Blog > Porady > Jakie niebieskie kwiaty doniczkowe?

Jakie niebieskie kwiaty doniczkowe?

Kolor jest podstawowym elementem symboliki mowy kwiatów. Czy przywiązujemy jeszcze znaczenie do staromodnego roślinnego savoire-vivre’u? Niewielu jest chyba wiernych mu tradycjonalistów. Spotkać możemy się często z nieznajomością kwiatowych tajemnic (ignorantom czasem można wybaczyć), a nawet postawą otwartej opozycji.

Niebieskie kwiaty
Niebieskie kwiaty

Rośliny pomagają w nawiązaniu kontaktów społecznych i uczuciowych

Może odszedł już w zapomnienie sztywny kodeks obyczajowy naszych przodków, ale rośliny nadal mogą pomagać ludziom w nawiązywaniu kontaktów społecznych i uczuciowych. Receptą powinno być na pewno okazanie troski i empatii obdarowywanej osobie. Przy nieznajomości tajników, dobrze może ograniczyć do najbardziej popularnych kwiatów. Symbolika kolorów róż jest chyba powszechnie znana. Ciekawym przykładem „empatii” jest prezent na imieniny w postaci chryzantemy. Zdarza się, że ma wyrażać „Ja” gościa i jego społeczny nonkonformizm kosztem solenizanta. Niebieskie kwiaty kojarzą się z wrażeniem rzadszego występowania w przyrodzie niż rośliny o innych barwach. Ich ogólna symbolika łączy się z takimi uczuciami jak wierność, pokój, przyjaźń, zaufanie.

Niebieskie kwiaty – Passiflora błękitna

ma niebieski kolor już w swojej nazwie. Zwana jest też męczennicą modrą lub zwyczajną. Jest to gatunek pnącza, pochodzący lasów Brazylii i Argentyny. Łacińska nazwa tej rośliny oznacza „kwiat męki pańskiej”.  Misjonarzom, którzy zobaczyli ją w miejscu pochodzenia, wygląd passiflory skojarzył się z symbolami męki Jezusa Chrystusa. Jest to pnącze, które w naturalnym środowisku dorasta do 10 m, u nas do 3 m. Kwiaty wyrastają z kątów liści i są niebieskofioletowe, czasem różowe lub czerwone. Mają średnicę 6-8 cm. Roślina ma również owoc w postaci dużej jagody. Jest uprawiana jako roślina doniczkowa i szklarniowa. Potrzebuje do życia dużo słońca, powietrza i wilgoci. Lato może spędzać na dworze, a zimę w domu(w niskiej temperaturze do pięciu stopni Celsjusza). Nie należy jej uszczęśliwiać środkami do nabłyszczania liści. W lecie należy podlewać obficie, co drugi dzień, zimą co 7-10 dni. Ze względu na to, że jest pnączem, będzie jej potrzebna konstrukcja do podtrzymywania długich pędów.

passiflora

Niebieskie kwiaty – lawenda

Z niebieskim kolorem niewątpliwie kojarzymy lawendę. Roślina pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego od Wysp Kanaryjskich po Indie. Są to wiecznie zielone krzewy o przyjemnym zapachu. Rosną do wysokości 40-50 cm. Kwiaty są drobne, właśnie niebieskawe lub purpurowe. Kwitną od czerwca do października. Lawenda kojarzy się z Prowansją lub romantycznymi angielskimi ogrodami. Uprawia się ją w ogrodzie lub w doniczkach na balkonach i tarasach. Wymaga stanowiska ciepłego, słonecznego i stosunkowo suchego. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i zasobne w wapń. W donicy należy ją systematycznie podlewać, ale zapewnić drenaż (woda nie powinna zalegać w okolicy korzeni).

Niebieskie kwiaty – hiacynt

Hiacyntowi w zależności od koloru kwiatów nadawane jest różne znaczenie symboliczne. Błękitny jest wyrazem stałości w uczuciach. Gatunek powszechnie rozpowszechniony jako roślina ogrodowa to hiacynt wschodni występujący na obszarze od Turcji po Palestynę. Roślina składa się z pędu o wysokości 20-30 cm, wyrastającego z cebuli, liści i kwiatów zebranych w grona. Najlepiej czuje się na stanowisku nasłonecznionym, osłoniętym od wiatrów. Podłoże powinno być lekkie, żyzne, o obojętnym odczynie. Cebule do gruntu sadzimy we wrześniu i pierwszej dekadzie października, zwykle na głębokości 8-10 cm w rozstawie 15 na 15 cm. Należy je przykryć żyzną, dobrze spulchnioną glebą.

Fiołek afrykański

to nasz mały bohater, o którym wielokrotnie pisałem i dziś pozwalam sobie odesłać Was do jednego z wpisów z którego dowiecie się, jakie mu zapewnić warunki, aby kwitł nawet 12 miesięcy w roku.

https://tomaszewski.pl/2018/06/08/fiolek-afrykanski/

Więcej niebieskich kwiatów zajdziemy w ogrodach – należą do nich ostróżki, chabry, lobelie, hortensje, niezapominajki, szafirki, przylaszczki, szałwia omszona, wilce, ogórecznik lekarski. Jeśli uciekły Wam teksty o innych kolorach kwiatów, zapraszam Was serdecznie do przeczytania tekstu  żółtych i różowych  kwiatach. Jednocześnie zapraszam do polubienia fanage’a firmy Tomaszewski.

https://tomaszewski.pl/2019/01/25/rozowe-kwiaty/

https://tomaszewski.pl/2018/11/10/zolte-kwiaty-domowe/