Blog > Porady > Kwiaty domowe na balkon

Kwiaty domowe na balkon

Już w połowie maja z powodzeniem można wystawiać kwiaty domowe na balkon. Wiosna ruszyła pełną parą, Zimna Zośka za nami. Skłania to wszystkich posiadaczy kwiatów doniczkowych do rewitalizacji naszych balkonów i tarasów. Chętnie obsadzamy skrzynki balkonowe, donice kwiatami typowo przeznaczonymi do tego celu, takimi jak pelargonie czy surfinie i petunie. Jednak rośliny domowe wystawione na tarasy też mogą być ozdobą.

Przeprowadzka na świeże powietrze

W okresie, kiedy temperatura powietrza jest już dużo powyżej zera, i nie grożą nam śnieżyce i nocne przymrozki, warto pomyśleć o wyniesieniu roślin domowych na balkon lub taras. Zanim to jednak zrobisz musisz się zastanowić czy na pewno możesz to zrobić. Nie każda roślina zniesie dobrze taką przeprowadzkę. Część kwiatów wspaniale będzie się bowiem prezentować na parapetach w domu, jednak zmarnieją wystawione na powiew świeżego powietrza i bezpośredniego słońca.

Gdzie wystawiać rośliny

Bardzo istotne jest, aby pamiętać, że warunki panujące na dworze są zupełnie inne niż w domach. Dużo większy dostęp roślin do światła słonecznego, przeciągi, deszcze oraz szkodniki i inne patogeny nie koniecznie dobrze mogą wpływać na kondycje roślin. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, jaką roślinę i gdzie można wystawić.

Wschód, zachód, północ, południe

Balkony i tarasy od strony zachodniej i północnej będą dobre dla roślin potrzebujących zacienionego miejsca. Bez większych kłopotów można wystawić tam rośliny magazynujące wodę wodę. Posiadające grube, mięsiste liście takie jak grubosz, kalanchoe czy sansewieria. Na zacienionym balkonie bez problemu tez poradzą sobie fiołki afrykańskie, zielistka, trzykrotka i fitonie. Południowe balkony są idealne dla roślin typowo balkonowych. Jednak część kwiatów domowych z powodzeniem zniesie pełne słońce. Tu sprawdzą się kaktusy, agawy, drzewka oliwne i laurowe, oleandry i pelargonie.

O czym pamiętać?

Pamiętać należy o tym, że kwiaty domowe wystawione na balkon nadal są roślinami domowymi. Dlatego też będą mniej odporne na warunki atmosferyczne. Silne wiatry, nadmiar słońca z pewnością nie będzie im służył. Trzeba też roślinę zabezpieczyć w przypadku ulewnego deszczu. Do tego celu można wykorzystać parasole ogrodowe, szklane lub plastikowe daszki. Konieczna jest też stała kontrola nawodnienia rośliny. Warunki atmosferyczne jak nasłonecznienie, czy wiatry sprawiają, że podłoże szybciej ulega przesuszeniu. Nie wolno absolutnie dopuścić do przesuszenia roślin. Skutki mogą być nieodwracalne. Nawożenie oczywiście też jest niezbędne. Okres letni dla wielu roślin to okres kwitnienia i wzmożonego wzrostu. Dlatego należy zapewnić roślinom optymalne warunki rozwoju.

Jakich roślin nie wystawiać

Jestem zdecydowanie zwolennikiem teorii, która mówi, że wszystkie kwiaty można wystawić na dwór. Jednak należy zapewnić im odpowiednie warunki. Nie oczekujmy cudu, jeśli roślina domowa, np. storczyk, który w domu stoi na zacienionym oknie wystawiony nagle na południowy balkon będzie pięknie kwitł. Tak się nie da i basta. Dlatego wystawiając rośliny domowe na dwór należy zapewnić im podobne warunki. Jeżeli nie mamy takich możliwości lepiej pozostawić je w domu.