Oleander
Pochodzenie oleandra
Oleander jest rośliną kochającą ciepło, słońce i świeże powietrze. Jego kwiaty mogą przybierać rożne barwy: białą, czerwoną, żółtą, fioletową, różową czy łososiową. Bywają także takie w odmianie variegata, których liście są w kolorze żółto-zielonej. Oleander porasta on rejony południowej Europy, północnej Afryki, a także pas subtropikalny Azji i Japonii. Najlepiej czuje się w na słonecznych wzgórzach wzdłuż zatok, gdzie jego korzenie mają dostęp do wilgoci. Ten wiecznie zielony krzew na naturalnych stanowiskach i w odpowiednich warunkach może dorastać nawet do 4 metrów wysokości. Chociaż jest to roślina typowo śródziemnomorska, z powodzeniem można uprawiać ją także w naszym klimacie. Niestety możliwa jest tylko uprawa w doniczkach, ponieważ oleander nie jest w stanie przetrwać naszych zim na dworze. Należy pamiętać, aby nie sadzić oleandrów do gruntu. Okres zimowy muszą one spędzać w chłodnym i widnym pomieszczeniu, a lato najlepiej w słonecznym i ciepłym miejscu na zewnątrz.
Pielęgnacja i uprawa
Oleander lubi dużą wilgotność. Latem należy go podlewać obficie, nawet codziennie. Będzie potrzebował dużo wody – zwłaszcza, jeśli stoi na zewnątrz. Bardzo ważne jest używanie do podlewania tylko letniej lub lekko ciepłej wody. Oleander podlewany zimną wodą może nie otworzyć pąków kwiatowych. Korzenie lubią wilgoć, można więc wlewać wodę do podstawki i uzupełniać, gdy tylko jej zabraknie. Drugą metodą jest porządne podlewanie od góry i usunięcie wody z podstawki po 15 minutach. Uwaga: przeschnięcie podłoża może spowodować zrzucanie liści i kwiatów!
W okresie wzrostu roślina potrzebuje dokarmiania. Najlepiej co tydzień lub dwa zaaplikować jej płynny nawóz, przeznaczony dla roślin kwitnących.
Na bieżąco należy usuwać przekwitnięte kwiatostany, odcinając je sekatorem tuż nad najbliższą parą liści. Po kwitnieniu, czyli pod koniec lata lub na początku jesieni, należy przeprowadzić silne cięcie formujące. Najlepiej zrobić to przed wniesieniem rośliny do pomieszczenia. Cięcie służy lepszemu kwitnieniu i utrzymuje krzewy w odpowiedniej formie i rozmiarze. Główne pędy należy skrócić sekatorem o połowę, a pędy boczne na ok. 10 cm. Zabieg wykonuje się w rękawiczkach ochronnych, gdyż oleander wydziela trujący sok. Podczas przycinania trzeba uważać, aby nie dotknąć rękawiczką gołej skóry, gdyż sok działa na nią drażniąco. Dla zapominalskich alternatywą jest cięcie wiosenne, którego nie polecamy, gdyż spowoduje skąpe kwitnienie.
Proces zimowania oleandra nie jest bardzo skomplikowany. Roślinę chowamy przed pierwszymi przymrozkami do jasnego, chłodnego pomieszczenia. Wówczas optymalna temperatura dla oleandra to przedział od 5 do 10 stopni C. Nie warto zimować rośliny w warunkach domowych. Zbyt wysoka temperatura może przyczynić się do tego, że w kolejnym sezonie letnim oleander nie zakwitnie. W zimie ograniczamy podlewanie rośliny i zaprzestajemy nawożenia.
Najlepszym podłożem dla oleandra jest ziemia uniwersalna lub podłoże gliniaste wzbogacone dodatkiem dolomitu o pH 6-8. Donica powinna być duża. Oleandra przesadza się dopiero w momencie, gdy korzenie wydostają się przez otwory odpływowe w donicy czyli co około 3-4 lata.
stanowisko
W okresie letnim, oleander powinien zajmować miejsce dobrze nasłonecznione i ciepłe. Świetnie sprawdzą się otwarte tarasy, balkony, patio albo ogród. Jeśli lato obfite jest w deszcze, to warto zadbać o to, aby nasz oleander nie dostawał zbyt dużo wody. Nadmierne nawodnienie może skutkować powstaniem chorób grzybowych. Oleander może być również traktowany jako roślina przeznaczona na parapet, nie mniej i w takich okolicznościach należy zadbać o odpowiednią ilość słońca, świeżego powietrza oraz wody. Na okres zimowy roślina powinna zostać przeniesiona do jasnego, ale chłodnego miejsca.