Blog > Rośliny > Radermachera, Radermachera sinica

Radermachera, Radermachera sinica

Pochodzenie

Pochodzenie

Radermachera należy do rodziny bignoniowatych (Bignoniaceae). Pochodzi z południowo – zachodnich Chin i Tajwanu.

Gatunki i odmiany

Gatunki i odmiany

W naturalnych warunkach Radermachera jest silnie rosnącym drzewem o wiecznie zielonych, błyszczących liściach i pięknych dzwonkowatych, w żółtym kolorze kwiatach. Kwiaty radermachery wyglądem  przypominają kwiaty rosnącego w naszych  ogrodach pnącza o nazwie milin.

W mieszkaniach uprawia się rośliny z gatunku Radermachera sinica. Jest to gęsty, dekoracyjny krzew o błyszczących, ciemnozielonych, podwójnie pierzastych liściach. Stosunkowo duży liść składa się z wielu drobnych listków i swoim pokrojem przypomina liść pierzastej paproci. W doniczce osiąga wysokość do 1,5 m i dość mocno rozrasta się wszerz. Pędy starych roślin z czasem drewnieją i mają tendencję do gubienia dolnych liści. Radermachera niestety w domu nie zakwita.

Pielęgnacja i uprawa

Pielęgnacja i uprawa

Radermachera potrzebuje dużo rozproszonego  światła. Miejsce jasne do półcienistego i należy roślinę chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Jeśli roślina będzie oświetlona w miarę równomiernie ze wszystkich stron, to będzie  sztywna i rozbudowana proporcjonalnie.

Wiosną i latem temperatura pokojowa, zimą woli temperaturę niższą (ok. 15oC).

W miesiącach wiosenno-letnich należy podlewać regularnie (raz na 3-4 dni), ale nie zalewać podłoża. Zimą podlewanie dopasować do temperatury pomieszczenia, w niższych temperaturach podlewanie ograniczyć, ale nie dopuścić do przeschnięcia bryły korzeniowej. Od początku  wiosny do końca lata, raz na 3 tygodnie, podlać mieszanką nawozową do roślin zielonych. Zimą nie nawozić.

Radermachera dobrze znosi warunki mieszkaniowe i nie ma specjalnych wymagań, co do wilgotności powietrza, ale też dobrze znosi zraszanie miękką wodą.

Młode rośliny dobrze jest przesadzać co roku, wczesną wiosną, starsze tylko w razie potrzeby. Dobrym podłożem będzie uniwersalna mieszanka ziemi do kwiatów na bazie torfu.

Radermachery rozmnaża się z sadzonek pędowych lub z nasion.

Stanowisko

Stanowisko

Młodą, niską roślinę można uprawiać na parapecie okna wschodniego lub zachodniego. Duża roślina może stać w sąsiedztwie wschodniego lub zachodniego okna balkonowego. Radermachera lubi świeże powietrze, latem można roślinę wystawić na balkon w miejsce zaciszne, osłonięte od słońca i deszczu.  Dobrze też będzie rosła w ogrodzie zimowym.

Ciekawostki

Ciekawostki

Nasadzając nowe rośliny warto pamiętać, że do jednej doniczki można posadzić 3-4 roślinki różnej wysokości, wtedy roślina szybciej się zagęści i będzie miała ciekawy pokrój.

Rośliny radermachery można prowadzić przy drabinkach, jak pnącza.

Starszą roślinę zrzucającą dolne liście można odmłodzić przez zrobienie odkładu powietrznego.

Radermachera zwana jest nikotynowcem, ponieważ pochłania szkodliwe substancje z dymu papierosowego rozkładając je na składniki odżywcze.

Radermachera jest rośliną odporną na choroby i szkodniki, ale na roślinie stojącej na zewnątrz mogą się pojawić mszyce,  mączliki, przędziorki.