Blog > Rośliny > Sitowie, Scirpus

Sitowie, Scirpus

Pochodzenie

Pochodzenie

Scirpus należy do rodziny turzycowatych (Cyperaceae).  W naturze rośnie na bagiennych, mokrych glebach ciepłego śródziemnomorskiego klimatu Europy, jak też w strefie tropikalnej i subtropikalnej Azji, Australii, Afryki i Ameryki Północnej.

Gatunki i odmiany

Gatunki i odmiany

Do rodzaju Scirpus należy około 150 gatunków. Jako roślinę doniczkową uprawia się jeden gatunek Scirpus cernuus (sitowie pochylone) pochodzący z rejonu Morza Śródziemnego. W naturalnych warunkach rośnie jak trawa w gęstych kępach. Jest to turzyca, drobna trawo- podobna roślina o nitkowatych, cienkich, 20-30 cm długości żywo zielonej barwy pędach. Wiosną na końcach pędów pojawiają się drobne kwiatki zebrane w kłosy.

Młoda, niska roślina ma pokrój wzniesiony, wydłużające się pędy z czasem zaczynają się wyginać i przewieszać tworząc w ten sposób roślinę zwisającą, dobrą do uprawy w wiszących doniczkach.

W Polsce też rośnie w naturze jeden gatunek z tego rodzaju zwany sitowiem leśnym.

Pielęgnacja i uprawa

Pielęgnacja i uprawa

Sitowie pochylone, to łatwy w pielęgnacji i odporny do uprawy w ciepłych pomieszczeniach gatunek z rodzaju Scirpus.

Lubi miejsca jasne do półcienistych, nie może stać w pełnym słońcu.

Może być uprawiany przez cały rok w temperaturze pokojowej, ale w okresie zimy można go też ustawić w pomieszczeniu chłodniejszym, w temperaturze nie niższej niż 10oC.

Jako roślina pochodząca z mokradeł lubi mokre podłoże. Należy więc systematycznie i obficie podlewać, nie dopuszczać do przeschnięcia podłoża w doniczce i dbać, aby w podstawce   zawsze stała woda.

Lubi wilgotne powietrze. Można roślinę zraszać miękką, letnią wodą, ale suche powietrze znosi równie dobrze jak wysoką temperaturę i wysoką wilgotność powietrza.

Wiosną i latem, raz na 4 tygodnie, a zimą nie częściej niż co 8 tygodni należy podlać roślinę mieszanką nawozów mineralnych, w dawce o połowę niższej od zalecanej.

Rośliny Scirpusa szybko się rozrastają i należy je systematycznie przesadzać. Najlepiej robić to raz do roku, wczesną wiosną. Dobrym podłożem będzie standardowa mieszanka ziemi ogrodniczej na bazie torfu z dodatkiem piasku. Sitowie można rozmnażać przez podział karpy.

Gdzie przechowywać- najlepsze miejsce

Gdzie przechowywać- najlepsze miejsce

Doniczkę z sitowiem można ustawić na parapecie okna wschodniego albo na jakimś meblu w pobliżu okna zachodniego lub południowego, byle z daleka od źródła ciepła. Dobrym miejscem do uprawy sitowia będzie widne pomieszczenie kuchenne lub widna łazienka.

Ciekawostki i porady eksperta

Ciekawostki i porady eksperta

By utrzymać roślinę równomiernie rozrośniętą i ładnie wybarwioną należy ją co jakiś czas obrócić w stosunku do światła.

Scirpus, ze względu na swój zwisający pokrój ładnie się prezentuje w wiszących pojemnikach, które uwidaczniają urodę wiotkich pędów.

Jako roślina bagienna jest świetnym gatunkiem do uprawy w hydroponice.

Silnie rozrośnięte rośliny sitowia szybko się starzeją, dlatego należy je często odnawiać dzieląc roślinę na kilka części. Kawałki karp posadzone do odpowiednio mniejszych doniczek łatwo się ukorzenią i w krótkim czasie staną się okazałymi roślinami.

Żółknącą roślinę można odnowić przez przycięcie wszystkich pędów 2-3 cm nad podłożem. Przycięta, ustawiona w ciepłym miejscu i regularnie podlewana roślina szybko wypuści nowe żywo zielone pędy.

Niektóre gatunki z rodzaj Scirpus (w rejonach ich pochodzenia) uprawiane są jako rośliny użytkowe. Ich owoce lub kłącza, po rozdrobnieniu, zjadane są na surowo lub po ugotowaniu. Części podziemne lub nadziemne używane są też w lecznictwie.