Blog > Porady > Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn

Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn

Na liście roślin oczyszczających powietrze fikus benjamina znalazł się na miejscu dwunastym. Usuwa przede wszystkim formaldehyd, toluen i ksyleny. Pochodzi z rejonu świata od południowej Azji, po północną Australię i Wyspy Salomona. Jest jednym z najpopularniejszych przedstawicieli rodziny figowców. U nas jest często uprawianą ozdobną rośliną doniczkową. Rośnie powoli, najczęściej spotykamy wielkość od 30 cm do 2,5 m.

Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn według NASA – FIKUS
Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn według NASA – FIKUS

Fikus, czyli roślina oczyszczająca powietrze z toksyn według NASA

Po wielu latach może dorosnąć jednak nawet do 5m wysokości. Nadaje się więc do dekoracyjnych aranżacji w biurach i budynkach publicznych. Dzisiaj pojawiły się też odmiany karłowate tego gatunku. Liście fikusa benjamina są zielone, błyszczące, ostro i zakończone. Istnieją również odmiany, w których są jasnozielone z białym obrzeżeniem.

Stanowisko powinien mieć dobrze oświetlone. Nie toleruje zmiany miejsca, trzeba wziąć pod uwagę nasłonecznienie miejsca w ciągu roku i stały rozrost rośliny. Dobrze się czuje w temperaturze od 15 do 24 stopni Celsjusza. Jest wrażliwy na zimne przeciągi. Podlewanie powinno być umiarkowane – latem dwa razy w tygodniu, zimą co 10 dni (najlepiej przegotowaną wodą). Nie należy zostawiać wody w podstawce doniczki. Mimo że nie toleruje przesadnego nawadniania, równie źle znosi suche powietrze. Liście najlepiej myć ze zgromadzonego kurzu i zraszać roślinę spryskiwaczem, przy użyciu letniej wody.

Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn według NASA – FIKUS
Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn według NASA – FIKUS

W okresie wegetacji dobrze wspomagać fikusa płynnym nawozem do roślin o ozdobnych liściach. Doniczki powinien mieć dość ciasne, zmieniane w miarę wzrostu. Wymaga żyznego przepuszczalnego podłoża, może to być ziemia uniwersalna do roślin zielonych. Młode rośliny przesadza się raz w roku na wiosnę, starszym wymienia górną warstwę podłoża. Można go również o tej porze roku przycinać. Dopiero w starszym wieku rośliny pojawiają się korzenie powietrzne, których obcinanie nie jest dozwolone. Problemy chorobowe wynikają ze złej pielęgnacji. Opadanie liści może być spowodowane za dużym nawadnianiem, zbyt wysoką temperaturą. Do zasychania końcówek liści przyczynia się mała wilgotność powietrza. Niewielka ilość światła może spowodować plamistość liści. Rozmnaża się roślinę przez sadzonki wierzchołkowe pozyskane wiosną z wierzchołków pędów.


Powiązane produkty


Tagi