Blog > Porady > Jak dbać o trujące rośliny?

Jak dbać o trujące rośliny?

W Waszych domach można spotkać wiele atrakcyjnych gatunków i odmian, ale nie zawsze pamiętacie, że niektóre z nich mogą być niebezpieczne. Zapamiętajcie nazwy kilku z nich i zachowajcie ostrożność

Gwiazda Betlejemska (Poinsecja)

Trujące rośliny domowe. Poinsecja, zwana potocznie Gwiazdą Betlejemską, to znana chyba wszystkim roślina, która kojarzy nam się z okresem świąt Bożego Narodzenia. Gwiazda Betlejemska wymaga stanowiska słonecznego. Zwracajcie uwagę, aby utrzymywać stale wilgotne podłoże. Uwaga: ta niepozorna roślina wytwarza we wszystkich swoich częściach sok, który w kontakcie ze skórą powoduje jej zapalenie. Zawarte w niej substancje cyjanogenne, takie jak euforbina oraz kwas euforbinowy, mogą wywołać zatrucia, a w kontakcie z oczami nawet utratę wzroku!

trujące rośliny

Wilczomlecz ołówkowy (Euphorbia tirucalli)

Łatwa w uprawie i szybko rosnąca roślina, potrzebująca dużej ilości światła słonecznego. Wymaga regularnego podlewania, ale nie przesadźmy z ilością wody, bo konsekwencją tego może być powstanie zgnilizny. Ten sukulent, podobnie jak poinsecja, wytwarza sok, który powoduje podrażnienia skóry, dlatego zanim zabierzemy się za jego przesadzanie lub rozmnażanie, obowiązkowo załóżmy rękawiczki.

Figowiec sprężysty (Ficus elastica)

Gwiazda betlejemska i wilczomlecz ołówkowy to nie wszystkie trujące rośliny domowe. Kolejnym przykładem jest figowiec sprężysty. To bardzo popularna roślina ozdobna. Charakterystyczne dla niej duże, błyszczące liście nadają jej uroku. Figowce dobrze rosną w miejscach, gdzie światło słoneczne jest rozproszone. Konsekwencją zmiany miejsca rośliny lub nadmiernego podlewania może być opadanie liści, dlatego zachowajmy umiar i podlewajmy z rozwagą. Warto od czasu do czasu przetrzeć powierzchnię liści szmatką ze specjalnym preparatem i zraszać je spryskiwaczem, aby dodać wilgoci. Uwaga: wydzielina Ficus elastica może powodować podrażnienia skóry u osób uczulonych.

Oleander pospolity (Nerium oleander)

Oleander to roślina, która w okresie od maja do września kwitnie bardzo obficie. Wypuszcza kwiaty w kolorze czerwonym, białym lub różowym. Za sprawą dużego przyrostu możemy uznać ją za roślinę krzewiastą. Oleander zawiera w swoich długich, lancetowatych liściach trujące glikozydy nasercowe, wywołujące zaburzenia mięśnia sercowego, dlatego przy jego pielęgnacji zachowujmy ostrożność. Gatunek ten dobrze znosi cięcie, które zawsze wykonujmy w odzieży ochronnej. Najlepszym stanowiskiem dla oleandra są miejsca słoneczne i przewiewne. Dużym jego atutem są małe wymagania glebowe i znoszenie zasolenia.

trujące rośliny

Kroton (Trójskrzyn)

Liście krotona zawierają sok mleczny, który może wywołać biegunkę i wymioty, a przy kontakcie z oczami spowoduje ich łzawienie i pieczenie. Za takie objawy odpowiedzialne są estry diterpenowe. Trójskrzyn wymaga stanowisk słonecznych. W takich warunkach zaobserwujemy jego ciekawe przebarwienia. Odpowiednim podłożem będzie substrat torfowy, który powinien być systematycznie nawadniany. W okresie od marca do września stosujmy dodatkowe nawożenie. Dodatkowo 2-3 razy w tygodniu zraszajmy liście krotona, by utrzymać odpowiednią wilgotność.

trujące rośliny

Trujące rośliny nie stanowią śmiertelnego niebezpieczeństwa dla nas czy naszych bliskich. Wystarczy przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne w rękawiczkach.