Blog > Rośliny > Zielistka, Chlorophytum

Zielistka, Chlorophytum

Pochodzenie

Pochodzenie

Liczne gatunki z tego rodzaju występują w tropikalnych rejonach niemal całego świata. Ale gatunek uprawiany jako roślina doniczkowa do mieszkań pochodzi z Afryki Południowej. Chlorophytum należy do rodziny liliowatych (Liliaceae).

Gatunki i odmiany

Gatunki i odmiany

Rodzaj Chlorophytum liczy ponad 100 gatunków, ale jako roślina uprawna do ozdoby mieszkań znalazł zastosowanie tylko jeden gatunek Chlorophytum comosum zwany zielistką Sternberga.

Z mięsistych korzeni wyrasta rozeta gęsto ułożonych lancetowatych liści. Liście szerokości 1-2,5 cm i długości 20-40 cm. U gatunku botanicznego liście są czysto zielone, ale wyhodowano odmiany o barwnych liściach. Odmiana „Variegatum” ma liście biało paskowane, a odmiana „Picturatum” ma liście zielone z żółtymi pasami biegnącymi pośrodku liścia.

Wiosną i latem z rozety rośliny wyrastają długie jasnożółte pędy z drobnymi białymi kwiatkami i małymi młodymi roślinkami na zakończeniach pędów. Obciążone roślinkami pędy przeginają się i zwisają, a ponieważ roślina wytwarza ich dużo, to sprawia wrażenie rośliny zwisającej.

Od niedawna można też spotkać w sprzedaży Chlorophytum odmiany „Green Orange„, ma charakterystyczne jaskrawo pomarańczowe ogonki liściowe i szerokie ciemnozielone liście z wyraźnym pomarańczowym nerwem biegnącym pośrodku liścia, roślina ta nie wytwarza zwisów.

Pielęgnacja i uprawa

Pielęgnacja i uprawa

Zielistka nie ma dużych wymagań uprawowych, z łatwością dopasowuje się do warunków otoczenia. Może rosnąć w pomieszczeniach gorących, ciepłych i chłodnych (17-18oC), w miejscach dobrze oświetlonych i zacienionych. Obojętna jest jej wilgotność powietrza, ale korzystnie reaguje na zraszanie w okresie letnim.

Od lutego do września należy podlewać obficie, od października do stycznia trzeba ograniczyć podlewanie, dostosowując do panujących warunków temperaturowych w pomieszczeniu.

W okresie wiosenno-letnim nawozić raz na 7-10 dni mieszanką nawozową z małą zawartością azotu, zimą nie częściej niż raz na 4-6 tygodni.

Młode rośliny przesadzamy raz do roku, z kolei starsze – w miarę potrzeby, najczęściej, kiedy mięsiste korzenie zaczynają wypychać roślinę z doniczki. Można przesadzać w okresie od wiosny do jesieni. Stosować szerokie, dość płytkie pojemniki. Dobrym podłożem będzie uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej na bazie torfu z niewielkim dodatkiem gliny.

Rozmnażanie jest bezproblemowe, ponieważ wystarczy odciąć od rozłogu młodą roślinę z zaczątkiem korzeni i posadzić do doniczki. Postawiona w ciepłym miejscu szybko się ukorzeni.

Można też rozmnażać przez podział karpy.

Gdzie przechowywać

Gdzie przechowywać

Pomimo tego, że jest rośliną tolerancyjną, co do warunków uprawy, to jednak najlepiej będzie rosła w miejscu ciepłym i widnym. Dla rośliny z dużą ilością rozłogów należy zapewnić większą przestrzeń. Dobrze będzie się prezentować w wiszącym pojemniku lub postawiona na jakimś słupku, najlepiej w pobliżu okna zachodniego lub południowego. Młodą roślinę można postawić na parapecie okna wschodniego lub zachodniego.

Latem dobrze jej będzie na słonecznym balkonie lub tarasie. Lubi towarzystwo innych roślin, może więc rosnąć z innymi roślinami w skrzynce balkonowej.

Ciekawostki

Ciekawostki

O Chlorophytum jako ozdobnej roślinie doniczkowej pisano już w literaturze z 1809 roku.

Zielistka uważana jest za jedną z najmniej wymagających roślin pokojowych i też najbardziej tolerancyjną na zmienne warunki uprawowe.

Okresowe, krótkotrwałe przesuszenie podłoża stymuluje wypuszczanie rozłogów i kwitnienie.

Zanikanie jasnych pasów na liściach to oznaka, że roślina stoi w zbyt ciemnym miejscu.

Brązowienie końcówek liści – przyczyną może być zbyt suche powietrze lub silne, bezpośrednie nasłonecznienie.

Zwieszone pomarszczone liście, to zazwyczaj reakcja na wysoką temperaturę.

Jeśli młode odnóżki nie mają korzeni, a chcemy je ukorzenić bezstresowo, to wystarczy postawić w pobliżu rośliny matecznej napełnioną podłożem doniczkę i posadzić do doniczki młodą sadzonkę bez odcinania od rozłogu do czasu ukorzenienia nowej roślinki.