Blog > Rośliny > Widliczka, Selaginella

Widliczka, Selaginella

Pochodzenie

Pochodzenie

Selaginella należy do rodziny widliczkowatych (Selaginellaceae). Rodzaj Selaginella obejmuje około 700 gatunków z których większość rośnie w wilgotnej dżungli, są to rośliny wysokości 50-60 cm i nadają się do uprawy, ale tylko w gorących szklarniach.

Widliczki, które są przystosowane do uprawy w warunkach domowych pochodzą ze stref klimatu umiarkowanego Meksyku, Teksasu.

Gatunki i odmiany

Gatunki i odmiany

Najpopularniejszym gatunkiem do uprawy w warunkach domowych jest Selaginella martensii (widliczka Martensa) pochodząca z Meksyku. Roślina o wzniesionych, widlasto rozgałęzionych, dość wiotkich łodygach długości do 30 cm. Liście drobniutkie, łuskowate ułożone w okółkach. Odmiana „Watsoniana” na pstre liście i srebrzystobiałe wierzchołki pędów. Inne znane w świecie ogrodniczym, ale rzadko uprawiane gatunki to:

  • Gatunek Selaginella apoda, to widliczka bezłodygowa, ma tylko kilka cm wysokości i tworzy zielonkawożółte kępy. Występuje na całym kontynencie Ameryki Północnej, jest rośliną długowieczna, ma małe wymagania temperaturowe i łatwo się rozmnaża.
  • Gatunek Selaginella kraussiana należy do roślin płożących się, jej płożące się po ziemi  pędy szybko zadarniają duże powierzchnie, pochodzi z Ameryki Południowej.
  • Selaginella lepidophylla to sucholubna widliczka, występuje w Meksyku i w Kalifornii. Roślina ta ma prawie łuskowate liście, z wierzchu soczyście zielone, pod sodem rdzawo-brązowe. Łodyga tej rośliny jest silnie skrócona i mocno rozgałęziona. Podczas suszy wszystkie pędy rośliny zwijają się do środka rozety tworząc rodzaj kłębka, aby w okresie wilgotnym ponownie się wyprostować.
Pielęgnacja i uprawa

Pielęgnacja i uprawa

Widliczki potrzebują miejsca cienistego, wilgotnego z dużą ilością świeżego powietrza. Miejsce uprawy powinno być pół-cieniste, nie mogą stać w miejscu nasłonecznionym. Są to rośliny ciepłolubne, temperatura pokojowa powyżej 20oC. Zimą nie mniej niż 16oC.

Widliczka wymaga częstego, obfitego podlewania, najlepiej podlewać od dołu, czyli do podstawka, po ok. 20 minutach koniecznie nadmiar wody z podstawka wylać, roślina nie może stać w wodzie, bo zagniją korzenie.

Nie można też zbytnio przesuszać podłoża, silne przesuszenie prowadzi do obumarcia rośliny. W okresie wiosny i lata raz na 2-3 miesiące dodać do wody trochę mieszanki nawozowej bez zawartości wapnia. Widliczki lubią wilgotne powietrze i lubią być zraszane. Zarówno do zraszania jak i do podlewania powinno się używać miękkiej, letniej wody.

Roślinę można przesadzać w miarę potrzeby, zazwyczaj kiedy już nie mieści się w doniczce. Zabieg przesadzania można wykonywać od wiosny do jesieni. Widliczki lubią płytkie doniczki, a na dno doniczki trzeba dać drenaż.  Dobrym podłożem będzie uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej na bazie torfu wysokiego lub specjalna mieszanka ziemi przeznaczonej do uprawy paproci.

Widliczki są rozmnażane przez podział lub z sadzonek pędowych pobieranych wiosną.

Gdzie przechowywać- najlepsze miejsce

Gdzie przechowywać- najlepsze miejsce

Widliczkę można ustawić na parapecie okna północnego lub wschodniego, jeśli dodatkowo będzie to miejsce usytuowane w kuchni lub w łazience, to tym lepiej dla rośliny. Bardzo dobrym miejscem dla Selaginelli będzie okno kwiatowe, ogrzewany ogród zimowy lub jakaś miniszklarenka.

Ciekawostki i porady eksperta

Ciekawostki i porady eksperta

Gatunek Selaginella lepidophylla ma zdolności mechanicznych higroskopijnych ruchów i zachowuje je przez wiele lat. To oznacza, że okresie braku wody maksymalnie zwija pędy, a zanurzona w wodzie natychmiast je wyprostowuje. Powszechnie nazywana jest „różą jerychońską„, nazwa ta nie dotyczy tylko Selaginelli, ale wielu innych rodzajów roślin o podobnych umiejętnościach przetrwania długich okresów suszy i natychmiastowego rozwijana się w przysłowiowej kropli wody.

Ciekawym miejscem do uprawy widliczki może być domowa „szklarenka”, np.: duży, szklany słój, czy nieużywane już akwarium. W takim pojemniku roślina stworzy własną, sprzyjająca sobie atmosferę.

Widliczki uprawiane we właściwych warunkach są odporne na choroby i szkodniki. Czasem jednak trzymane w atmosferze zbyt suchego powietrza mogą zostać zaatakowane przez przędziorki.