Jakie kwiaty i rośliny do biura? Przydatne wskazówki, na co zwrócić uwagę przy zakupie
Rośliny pokojowe poprawiają wygląd pomieszczenia, wprowadzają kojącą zieleń, a zarazem egzotykę i pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Nie bez znaczenia są ich właściwości filtrujące, tj. oczyszczają powietrze ze szkodliwych związków, np. wydzielanych przez farby, lakiery czy urządzenia elektryczne. Dlatego uprawia się je nie tylko w mieszkaniach, lecz także w biurach oraz budynkach użyteczności publicznej. Jakie kwiaty doniczkowe do biura są najlepsze?

Kwiaty do biura, czyli miłe urozmaicenie przestrzeni
Rośliny doniczkowe są miłym wzbogaceniem i urozmaiceniem przestrzeni biurowej. Ocieplają poszczególne pomieszczenia; sprawiają, że jest przyjemniej, bardziej kameralnie i mniej „sztucznie”. Zgodnie z teorią Wilsona człowiek ma genetycznie uwarunkowaną potrzebę kontaktu z naturą. Pozytywny wpływ na niego ma nawet namiastka, jaką jest aranżacja roślin pokojowych w biurze. To istotne dla pracowników, w końcu przebywają w danym miejscu przez większość dnia. Dzięki temu są bardziej zrównoważeni, spokojniejsi i efektywniejsi. Zieleń poprawia ich samopoczucie. Kwiaty w biurze tworzą korzystny mikroklimat zwiększając wilgotność powietrza i produkując tlen. Wiele gatunków wykazuje właściwości oczyszczające powietrze. Skrzydłokwiat absorbuje cząsteczki benzenu, a także aloes niweluje formaldehydy. Z właściwości filtrujących słyną również palmy. Takich przykładów jest znacznie więcej.


Na co zwrócić uwagę wybierając kwiaty i rośliny do biura?
Wybierając kwiaty doniczkowe do biura należy kierować się kilkoma aspektami. W cenie są gatunki łatwe w uprawie i nie sprawiające problemów. Takie, które tolerują przesuszenie bądź nadgorliwe podlewanie. Bardziej wyszukane rośliny wymagające dużej systematyczności wprowadza się w biurach, w których pielęgnacją zieleni zajmują się profesjonaliści. Dotyczy to m.in. mocno rozbudowanych, spektakularnych ogrodów wertykalnych w pomieszczeniach. Kolejno – tak jak w uprawie w domu – zwraca się uwagę na wymagania roślin. Najważniejsze jest stanowisko (światło) i dostępna przestrzeń (roślina nie powinna być ciągle dotykana czy przestawiana). Miejsce uprawy nie może być narażone na silne przeciągi, zimno i drastyczne zmiany temperatury. Dopiero po spełnieniu wymagań roślin i okrojeniu listy gatunków można kierować się gustem.

Ilość przestrzeni
Dobór rośliny jest zależy także od specyfiki pomieszczenia biurowego czy budynku. Z reguły najwięcej miejsca jest w hallu. Można wprowadzić tam gatunki osiągające dużą wysokość i rozrastające się na szerokość, czyli takie, które w środowisku naturalnym są drzewami (np. figowce i palmy). Oprócz tego w hallach i pomieszczeniach biurowych często uprawia się rośliny w rzędach, sadzone w modnych, wysokich pojemnikach. To sprawdzone rozwiązanie m.in. dla dwóch popularnych „żelaznych” roślin – sansewierii i zamiokulkasa. Ponadto rośliny uprawia się tradycyjnie na parapetach.
- Trzeba wziąć pod uwagę docelowe rozmiary rośliny.
- Rośliny nie mogą utrudniać pracownikom i odwiedzającym poruszania się w biurze.
- Unika się ustawiania roślin w miejscach, w których będą narażone na dotykanie i tym bardziej – przewracanie.

Rodzaj pomieszczenia
Rodzaj pomieszczenia biurowego (np. komórkowe, open space, strefowe), a także usytuowanie okien, drzwi, a nawet mebli ma znaczenie w aspekcie uprawy roślin doniczkowych. Meble biurowe (np. szafy) w wielu przypadkach mogą posłużyć jako kwietniki. Ponadto warto zachęcać pracowników, aby zajmowali się swoimi roślinami (najlepiej niewielkimi). Mogą je ustawić m.in. na biurku.
Stanowisko roślin
Pomieszczenia biurowe często są mocno przeszklone, wyposażone w duże okna i posiadające otwartą przestrzeń. To właściwe warunki do uprawy roślin doniczkowych. Większość gatunków preferuje dużą ilość światła rozproszonego. Nie lubią miejsc narażonych na bezpośrednie nasłonecznienie. Prażące słońce znosi znacznie mniej gatunków, głównie sukulenty (warto wybierać takie, które nie posiadają cierni). Duże zacienienie jest zazwyczaj nieodpowiednie. Rośliny słabo rosną, są zdrobniałe, mniej wybarwione, częściej chorują i są atakowane przez szkodniki. Dobór gatunkowy w tym wypadku jest więc niewielki, ale w praktyce da się stworzyć aranżacje roślinne. Jakie kwiaty do ciemnego biura wybierać? W takich warunkach radzą sobie m.in. bluszcz pospolity, hoja różowa, skrzydłokwiat i trzykrotka.

Jakie rośliny do biura?
W sprzedaży dostępna jest grupa sprawdzonych, eleganckich roślin, które dobrze nadają się do dekoracji biur. Są łatwe lub umiarkowanie łatwe w uprawie, mają duże walory dekoracyjne, a w dodatku oczyszczają powietrze. Top 3 roślin biurowych ozdobnych z liści:
Zielistka Sternberga
Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) tworzy kępki trawiastych liści. Jest niewielka (zwykle 20-40 cm wysokości), dlatego uda się znaleźć dla niej miejsce w każdym biurze. Łatwo przystosowuje się do różnych warunków. W dodatku zalicza się do najcenniejszych roślin oczyszczających powietrze (m.in. z formaldehydów, ksylenu, acetonu, amoniaku i metali ciężkich). Oprócz tego pochłania fale elektromagnetyczne. Świetnie sprawdza się w pomieszczeniach z dużą liczbą urządzeń, np. komputerów, drukarek, kserokopiarek, itd. Nadaje się do uprawy w ogrodach wertykalnych.

Wężownica gwinejska
Wężownica gwinejska (Sansevieria trifasciata) zalicza się do najmodniejszych roślin uprawianych nie tylko w biurach, lecz także w mieszkaniach. Znosi różnorodne warunki. Toleruje niedobór wody. W zasadzie można zaszkodzić jej jedynie nadgorliwym podlewaniem. Ma smukły pokrój, dlatego zajmuje mało miejsca. Można wybierać wśród odmian różniących się długością, szerokością, kształtem i wybarwieniem liści.

Diffenbahia
Diffenbachia (Dieffenbachia) to elegancka roślina tworząca mięsiste pędy pokryte dużymi, zielono-żółtymi lub zielono-kremowymi liśćmi. W zależności od odmiany osiąga od kilkudziesięciu centymetrów do nawet dwóch metrów wysokości. Często ustawia się ją na podłodze. Oczyszcza powietrze z toksyn (m.in. ksylenu i toluenu). Jest gatunkiem silnie trującym, dlatego wielu miłośników rezygnuje z uprawy. Odradza się uprawę w domach, w których przebywają małe dzieci. W biurze, gdzie głównie przebywają dorośli ryzyka spożycia liści jest marginalne. Diffenbachia wprowadza egzotykę do biura, to namiastka dżungli.

Jakie kwiaty do biura?
Rośliny doniczkowe ozdobne z kwiatów zachwycają w czasie kwitnienia, ale w wielu przypadkach mają duże walory dekoracyjne także przez pozostałą część roku. Wprowadzają do biura koloryt.
Fiołek afrykański
Fiołek afrykański, sępolia fiołkowa (Saintpaulia) to drobna roślina (o wys. do 15 cm) wytwarzająca kępy grubych, owalnych, mięsistych, oliwkowo-zielonych liści. Kwiaty są pięciopłatkowe, zebrane w grupy, osadzone na krótkich pędach kwiatostanach. Barwa kwiatów jest różnorodna, zależnie od odmiany. Sępolia kwitnie przez wiele miesięcy. To świetna propozycja do biura, gdyż można ustawić ją w dowolnym miejscu, nawet przy biurku z komputerem. Nadaje się do uprawy na parapetach.

Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) jest gatunkiem ozdobnym zarówno z kwiatów jak i liści. Pełnię krasy pokazuje w czasie kwitnienia, gdy wytwarza liczne kolbiaste kwiatostany otoczone białymi pochwami liściowymi. Zalicza się do „żelaznych” roślin, tolerujących różne warunki i łatwych w uprawie. Jednocześnie to jeden z najskuteczniejszych gatunków oczyszczających powietrze (m.in. z formaldehydów).

Cyklamen perski
Cyklamen perski (Cyclamen persicum) tworzy kępy sercowatych liści i efektowne kwiaty osadzone na krótkich szypułkach wyrastających bezpośrednio z bulwy. Są białe, różowe, czerwone lub liliowe. Cyklamen jest umiarkowanie łatwy w uprawie, nie wolno go nadgorliwie podlewać. Krótkotrwała susza jest mniej szkodliwa niż nadmiar wody. Lubi częściowo zacienione stanowiska.

Kwiaty do biura – podsumowanie
Praca biurowa wiąże się ze spędzaniem długich godzin w jednym miejscu. Dlatego warto dostosować przestrzeń, by było przyjemniej, ładniej i kameralniej. Taką funkcję spełniają rośliny pokojowe. Pomysł może wyjść z góry (całościowe zaprojektowanie zieleni w biurze) bądź od poszczególnych pracowników (np. własna roślinka na biurku). To detale, które mają znaczenie!
