Blog > Rośliny > Monstera i Filodendron – wszystko o czym powinieneś wiedzieć

Monstera i Filodendron – wszystko o czym powinieneś wiedzieć

Monstera i Filodendron

Monstera i Filodendron to rośliny pochodzące z wilgotnych lasów równikowych Ameryki Środkowej i Południowej.

Monstera i jej naturalne środowisko

Monstera jest pnączem, które oplata konary drzew sięgając nawet ich wierzchołków. W środowisku naturalnym rozmnaża się z nasion. Dojrzałe owoce spadając z wysokości rozsypują nasiona na dużej przestrzeni. Nasiona kiełkują niemal natychmiast po zetknięciu z podłożem. Młody pęd siewki zaczyna się wspinać po pniu drzewa, na łodydze pojawiają się liście i roślina rozpoczyna samodzielne odżywianie, dzięki czemu rośnie szybko, wytwarzając stopniowo coraz większe liście. Gdy sięga korony drzewa, liście mają już szerokość około 30 cm. W tej fazie wzrostu obserwujemy powszechnie znane dla monstery liście z charakterystycznymi dziurami lub powcinaniami. Kształt powcinania na blaszce liściowej monstery stanowi największą ozdobę tej rośliny. Okazuje się jednak, że te powcinania i dziury w liściach mają swoje uzasadnienie w naturze, bowiem pomagają roślinie przetrwać bez większej szkody ulewne deszcze i silne wiatry tropikalnego klimatu. Monstera pnie się po konarach drzew, dzięki korzeniom przybyszowym, wyrastającym w węzłach pędów. Kwiatostan w kształcie kolby otoczony jest białą pochwą. Na kolbie z czasem tworzą się owoce, które w smaku przypominają ananasa. W rejonach tropikalnych można je spotkać pod nazwą ceriman.

Monstera należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). Rodzaj Monstera reprezentowany jest przez ponad 30 gatunków, ale najbardziej znanym i cenionym jest Monstera deliciosa.

Monstera deliciosa (syn. Philodendron pertusum), zwana Monsterą dziurawą, wonną lub dziurkowaną uważana jest za jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Jako roślina do wystroju wnętrz cieszy się popularnością od kilkudziesięciu lat, a od kilku lat jest wręcz modna i bardzo poszukiwana na rynku kwiatowym.
W przyrodzie jest pnączem, natomiast w uprawie doniczkowej występuje jako roślina stojąca, czyli rosnąca do góry, która jednak wymaga silnej podpory w postaci palika. Najlepszym rozwiązaniem będzie palik owinięty włóknem kokosowym lub mchem.
Młode liście Monstery są pełne, kolejno przyrastające są coraz większe, a wraz z wiekiem rośliny pojawiają się liście z charakterystycznymi dziurami i wcięciami. Czasem te wcięcia są bardzo głębokie i dochodzą aż do środkowego nerwu liścia. Na łodygach wyrastają dość długie korzenie powietrzne, które służą do podpierania i odżywiania rośliny.

Monstera – jak dbać i pielęgnować naszą roślinę?

Monstera dziurawa nie jest trudna w uprawie. Dobrze rośnie w miejscu widnym, ale może też stać w półcienistym. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Jeśli jest postawiona w zbyt ciemnym miejscu, to przyrastające liście nie wytwarzają wcięć. Optymalna temperatura wzrostu to 20-22°C. Bez szkody znosi jednak krótkotrwałe działanie niższych lub wyższych temperatur. Nie powinna znajdować się długo (zwłaszcza młoda roślina) w temperaturze poniżej 18°C, ponieważ grozi to żółknięciem liści.
Monstera lubi wilgotne podłoże, częstotliwość i obfitość podlewania należy dostosować do wielkości rośliny i warunków uprawy. Wiosną i latem należy systematycznie nawozić, średnio raz na 2 tygodnie nawozami do roślin zielonych, a zimą raz na 4-5 tygodni, jeśli roślinę uprawiamy w warunkach pokojowych.
Korzeni powietrznych nie należy obcinać. Te sięgające podłoża można umieścić w podłożu, przekształcą się wówczas w normalne korzenie i będą roślinę odżywiać i stabilizować.
Monstera lubi wilgotne powietrze, ale potrafi się przystosować do suchej atmosfery. Od czasu do czasu należy zakurzone liście delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką.
Młode rośliny można przesadzać co roku wiosną. Starsze – raz na dwa, trzy lata. Doniczki zmieniamy na większe do czasu, gdy wielkość rośliny na to pozwoli, później raz na 2-3 lata można wymienić wierzchnią warstwę podłoża.
Monstera dziurawa, to roślina długowieczna, w dobrych warunkach może dorastać nawet do 5 m wysokości

Monstera – rodzaje i gatunki dostępne w sprzedaży:

Monstera acuminata – o perforowanych, ostro zakończonych liściach. Młode liście są całobrzegie; wcięcia pojawiają się w liściach starszych. Pochodzi z Gwatemali.
Monstera adansonii – z wyjątkowo dużymi otworami w całobrzegich liściach. Pochodzi z Brazylii.
Monstera petrusa – szybko rosnące pnącze o gęstym ulistnieniu. Otwory w liściach pojawiają się u starszych roślin.

Zobacz monstery dostępne w naszym sklepie:

Philodendron – wszystko o czym powinieneś wiedzieć

Rodzaj Philodendron, zwany potocznie filodendronem, jest blisko spokrewniony z rodzajem Monstera i podobnie jak one należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). Około 300 gatunków philodendrona rośnie w tropikalnych lasach Ameryki. Są wśród nich rośliny krzewiaste o prostym pniu, rosnące samodzielnie i osiągające duże rozmiary, ale są też pnącza, wspinające się po konarach drzew, a także rośliny bezłodygowe i zielne porastające w dolnej części lasów. Filodendrony są ważnym składnikiem szaty roślinnej w lasach tropikalnych. Ponad 300 gatunków filodendrona występuje na kontynencie amerykańskim. Niektóre z nich już od ponad 150 lat goszczą w mieszkaniach. Jedne gatunki tworzą korzenie powietrzne, inne nie. Liście różnych kształtów i rozmiarów, w soczyście zielonym kolorze, często na powierzchni błyszczące, ale są też gatunki o liściach biało cętkowanych, jak też aksamitnych. Kwiatostanem jest kolba otoczona białą pochwą. Korzenie powietrzne służą do pochłaniania pary wodnej z powietrza, jeśli wrosną w ziemię, to przekształcają się w prawdziwe korzenie odżywiające i stabilizujące roślinę.

Filodendrony i ich gatunki

Większość gatunków uprawnych, to filodendrony pnące, ale przez ogrodników uprawiane są jako rośliny stojące. Pędy filodendrona pnącego prowadzone są przy paliku do góry. Palik otoczony włóknem kokosowym lub mchem stanowi bardzo dobrą podporę dla szybko rosnących pędów. Taka forma rośliny zajmuje mało miejsca w mieszkaniu, a jest bardzo ozdobna.
Kilka znanych i cenionych gatunków:
Phildendron erubescens – filodendron czerwieniejący, o strzałkowatych liściach długości do 40 cm. Gatunek bardzo dekoracyjny i długowieczny. Jego rozmiar można ograniczyć przez cięcie. W handlu znane są dwie odmiany Red Emerald o liściach czerwieniejących i Green Emerald o zielonych liściach.
Philodendron ilsemannii – pnącze o biało-zielonych, lancetowatych liściach. Pędy owinięte na „kokosowym” kołku tworzą piękną kompozycję roślinną. Roślina odporna na zmienne warunki uprawowe, łatwa w uprawie.
Philodendron panduriforme – charakteryzuje go zmienny kształt liści na pędzie. Dolne liście są podłużne, środkowe mają kształt skrzypiec, a górne są podzielone na 2 części. Gatunek łatwy w uprawie, toleruje suche powietrze.
Philodendron melanochrysum – duże, aksamitne, oliwkowozielone z białymi nerwami liście osadzone są prostopadle wokół łodygi. Do wzrostu potrzebuje temperatury powyżej 18°C oraz wilgotnego powietrza.
Philodendron scandens – zwany filodendronem pnącym, to powszechnie znane pnącze o sercowatych, niezbyt dużych liściach. Jego pędy można owijać wokół palików prowadząc roślinę do góry albo pędy mogą zwisać, tworząc zielone kaskady. Mało wymagające pnącze, nadaje się do okrywania ścian.
Philodendron elegans – o liściach nieco sierpowatych, głęboko powcinanych i osadzonych na długich ogonkach liściowych. Nie jest kłopotliwy w uprawie.
Philodendron sguamiferum – filodendron o pięknych ogonkach liściowych. Czerwonawe, długości ok 60 cm ogonki liściowe, w młodości pokryte są czerwonymi łuskami, z wiekiem łuski zielenieją.

Filodendron, ich utrzymanie i pielęgnacja

Z gatunków filodendrona o formie krzaczastej, godnymi uwagi są dwa – wielkolistne. Philodendron bipinnatifidum i Philodendron selloum. Są bardzo podobne do siebie, różnią się tylko wielkością liści. Mają duże, silnie powcinane liście, o falistych brzegach.
Są wytrzymałe na przeciągi i duszne powietrze. Mogą stać w miejscach jasnych i cienistych, nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia. Ze względu na duże rozmiary, nie są polecane do mieszkań. Znajdują raczej wykorzystywanie w większych przestrzeniach: w wystroju sal koncertowych czy wystawowych.
Wszystkie filodendrony lubią miejsca półcieniste i cieniste, ciepłe. Lubią tez wilgoć w powietrzu, ale większość z nich dobrze znosi suche powietrze. Od wiosny do końca sierpnia należy podlewać je dość obficie, później częściowo ograniczyć podlewanie, aby przez to, trochę ograniczyć wzrost w miesiącach z małą ilością światła. W okresie wiosny i lata wskazane jest nawozić raz na 2-3 tygodnie płynnymi nawozami zalecanymi do nawożenia roślin ozdobnych z liści.

Zobacz filodendrony dostępne w naszym sklepie.

Filodendrony, Monstera – gdzie kupić?

Monstera jest popularną rośliną dostępną w wielu marketach, dyskontach i sklepach budowlanych. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość rośliny, która może nam towarzyszyć przez wiele lat rozrastając się w majestatyczny sposób. Warto odwiedzić nasz sklep internetowy, w którym mamy rośliny najwyższej jakości i gwarantujemy bezpieczną dostawę na terenie całego kraju. Największy wybór roślin, w tym duże egzemplarze prowadzone na pniu dostępne są w naszym salonie kwiatowym w Warszawie. Jeżeli będziesz w okolicy odwiedź nas koniecznie, żeby przespacerować się wśród ponad tysiąca roślin doniczkowych – zapraszamy!