Jake są rośliny doniczkowe z ładnymi liśćmi?
Slogan firmowy „Tomaszewski – ładne kwiatki od pokoleń” odnosi się do ogromnej liczby roślin. Zarówno tych, które kwitną, jak i tych, których główną ozdobą są liście. Szykując dla Was ten wpis wybrałem osiem gatunków, które według mnie zasługują na Waszą uwagę ze względu na wyjątkowo dekoracyjne liście. Zaproponowane gatunki różnią się pod względem wymagań uprawowych, jednak uważam, że warto pokusić się o próbę utrzymania ich w mieszkaniu czy biurze. Z pewnością będą stanowić ważny akcent dekoracyjny.
Ładne liście roślin doniczkowych – begonia królewska
Begonia królewska (Begonia rex) to faktycznie królewska roślina, która znalazła się na czele mojej listy. Stało się tak nie bez powodu: ogromna liczba odmian o zielonych, czerwonych, fioletowych, kremowych czy szarych liściach różni się intensywnością ich karbowań i powcinania. Ta różnorodność sprawia, że nawet najbardziej wybredna osoba skupi uwagę na tej roślinie i z chęcią sięgnie po nią w sklepie. Osobiście zaliczam ją do roślin średnio trudnych w uprawie w warunkach domowych. Zapewnijcie jej stanowisko cieniste lub jasne o rozproszonym świetle. Nie stawiajcie jej jednak na południowym parapecie – można w ten sposób doprowadzić do poparzenia liści.
Ładne liście roślin doniczkowych – dizigoteka wytworna
Dizigoteka wytworna (Dizygotheca elegantissima) swoją nazwę nosi nie bez powodu. Jej niezwykle dekoracyjne liście kształtem przypominają liście konopii. Patrząc na nią widać bardzo elegancki, wręcz szykowny pokrój: delikatne, dłoniaste liście są wąskie i długie. W warunkach domowych dorasta do nawet 2 metrów wysokości. Najlepsze stanowisko dla dizigoteki to półcień. Na jasnym stanowisku rośliny ładniej wybarwiają liście. Pamiętam – jakby to było wczoraj – gdy na zajęciach z roślin ozdobnych w technikum mieliśmy rozpoznawanie gatunków i koleżanka wywołana do odpowiedzi zamiast nazwać tę roślinę tak, jak się nazywa, powiedziała, że to DYSKOTEKA 😉
Ładne liście roślin doniczkowych – sansewieria gwinejska
Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata) jest doskonale znana pod nazwą szable lub miecze. Na specjalną uwagę zasługuje odmiana o kremowo-żółtych, obrzeżonych liściach ‘Laurentii’ lub odmiany o rozetkowym, niskim pokroju. Największą zaletą tej rośliny jest „elastyczność” do zmieniających się warunków, ponieważ rośnie ona zarówno w cieniu, półcieniu, jak i w pełnym słońcu. Równie dobrze znosi suszę i chwilowe zalewanie. Niezwykle dekoracyjny wzór na liściach oraz łatwość w uprawie sprawiły, że stanęła u mnie na miejscu trzecim. Warto dodać, że sansewieria należy do grona roślin, które mają właściwości oczyszczające powietrze.
Ładne liście roślin doniczkowych – alokazja
Alokazja (Alocasia) nie należy wprawdzie do roślin łatwych w uprawie, ale jej liście są niezwykle piękne! Na tle strzałkowatych, ciemnych liści, wyróżniają się jasno ubarwione nerwy. Fantastycznie prezentują się na tle jasnych ścian. Decydując się na zakup tej rośliny zapewnijcie jej jasne stanowisko (ale nie bezpośrednio nasłonecznione). Alokazja należy do tej samej rodziny co anturium, skrzydłokwiat czy epipremnum co oznacza, że jest to roślina trująca. Postarajcie się postawić ją poza zasięgiem dzieci.
Ładne liście roślin doniczkowych – palma
Palma – tu bez wahania zaklasyfikuję wszystkie gatunki dostępne w sprzedaży. Zdecydowałem się na wybór palm, ponieważ ich liście w zależności od gatunku różnią się wielkością, kształtem i pokrojem. W sprzedaży znajdziecie takie palmy jak palma woskowa, waszyngtonia, feniks, areka, karyota, chamaedora, palma kokosowa, howea, liwistona czy palma biczowa. Bogactwo gatunków powoduje, że każdy znajdzie roślinę, na punkcie której odbije mu palma 😉 Pamiętajcie, aby zapewnić palmie jasne stanowisko, w którym będzie mogła swobodnie rosnąć. Wybierając doniczkę, wybierzcie taką, która jest zarazem wysoka i wąska.
Ładne liście roślin doniczkowych – monstera
Monstera (Monstera) znalazła się na szóstym miejscu mojego rankingu, bo uważam, że rośliny nie muszą mieć zawsze kolorowych liści, aby były uznawane za ładne. Przykładem jest monstera, której duże, błyszczące i o intensywnie zielonym kolorze liście wyglądają, jakby ktoś nożyczkami powycinał w nich dziury sięgające samych nerwów. W domowych warunkach monstera dorasta do nawet 2 metrów wysokości. Rośnie w cieniu i półcieniu. Osobiście zaliczam ją do grupy łatwych w pielęgnacji. Jako ciekawostkę dodam, że w sprzedaży są odmiany o białozielonych liściach.
Ładne liście roślin doniczkowych – paprocie
Paprocie – wymienię kilka gatunków, które są paprociami i warto wykorzystać je do udekorowania mieszkania lub biura. Mimo tego, że bywają chimeryczne, warto po nie sięgnąć. Najczęściej spotykany jest nefrolepis (Nephrolepis), który charakteryzuje się właściwościami oczyszczającymi powietrze z toksyn. Na uwagę zasługuje ciekawa odmiana ‘Norwoodii’, której liście są podwójnie pierzaste. Na wyróżnienie w tej grupie zasługuje zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus), która – jak nazwa wskazuje – swoim pokrojem przypomina ptasie gniazdo. Płaskla łosioroga (Platycerium bifurcatum) o liściach, kształtem przypominających poroże, zachwyca wielkością, kształtem i kolorem liści od zielonego po srebrzystoszare. Można ją uprawiać na specjalnej konstrukcji, imitującej pień drzewa. Adiantum (Adiantum), jest bardzo delikatną paprocią, wrażliwą na niską wilgotność powietrza. W związku z tym nadaje się do uprawy w szklanych ogrodach butelkowych razem z innymi paprociami i bluszczem.
Ładne liście roślin doniczkowych – difenbachia
Difenbachia (Diffenbachia) może być śmiertelnie niebezpieczna – bo w jej soku znajdują się kryształki szczawianu wapnia, które mogą doprowadzić do podrażnienia śluzówki i w efekcie uduszenia się! Dla osób, które chcą udekorować mieszkanie lub biuro, jest jednak idealnym wyborem. Zaliczam ją do średnio trudnych w pielęgnacji. W zależności od wybranego gatunku różni się wielkością i rodzajem wybarwienia liści. Decydując się na difenbachię, zapewnijcie jej widne stanowisko oraz lekko wilgotne podłoże. UWAGA: zabiegi pielęgnacyjne, takie jak przesadzanie czy rozmnażanie, podczas których istnieje ryzyko kontaktu z sokiem, przeprowadzajcie w rękawiczkach ochronnych!
Choć gatunków roślin o dekoracyjnych liściach jest znacznie więcej – bo są to piękne peperomie, draceny, kordyliny, krotony, ginury, epipremnum, maranty i podobne do nich ostrzeszyny – to chciałbym, abyście na początek spróbowali uprawy w swoich mieszkaniach, domach czy w firmach właśnie takich roślin jak te, które opisałem w tekście.
Jestem ciekaw, jakich Wy macie faworytów wśród roślin ozdobnych z liści.