Blog > Pielęgnacja > Domowe metody zwalczania mszyc

Domowe metody zwalczania mszyc

Szkodniki na roślinach. Tego nikt nie lubi – wysysanie soków, nakłuwanie liści, obgryzanie, pokrywanie ich spadzią czy pajęczyną, a dodatkowo powodowanie opadania liści, żółknięcie, zasychanie i chorowanie rośliny czy nawet zrzucanie kwiatów u tych, które kwitną. To wystarczający powód, aby powalczyć ze szkodnikami na naszych roślinach.

domowe metody zwalczania mszyc
domowe metody zwalczania mszyc

Domowe metody zwalczania mszyc

W cyklu o zwalczaniu szkodników wcześniej poradziłem Wam „Jak zwalczać przędziorka”. Tym razem bohaterem tekstu z tego cyklu jest mszyca. Mała, zielona, żółta, czerwona, a nawet czarna. Rozmnaża się w zastraszającym tempie i z łatwością przenosi na inne rośliny, które stają się jej ofiarą. W domu najczęściej atakuje begonie, fikusy, storczyki, psianki, ale i wiele, wiele innych roślin. Co Wam pozostaje, jeśli nie próba zwalczania szkodników? Są jednak sytuacje, gdy w domu są dzieci, zwierzęta i z uwagi na to chcecie uniknąć stosowania chemii. Wtedy proponuję Wam stosowanie domowych metod zwalczania tych szkodników.

Pierwszym zalecanym sposobem jest wykorzystanie innych roślin, za którymi mszyce nie przepadają – do tej grupy należą: cebula, czosnek, wrotycz, lawenda, rumianek pospolity czy mniszek lekarski.

Wywar z cebuli

Przygotujcie około 75-80 gramów cebuli i potnijcie ją na kawałki. Wrzućcie do garnka i gotujcie przez około 25 minut na małym ogniu. Po tym odstawcie garnek, aż wywar ostygnie. Zawartość przelejcie do spryskiwacza – bez części roślin, aby nie zatkać dyszy. Jeśli w spryskiwaczu pozostanie nadmiar, można go wlać do ziemi. Roślinie nic się nie stanie! Jeśli 10 litrów to za dużo, możecie zmnieszyć proporcje o połowę.

Wywar z tytoniu

Od razu powiem, że biorąc pod uwagę ceny za paczkę papierosów i ich liczbę, jakiej potrzeba do sporządzenia wywaru, ta inwestycja będzie dosć kosztowna! Teoretycznie 40 gramów wystarcza na około 2 paczki papierosów, a potrzeba przynajmniej 100 gramów tytoniu na 1 litr wody. Paczka papierosów kosztuje około 13 zł. Według moich wyliczeń jednorazowy oprysk kosztować będzie kosztować około 65 zł. Nawet jeśli kupicie sam tytoń, to różnica cenowa będzie niewielka. Jedyne co zyskujecie, to fakt, że nie będziecie musieli rozrywać papierosów, aby wysypać tytoń z ich środka.

Zobacz rośliny oczyszczające powietrze dostępne w naszym sklepie:

domowe metody zwalczania mszyc
cebula i czosnek – domowe metody zwalczania mszyc

Domowe metody zwalczania mszyc

Wyciąg z czosnku

Tu wystarczy 150 gramów czosnku (to około 3 glówki). Bez obierania z łusek można drobno go posiekać lub wycisnąć przez wyciskarkę do czosnku. Po tym należy zalać go 5 litrami wody. Tak zalany czosnek odstawiacie na dobę i wywarem podlewacie i opryskujecie rośliny. Tu także sugeruję, aby w przypadku, gdy nie macie tak dużych potrzeb, proporcje zmniejszyć o połowę. W okresie wiosenno-letnim taką wodą można podlewać kwiaty balkonowe.

Dwa powyższe sposoby są o tyle dobre, że czosnek i cebula są dostępne przez cały rok w sklepach i wykonanie wywaru czy wyciągu nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Szare mydło

Udając się do sklepu kosmetycznego zapytajcie o szare mydło. Zetrzyjcie na tarce około 20 gramów i rozpuśćcie je w 1 litrze wody. Można to zrobić podrzewając wodę na gazie lub wsypać zawartość do ciepłej wody z kranu. Takim roztworem opryskajcie roślinę. Ciecz pokryje mszyce i uniemożliwi im oddychanie, w efekcie czego zaczną umierać. Zabieg należy powtarzać raz w tygodniu, aż do pozbycia się szkodnika.

Inną metodą jest ręczne zdejmowanie mszyc lub spłukiwanie ich wodą pod prysznicem. Znanym i sprawdzonym sposobem jest podlewanie i opryskiwanie gnojówką z pokrzywy, ale tę metodę odradzam, jeśli planujecie stosować ją w mieszkaniu 😉

Nadmienię jeszcze jedną istotną rzecz. Często mówi się, że te metody nie działają, a mszyce po chwili wracają. Dzieje się tak m.in. dlatego, że mszyce ekstremalnie szybko rozmnażają się! Wystarczy jedna mszyca, aby w niedługim czasie ich plaga powróciła. Z tego powodu przykładajcie się do walki  z tym małym szkodnikiem. Dokładnie i regularnie przeprowadzajcie opryski, aby pozbyć się problemu.

Wyciągi roślinne na mszyce sugeruję zużyć w ciągu doby, ponieważ im są starsze, tym bardziej tracą swoje właściwości. Wywary zachowują swoją skuteczność przez nawet miesiąc i dłużej. Warto je przelać  i przechowywać w szklanych butelkach lub słojach.

Co odradzam:

Z pewnością odradzam często polecany sposób na walkę z mszycą, polegający na opryskiwaniu roślin roztworem wody i mleka w proporcji 1:1. To sposób mało skuteczny i nie zauważycie efektu. Metoda ta była rekomendowana przez nasze babcie. Jej skuteczność mogła być związana z faktem, że mleko pochodziło od krowy, a nie z kartonu 😉 Jeśli jednak zdecydujecie się na stosowanie tej metody, to nic się nie stanie. Przekonacie się na własnej skórze, a właściwie na „skórze” roślin 😉

Co ważne, w ostateczności nie wahajcie się i sięgnijcie po środki chemiczne, Pamiętajcie: stosujcie się do zaleceń, wymienionych na opakowaniach!

Zobacz wszystkie nowości dostępne w naszym sklepie.