Blog > Porady > Oleander: jak uprawiać i pielęgnować

Oleander: jak uprawiać i pielęgnować

W maju rośliną miesiąca salonu firmowego Tomaszewski jest oleander (Nerium oleander). W tej i kolejnych poradach przedstawię Wam zasady uprawy i pielęgnacji tego pięknego krzewu. A więc zaczynajmy!

Oleander: pochodzenie i występowanie

Oleander jest rośliną kochającą ciepło, słońce i świeże powietrze. Jeśli mieliście okazję przebywać na wybrzeżu Morza Śródziemnego, to z pewnością spotkaliście ten pięknie kwitnący krzew. Porasta on rejony południowej Europy, północnej Afryki, a także pas subtropikalny Azji i Japonii. Najlepiej czuje się w na słonecznych wzgórzach wzdłuż zatok, gdzie jego korzenie mają dostęp do wilgoci. Na naturalnych stanowiskach i w odpowiednich warunkach może dorastać nawet do 4 metrów wysokości i przybierać formę krzewu lub małego drzewka. Chociaż jest to roślina typowo śródziemnomorska, z powodzeniem można uprawiać ją także w naszym klimacie. Niestety możliwa jest tylko uprawa w doniczkach, ponieważ oleander nie jest w stanie przetrwać naszych zim na dworze. Pamiętajcie, by nie sadzić oleandrów do gruntu. Okres zimowy muszą one spędzać w chłodnym i widnym pomieszczeniu, a lato najlepiej w słonecznym i ciepłym miejscu „pod chmurką”.

Swą atrakcyjność oleander zawdzięcza długiemu kwitnieniu, trwającemu przez całe lato. W okresie od maja do października obsypany jest pastelowymi kwiatami w kolorach: białym, różowym, łososiowym, czerwonym lub pomarańczowym. W zależności od odmiany kwiaty mogą mieć formę pojedynczą lub pełną i być bezwonne lub pięknie pachnieć. Jego ozdobą są również długie, wąskie, lancetowate i skórzaste liście, przypominające liście wierzby. Pod tym względem ciekawą odmiana jest Nerium Oleander ‘Variegata’ o pstrych, żółto obrzeżonych liściach i różowych kwiatach. Kupując roślinę starajcie się wybierać egzemplarze z dużą liczbą pąków, aby cieszyć się kwiatami jak najdłużej. Warto zadbać o to, aby w kolejnych sezonach krzew zakwitał coraz obficiej. Dobrze jest znać jego wymagania, aby odwdzięczył się Wam burzą kwiatów. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji oleandra możecie stworzyć sobie namiastkę słonecznego śródziemnomorskiego klimatu i poczuć się na własnym tarasie lub balkonie jak na wakacjach 🙂

Zobacz rośliny kolekcjonerskie dostępne w naszym sklepie:

Jak dobrać stanowisko dla oleandra?

Dobierając stanowisko dla oleandra należy przede wszystkim pamiętać, że kocha on słońce. Idealnym miejscem będzie dla niego słoneczny taras, balkon lub patio, a zimą widne i chłodne pomieszczenie (najlepsza byłaby oranżeria). To roślina przede wszystkim tarasowa, która wakacje spędza na świeżym powietrzu. Latem pogoda bywa jednak kapryśna i czasem przez długi okres oleander może być narażony na deszcze i nadmierną wilgoć. Dobrze zapewnić mu wtedy zadaszenie, bo przy nadmiarze wilgoci mogą zaatakować go choroby grzybowe. Można go również uprawiać w pomieszczeniu na słonecznym parapecie. Musicie jednak pamiętać, że oprócz słońca oleander potrzebuje też dużo świeżego powietrza. Dlatego pomieszczenie, w którym się znajduje, powinno być stale wietrzone. W mieszkaniu najlepiej rośnie na południowym słonecznym parapecie. W cienistym miejscu nie zakwitnie, a jego pędy będą wydłużone, wiotkie i podatne na choroby.

Podłoże i pojemniki

Oleander nie jest zbyt wymagający, jeśli chodzi o podłoże. Może rosnąć na podłożu uniwersalnym, jednak najlepsze będzie dla niego podłoże gliniaste z dodatkiem dolomitu o odczynie pH 6-8. Posadźcie go od razu do większych pojemników, ponieważ nie przepada za przesadzaniem. Przesadzajcie dopiero wtedy, gdy doniczka zrobi się wyraźnie za mała, a korzenie zaczną wyrastać przez otwory odpływowe. Zwykle robi się to co 3-4 lata, koniecznie w okresie wiosennym. Duże okazy powinny rosnąć w stabilnych donicach. Z uwagi na konieczność przenoszenia roślin do pomieszczeń na okres zimowy i wynoszenia latem na zewnątrz, najlepiej wybrać pojemniki, które będziecie w stanie podnieść i przetransportować.

Na tym kończę pierwszą poradę, poświęconą oleandrowi. Z kolejnych dowiecie się między innymi, jak go podlewać nawozić i rozmnażać, a także gdzie najlepiej można wykorzystać jego walory dekoracyjne. Zachęcam do śledzenia naszej strony i działu Porady!

Zobacz nowości dostępne w naszym sklepie.