieść wilgotność powietrza. Tu zalecam regularne zraszanie roślin – zanieście roślinę pod prysznic i dokładnie opyskajcie liście letnią wodą od górnej i spodniej strony. Zabieg ten powtarzajcie przynajmniej raz w tygodniu.

W przypadku dużych roślin i ciężkich donic, gdy mamy problem z  ich przenoszeniem, zalecam inny domowy sposób polegający  na regularnym i dokładnym przemywaniu liści od spodniej i górnej strony. Roztwór do przygotowania: w 1 litrze wody należy rozpuścić 20 gramów szarego mydła (4 płaskie łyżeczki)  i dodać 10 ml denaturatu.

Inny sposób to zastosowanie wyciągu z czosnku i cebuli: do pojemnika z litrem wody dodajcie około 25-30 gramów czosnku i odstawcie na 12 godzin. Później rozcieńczcie to w stosunku 1:1 i po odcedzeniu opryskajcie dokładnie roślinę. Jeśli w pojemniku coś zostanie, można użyć wyciągu do podlewania. Uwaga: preparat po upływie doby traci swoją skuteczność, więc trzeba przygotować nowy.

Jak zwalczać przędziorka – metoda chemiczna

Do zwalczania tego szkodnika służą preparaty z grupy akarycydów (środki roztoczobójcze do zwalczania m.in. roztoczy i pajęczaków). Chciałbym Wam polecić jakiś preparat, jednak tego nie zrobię, ponieważ co jakiś czas zmieniają się zalecenia. Aby być na bieżąco, trzeba podeprzeć się kalendarzem ochrony roślin. Centra ogrodnicze sprzedają preparaty ochrony roślin, a pracownicy doradzą Wam, jaki środek będzie skuteczny! Przed zastosowaniem dokładnie przeczytajcie zalecenia i przestrzegajcie zasad BHP.

 

Jakie rośliny najczęściej atakuje przędziorek?

Tu ilość gatunków jest szeroki. Wymienię te najczęściej spotykane: alokazje, fikusy, aspidistry, kalatee, paprocie, pelargonie. Zagrożone są także palmy. Pamiętajcie proszę, że szkodnik ten szybko rozmnaża się i może atakować wszystkie rośliny w domu i biurze.

 

PODSUMOWUJĄC:

  • przy zakupie roślin sprawdzajcie dokładnie, czy rośliny są zdrowe (Na co zwracać uwagę przy zakupie roślin?)
  • dbajcie o zapewnienie wilgotnego powierza w pomieszczeniu
  • zraszajcie kwiaty domowe wyciągiem z cebuli i czosnku (nawet profilaktycznie!)
  • regularnie podlewajcie rośliny
  • po środki chemiczne sięgajcie w ostateczności, stosując się do zaleceń z ulotki