Blog > Rośliny > Rośliny kwitnące > Róża, Rosa

Róża, Rosa

Pochodzenie

Pochodzenie

Róża należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Rodzaj Rosa rozprzestrzeniony jest na półkuli północnej w umiarkowanej strefie klimatycznej. Gatunki róż, z których wywodzą się róże miniaturowe do ozdoby mieszkań pochodzą z Chin.

Gatunki i odmiany

Gatunki i odmiany

Rodzaj Rosa liczy około 200 gatunków. Przodkiem wszystkich miniaturowych róż doniczkowych jest gatunek Rosa chinensis „Minima”, która wyrasta do wysokości 20-25 cm i ma różowe kwiaty. Innymi karłowymi gatunkami są: Rosa lawrenceana i Rosa x noisettiana, ale one obecnie  zaliczane są do grupy Rosa chinensis i mieszańców  R. x  noisettiana.  Od nich to wywodzą się wszystkie mieszańce i odmiany róż doniczkowych do uprawy w mieszkaniach, a mieszańców i odmian jest bardzo dużo.

Mieszańce miniaturowe to niskie krzewy o cienkich, drewniejących pędach pokrytych drobnymi kolcami. Liście typowe dla róż ale w miniaturowej wersji, kwiaty pojedyncze lub pełne w różnych kolorach i odcieniach różu, czerwieni, pomarańczy, żółci, są też białe i dwubarwne. Róże miniaturowe podobnie jak wszystkie krzewy róż zrzucają liście na zimę. Egzemplarze produkowane do mieszkań mają 25-40 cm wysokości, kwitnienie trwa około dwóch miesięcy. Miniaturowymi różami można zdobić mieszkania od marca do października.

Pielęgnacja i uprawa

Pielęgnacja i uprawa

Miejsce dla kwitnącej róży miniaturowej powinno być przewiewne i bardzo jasne ale niezbyt nasłonecznione. Temperatura pokojowa (18-21oC). Kwitnącą roślinę należy podlewać obficie, ale przy tym trzeba pamiętać, że roślina nie może stać w wodzie, bo prowadzi to do zagniwania korzeni. Najlepiej jest podlewać od dołu by nie moczyć kwiatów i liści. Kwitnącej rośliny nie można też zraszać.

Nawozić raz na 2 tygodnie słabym stężeniem nawozów mineralnych przeznaczonych dla roślin kwitnących.

Doniczkowe róże miniaturowe zazwyczaj traktowane są jak rośliny sezonowe, czyli po przekwitnięciu wyrzucane. Można jednak próbować doprowadzić roślinę do ponownego kwitnienia. Po opadnięciu liści roślina przechodzi w stan spoczynku. Trzeba ją wtedy przenieść do widnego pomieszczenia o temperaturze 6 – 8oC, podlewać sporadycznie i raczej skąpo. W lutym trzeba przenieść w nieco cieplejsze miejsce (12-15oC), a po wznowieniu wzrostu stopniowo przyzwyczajać do temperatury pokojowej. Na przełomie lutego i marca przyciąć pędy o 1/3 -1/2 wysokości i przesadzić roślinę do nieco większej doniczki. Dobrym podłożem będzie standardowa mieszanka ziemi ogrodniczej z dodatkiem gliny. Od marca do sierpnia, raz na tydzień nawozić – mieszanką nawozową dla roślin kwitnących. Róże miniaturowe rozmnaża się przez sadzonki pędowe, ale zabieg jest trudny do wykonania i nie gwarantuje powodzenia. Lepiej zatem kupić gotową roślinę.

Gdzie przechowywać- najlepsze miejsce

Gdzie przechowywać- najlepsze miejsce

Kwitnącą różę doniczkową można ustawić w dowolnym miejscu mieszkania byle to było miejsce przewiewne i z dużą ilością światła. Różę uprawianą do ponownego zakwitnięcia należy w czasie wzrostu, aż  do czasu wybarwienia pierwszych pąków kwiatowych trzymać na parapecie okna wschodniego lub zachodniego, a później już traktować na równi z zakupioną rośliną kwitnącą.

Kwitnącą roślinę róży można też wynieść na balkon czy taras (od strony wschodniej lub zachodniej) w miejsce zaciszne i niezbyt nasłonecznione.

Ciekawostki i porady eksperta

Ciekawostki i porady eksperta

Rosa chinensisgatunek, z którego wywodzą się wszystkie róże miniaturowe, sprowadzono do Europy w XIX wieku i od tego momentu nastąpił dynamiczny rozwój hodowli róż doniczkowych.

Miniaturowe róże można pędzić (czyli traktować specjalnymi zabiegami uprawowymi), co pozwala na otrzymywanie kwitnących egzemplarzy już od marca do października.

Przekwitające w sezonie letnim rośliny można posadzić w ogrodzie, przyciąć pędy o połowę i pozwolić im rosnąć. Niektóre odmiany świetnie sobie radzą w warunkach ogrodowych zakwitając przez kolejne 2-3 lata (jeśli nie trafią na ekstremalnie mroźne zimy).

Miniaturowa róża doniczkowa może być pięknym upominkiem na Dzień Matki, bo pod względem urody i zapachu róża nie ma sobie równych.

Z chorób najczęściej róże atakuje mączniak (biały nalot na liściach), a ze szkodników mszyce i przędziorki.