Blog > Rośliny > Starzec, Senecio – gatunki sukulentowe

Starzec, Senecio – gatunki sukulentowe

Pochodzenie

Pochodzenie

Większość gatunków sukulentowych pochodzi z południowej Afryki i Madagaskaru, gdzie w tropikalnych, górzystych rejonach na wysokości 1500 -2000 m niektóre gatunki Starca (Senecio) tworzą gęste dywany.

Gatunki i odmiany

Gatunki i odmiany

Szacuje się, że Starzec obejmuje około 2000 gatunków. Są wśród nich rośliny zielne, sukulenty, krzewy i drzewa. Część gatunków uprawia się jako rośliny ogrodowe lub balkonowe, a kilka z nich znalazło zastosowanie w uprawie doniczkowej jako rośliny do wystroju wnętrz. Większość z tych gatunków tworzy płożące formy o cylindrycznych pędach.

Senecio rowleyanus ma długie cylindryczne pędy, na których osadzone są kuliste liście kształtem i kolorem przypominające nasiona zielonego groszku.

Podobny wygląd mają rośliny z gatunku Senecio herrieanus. Jego kuliste liście przypominają niedojrzałe jagody. Gatunek ten pochodzi z południowo – zachodniej Afryki.

Gatunek Senecio citriformis pochodzący z Kraju Przylądkowego ma liście kulisto wydłużone kształtem przypominające małe cytrynki.

Senecio kleinia ma pokrój krzaczasty, jego pędy są grube, zakończone pióropuszem wąskich liści.

Senecio haworthii to silnie rozgałęziona roślina o grubych cylindrycznych pędach pokrytych liśćmi z filcowatym, białym nalotem. Większość wyżej wymienionych gatunków może zakwitać, ale ich kwiaty są niepozorne.

Na szczególną uwagę zasługuje gatunek Senecio macroglossus, jego liście kształtem przypominają liście naszej hedery, ale liście są skórzaste, mięsiste, grube w dotyku i mają zdolność gromadzenia wody. Rośnie szybko. Tworzy długie pędy, w mieszkaniu nie zakwita. Bardzo atrakcyjną rośliną jest jego odmiana „Variegatus” o zielonych  liściach z pięknymi jasnymi przebarwieniami.

Pielęgnacja i uprawa

Pielęgnacja i uprawa

Starzec potrzebuje miejsc jasnych, a nawet słonecznych. Jedynie odmianę „Variegatus należy chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem szczególnie w godzinach południowych.

Wiosną i latem dobrze im będzie w temperaturze pokojowej, zimą wskazane jest, aby zapewnić miejsce z temperaturą około 15oC.

W okresie od marca do sierpnia podlewać dość obficie,  zawsze po lekkim przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża. Zimą mocno ograniczyć podlewanie, zwłaszcza jeśli roślinę trzymamy w niższych temperaturach.

Nie należy jednak dopuszczać do mocnego przesuszenia podłoża. Rośliny te są bowiem wrażliwe tak na nadmiar jak i brak wody. W miesiącach intensywnego wzrostu od kwietnia do sierpnia raz na 2-3 tygodnie podlać mieszanką nawozową do kaktusów. Rośliny z rodzaju Senecio nie mają specjalnych wymagań, co do wilgotności powietrza, nie potrzebują zraszania.

Gatunki o kulistych liściach nie wymagają częstego przesadzania. Senecio macroglossus rośnie bardzo szybko i rośliny z tego gatunku zaleca się przesadzać co roku, najlepiej wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Na dno doniczki należy dać drenaż. Dobrym podłożem będzie uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej na bazie torfu z dużym dodatkiem grubo ziarnistego piasku (3:1).

Gatunki sukulentowe z rodzaju Senecio rozmnaża się z sadzonek pędowych.

Gdzie przechowywać?

Gdzie przechowywać?

Rośliny z gatunków o koralikowatych liściach ze względu na ich zwisłe formy należy ustawiać na jakiś podwyższeniach albo podwieszać w witrynie okna wschodniego lub zachodniego. Starca można też umieścić w pobliżu okna południowego czy też zachodniego. Senecio macroglossus, gatunek o liściach podobnych do hedery rośnie bardzo szybko i najlepszą formą dla niego będzie oplątywanie pędów wokół patyczków, drabinek lub innych akcesoriów służących do podtrzymywana pędów roślinnych. Roślinę z odmiany „Variegatus można ustawić na parapecie okna wschodniego lub w pobliżu okna zachodniego.

Senecio, jako sukulenty dobrze będą się czuły w ogrodzie zimowym.

Ciekawostki i porady eksperta

Ciekawostki i porady eksperta

Niektóre źródła przyrodnicze podają, że pokaźnych rozmiarów krzaczaste sukulenty z rodzaju Senecio można też znaleźć w wysokich górach, w ekstremalnych dla roślin warunkach klimatycznych, gdzie noce są mroźne, a w dzień panują letnie temperatury.

Senecio macroglossus odmiana „Variegatus” ze względu na kolorystykę będzie doskonałą rośliną do kompozycji roślin sukulentowych.

Chcąc Starca odmłodzić, należy wczesną wiosną przyciąć silnie wszystkie pędy.