Blog > Porady > Przesadzanie i rozmnażanie skrzydłokwiatu krok po kroku

Przesadzanie i rozmnażanie skrzydłokwiatu krok po kroku

Skrzydłokwiat zadomowił się w tym miesiącu na dobre w naszym sklepie, na stronie www oraz na Facebooku. To pierwsza z Roślin PRL-U, o której firma Tomaszewski postanowiła przypomnieć swoim Klientom. I był to strzał w dziesiątkę – po zeszłotygodniowej poradzie dostałem kilka wiadomości, których autorzy z sentymentem wspominali lata swojej młodości, spędzone m. in. w otoczeniu roślin tego gatunku!

skrzydłokwiat

Przesadzanie skrzydłokwiatu

Zgodnie z obietnicą dziś przybliżę Wam zasady przesadzania i rozmnażania skrzydłokwiatu. Zacznijmy od przesadzania. Tutaj wielkich wymagań nie ma (skrzydłokwiat to zresztą w ogóle gatunek mało wymagający). Na pewno ważne jest, aby zapewnić swojemu egzemplarzowi odpowiednie podłoże, które musi być przepuszczalne i próchniczne. Na szczęście zabieg ten można przeprowadzać sporadycznie – dopiero gdy zauważycie, że roślina ma ciasną doniczkę.

skrzydłokwiat

Rozmnażanie skrzydłokwiatu

Od przesadzania płynnie przechodzimy do innego zagadnienia, czyli rozmnażania. Najlepiej przeprowadzić je właśnie podczas przesadzania rośliny. W tym celu podzielcie rozrośnięte okazy, dzięki czemu powiększycie swoją kolekcję roślin. Pewnie zauważyliście, że ten piękny biały żagiel, który otacza kolbę, z czasem zaczyna zielenieć – to zjawisko całkowicie naturalne i nie powinno być dla Was powodem do niepokoju. Roślina zaczyna przekwitać i po jakimś czasie kwiatostan zacznie obumierać – taka kolej rzeczy. Kiedy będzie już brzydko wyglądać, wytnijcie go sekatorem u podstawy. Dzięki temu przedłużycie kwitnienie skrzydłokwiatu.

skrzydłokwiat

Uwaga!

Jeśli macie w domu małe dzieci lub zwierzęta, pilnujcie, aby nie zjadły rośliny, ponieważ jest trująca. Po spożyciu wywołuje pieczenie i stan zapalny śluzówki jamy ustnej oraz zaburzenia rytmu serca.